Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)

ObserwujMam (199)Gram (47)Ukończone (165)Kupię (47)

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3) - recenzja gry


@ 02.11.2011, 18:50
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!


Dostępne modele zabawy znamy z edycji poprzedniej. Są nimi takie standardy jak Deathmatch (acz pod inną nazwą), Capture the Flag (i jego wariacje) czy Team Dethmatch. Choć w samym sposobie prowadzenia potyczek nie ma nic wyjątkowego, zabawa jest zdecydowanie pierwszej klasy za sprawą ogólnej mechaniki rozgrywki, którą idealnie przeniesiono z kampanii singlowej. Mamy zatem pistolety, granaty, wyrzutnie, walki na pięści, system zasłon, jak również możliwość wspinania się oraz przeskakiwania pomiędzy pozornie niedostępnymi miejscami. Za wszystkie osiągnięcia zgarniamy punkty, które następnie służą do odblokowywania nowych strojów, boosterów oraz medali. Najwięcej zmian w rozgrywkach wprowadzają wspomniane boostery. Wpływają one na całą sesję, nie tylko na jedną postać, sprawiając np. że szybciej się wspinamy, albo mamy niższy czas respawnów. Z ich pomocą każde posiedzenie może być unikatowe i wciągające. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to Call of Duty czy Battlefield. Zabawa jest nietypowa i wymaga czasu do ogarnięcia.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich wydaniach gry, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a to jedna z najlepiej wyglądających gier w historii wirtualnej rozrywki. Jeśli miałbym do czegoś porównywać w tym momencie, to jest chyba tylko Battlefield 3. Najnowsze dzieło DICE przebija produkt Naughty Dog pod względem cieniowania, czy oświetlenia, które w BF3 jest wyśmienite. Uncharted 3 wygrywa natomiast pomysłowością wszystkich lokacji oraz mnogością fantastycznych efektów specjalnych. Myślę, że poziomu z transatlantykiem nie zapomnicie jeszcze przez długi czas po ukończeniu kampanii singlowej. Prawdziwe arcydzieło!
Genialnie opracowano też animacje wszystkich postaci, realistycznie reagujące na otoczenie. Kiedy zbliżamy się do jakiejś ściany Nathan się o nią podeprze. Na pustyni faktycznie czujemy ból z jakim wykonuje kolejne kroki – nie sposób cokolwiek zarzucić. Podobna dbałość o szczegóły charakteryzuje scenki przerywnikowe. Aktorzy idealnie podłożyli głosy, a dzięki temu, że Naughty Dog jest w stanie jednocześnie rejestrować głosy i ruchy aktorów, wszelkie dialogi brzmią jak prawdziwe. Odrobinę słabej, acz również profesjonalnie wypadł polski dubbing. Aktorzy brzmią w porządku i nie przesadzają ze zbytnim akcentowanie poszczególnych kwestii. Wreszcie chyba zaczynają ogarniać, że nie biorą udziału w sztuce teatralnej.

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)

Dźwięk idzie w parze z oprawą wizualną. Z głośników dobiega dynamiczna, zmieniająca się wedle akcji muzyka, sugestywne efekty specjalne, dźwięki z tła (szumiący wiatr, pluskające fale, trzeszczące drewno, zgrzytająca stal) oraz naturalne dialogi. Naprawdę niemożliwym jest znalezienie jakiś uchybień i proszenie o więcej.

Podsumowując, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a jest wybitną produkcją. Dałbym jej pełną dziesiątkę, gdyby nie fakt, że czasem szwankuje lekko sterowanie, pojedynki na pięści są zbyt schematyczne i uproszczono zagadki logiczne. Można też marudzić na liniowość, ale akurat w tym przypadku nie jest to wada. Pomijając wspomniane drobnostki, mamy do czynienia z rozrywką najwyższych lotów. Prawdę mówiąc aż mi żal posiadaczy komputerów i Xboxów 360, że nie mogą zagrać w żadną część Uncharted. Takie gry to prawdziwy skarb pośród rynku zdominowanego przez FPSy.


Długość gry wg redakcji:
9h
Długość gry wg czytelników:
19h 59min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Fenomenalna oprawa. Aż dziw bierze, że leciwe już PS3 generuje tak imponujące widoki.
Genialny Dźwięk:
Dźwięki i muzyka są najwyższych lotów. Profesjonalnie brzmią też angielskie dialogi. Polskie odrobinę słabiej, ale również wyśmienicie.
Genialna Grywalność:
Pokłady drzemiącej w grze zabawy są prawie nieskończone. Drobny minusik za zbyt łatwe łamigłówki oraz schematyczne pojedynki na pięści.
Genialne Pomysł i założenia:
Projekty poziomów odkrywają geniusz dewelopera. Tak samo fabuła oraz sposób w jaki przedstawiono scenki przerywnikowe.
Genialna Interakcja i fizyka:
Wszystko podlega prawom fizyki - widać to szczególnie dobrze na pustyni oraz na pokładzie statku. Szkoda natomiast, że nie ma większej destrukcji otoczenia. Okazyjny murek to za mało, jak na dzisiejsze czasy.
Słowo na koniec:
Dałbym 10, gdyby nie drobne minusy, o których pisałem wcześniej. Pomimo tych niedociągnięć, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a to naprawdę fantastyczna gra!
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosbigboy177   @   19:52, 02.11.2011
Wydaje mi się, że jest mniej więcej taka sama. Może odrobinę krótsza, ale nie wiele.
0 kudosthybi   @   19:55, 02.11.2011
To będzie następna gra, jaką kupię na ps3. Zapowiada się genialnie !
0 kudosdudek90r   @   00:16, 03.11.2011
Ja już pożyczyłem od kumpla PS i czekam aż przyjdzie mi gra Dumny
0 kudosPietek=)   @   08:49, 03.11.2011
Oj 10 nie ma :/
Najwidoczniej Big gra Cię nie urzekła Puszcza oko
Wie ktoś może czy uświadczę dubbingu w U3 gdy zakupię egzemplarz po za granicami Polski ?
Mianowicie mam zamiar kupić w UK i nie jestem pewien czy będzie dostępna polska wersja Smutny
0 kudosbigboy177   @   11:54, 03.11.2011
Cytat: Pietek=)
Wie ktoś może czy uświadczę dubbingu w U3 gdy zakupię egzemplarz po za granicami Polski? Mianowicie mam zamiar kupić w UK i nie jestem pewien czy będzie dostępna polska wersja Smutny


Hmmm, na płycie z grą jest wiele języków, więc jest szansa, że w UK będzie podobnie. My mamy promkę, a zatem nie jest to edycja dedykowana Polsce i jest normalnie nasz język. Myślę, że w UK też będzie PL.
0 kudososkarsom   @   16:19, 03.11.2011
Czyli znamy już grę roku na MG Szczęśliwy Niestety BF3 nią nie zostanie... Smutny Ale przynajmniej dobrze, że Uncharted.
0 kudosPietek=)   @   20:32, 05.11.2011
Niestety kupiłem grę w UK i jest tylko dostępny język ANGIELSKI. Smutny

Sama zaś gra jest fenomenalna Uśmiech
Przepiękna grafika, prawdziwe mistrzostwo świata. Among Thieves było grą rewelacyjną ale to jak prezentuje się Drakes Deception pozwala mi na stwierdzenie że jest to świetna kontynuacja Puszcza oko

Mógłbym pisać i pisać ale aż mnie ciągnie by wrócić do świata Drake'a i kontynuować przygodę Uśmiech

Polecam serdecznie Puszcza oko
0 kudoszilhaax   @   02:27, 07.11.2011
Cytat: Pietek=)
Niestety kupiłem grę w UK i jest tylko dostępny język ANGIELSKI. Smutny
Polecam serdecznie Puszcza oko

no, a czego sie spodziewales w UK ? tutaj nawet dvd czy bluraye nie maja nic z polska do czynienia. Zreszta tutaj wszyscy powinni mowic po angielsku ^^.
Jak juz bardzo chcesz miec polskie napisy/glosy to kupij w merlin(kropka)pl.
Maja wysylke za granice.
0 kudosPietek=)   @   17:40, 08.11.2011
Hehe najwidoczniej jesteś mało doinformowany. I to nie zależy od UK tylko od wydawcy gry.
Przykładem tego niech będzie n.p. Crysis 2, którego kupiłem w UK i był po polsku. Puszcza oko

Merlin.pl ...hmm dzięki za tą informację, na pewno zajrzę Puszcza oko

0 kudosoOMIKOlajOo   @   17:54, 08.11.2011
Mam ochotę kupić PS3 tylko dla tej gry... A może jeszcze InFamous? I Killzone... I jeszcze Yakuza (to przez ciebie Szajch!), ale przede wszystkim dla tej gry, no i jeszcze dla darmowego multiplayera... A swoją drogą (pytanie do Biga) - Jaką ocenę dostałby multiplayer i Coop, gdyby miały oddzielną recenzje?

Recenzja napisana sprawnie, jak w sumie zawsze
0 kudosGilberto   @   14:35, 13.11.2011
Jak Big napisał, mechanika rozgrywki przeniesiona jest z singa na multi dlatego też rozgrywka jest wspaniała. Podczas rozgrywki multiplayer w ruinach miasta na pustyni przychodzi burza piaskowa i nic nie widać wtedy szczena opada Szczęśliwy Efekty dźwiękowe wymiatają i to zabijanie prawie na ślepo miażdży Szczęśliwy
0 kudosMenschFeind   @   17:51, 13.11.2011
nie mogę się doczekać aż zagram
0 kudosoOMIKOlajOo   @   17:58, 13.11.2011
Cytat: Gilberto
Jak Big napisał, mechanika rozgrywki przeniesiona jest z singa na multi dlatego też rozgrywka jest wspaniała. Podczas rozgrywki multiplayer w ruinach miasta na pustyni przychodzi burza piaskowa i nic nie widać wtedy szczena opada Szczęśliwy Efekty dźwiękowe wymiatają i to zabijanie prawie na ślepo miażdży Szczęśliwy

No to narobiliście mi smaczka Dumny Teraz tylko uzbierać na PS3 albo zaprosić kogoś do Play ^^
0 kudosJackyX   @   08:42, 05.01.2012
Gra jest niezła, jednak początek w odróżnieniu od jedynki i dwójki jest mało porywający...
Dodaj Odpowiedź