Chivalry: Medieval Warfare (PC)

ObserwujMam (39)Gram (6)Ukończone (2)Kupię (2)

Chivalry: Medieval Warfare (PC) - recenzja gry


@ 22.11.2012, 16:35

Ostatnimi czasy twórcy gier komputerowych trochę podłapali klimaty średniowieczne i serwują coraz więcej produkcji z gatunku FPP/TPP ulokowanych właśnie w tych burzliwych czasach. Całą igraszkę zapoczątkował popularny Mount & Blade, niedawno mieliśmy przyjemność bawić się w War of the Roses, a teraz do naszych łapek trafia kolejny tytuł osadzony w tym temacie, pt.

Ostatnimi czasy twórcy gier komputerowych trochę podłapali klimaty średniowieczne i serwują coraz więcej produkcji z gatunku FPP/TPP ulokowanych właśnie w tych burzliwych czasach. Całą igraszkę zapoczątkował popularny Mount & Blade, niedawno mieliśmy przyjemność bawić się w War of the Roses, a teraz do naszych łapek trafia kolejny tytuł osadzony w tym temacie, pt. Chivalry: Medieval Warfare. Miecze w dłoń, topory za pas i ruszamy do boju!Chivalry - jak wspomniałem - jest tworem z gatunku FPP/TPP osadzonym w realiach mediewistycznych, z tym jedynie wskazaniem, że przeznaczonym niemal wyłącznie do rozgrywek sieciowych. A „niemal wyłącznie” dlatego, że w pojedynkę rozegramy tylko samouczek, wprowadzający we wszystkie arkana produkcji, no i co oczywiste – zamiast podpinać się do sieci i walczyć w towarzystwie żywych graczy, możemy także zaspokoić się towarzystwem botów. Kto by jednak interesował się takim rozwiązaniem…?

Chivalry: Medieval Warfare (PC)

Fabuła gry nie należy do zbyt twórczych, ale można wybaczyć – nic więcej nie było do szczęścia potrzebne. Płaszczyzną scenariusza będzie konflikt pomiędzy państwem zwanym Agatha, a Zakonem Masonów – gdzie ci drudzy występują jako agresorzy. Są to oczywiście twory w pełni sztuczne, przyczyny konfliktu nie znamy, również nic nie wiemy na temat geografii wykreowanego uniwersum. Ale nie ma to żadnego znaczenia: scenariusz ma charakter czysto pretekstowy i nie było najmniejszej potrzeby jego szerszego rozwijania.

W Chivalry nie zaimplementowano żadnej kampanii sieciowej, ani innego tego typu ustrojstwa. Modele zabawy to klasyczni przedstawiciele różnorakich potyczek, dostosowanych rzecz jasna, do średniowiecznego klimatu. I tak, stoczymy tradycyjny deathmatch, dwa rodzaje drużynowych deatchmatchów, podkradniemy flagę w capture the flag, czy powalczymy z przeciwną drużyną o utrzymanie jakiegoś skrawka planszy. Ponadto, jeśli nie usatysfakcjonuje Was taka typowa bitka, dano nam jeszcze możliwość wykonywania prostych zadań. W zależności od strony, po której staniemy – czeka nas palenie wiosek (lub ich obrona), skażanie studni, zabijanie wieśniaków (lub ich ratowanie), podkładanie sygnału ogniowego. Jest tego raczej niewiele, ale mimo wszystko jest pewne urozmaicenie rozgrywki. Trzeba też dodać, że z założenia, w grze miało brać udział maksymalnie 32 graczy, ale występują serwery zwiększające ten limit nawet dwukrotnie. Generalnie, nie mam w tej materii większych zastrzeżeń.

Chivalry: Medieval Warfare (PC)

Nim przystąpimy do boju, wybierzemy stronę, po której staniemy oraz – co szczególnie istotne – zdecydujemy o klasie naszego wirtualnego alter-ego. Jako że jest to bardzo istotny aspekt produkcji, winniśmy przyjrzeć mu się nieco dokładniej. Przede wszystkim możemy określić czy chcemy wojaka walczącego bronią dystansową; lekkiego i szybkiego piechura; żołnierza średnio uzbrojonego, czy mocarnego, ale najwolniejszego, rycerza. Każdy różni się wyposażeniem i posiada jego zupełnie inny zestaw (zdecydujemy tez o wyborze broni podstawowej, drugorzędnej i specjalnej). Łucznik weźmie do ręki łuk, kuszę, albo zestaw oszczepów, do tego jakiś krótki miecz lub sztylet i – może ruszać w bój. Lekkozbrojny wojak będzie dzierżył lekki miecz/buławę oraz tarczę (albo, zamiast niej, sztylety czy bombki), „średniozbrojnego” charakteryzują głównie dwuręczne miecze i włócznie, natomiast ciężkiego rycerza – duże miecze, topory czy młoty bojowe. Zestaw narzędzi mordu jest doprawdy pokaźny i co więcej, wraz z kolejnymi ubitymi przeciwnikami odblokują się kolejne egzemplarze żelastwa – dając tym samym naprawdę pokaźny ekwipunek. Co ważne, każdą z broni opisują trzy różne właściwości (zasięg, siła i szybkość) – dobrane w taki sposób, by odpowiadały charakterowi klasy, do której zostały przydzielone.

Trzeba też zaznaczyć, że każda klasa wyróżnia się jakimiś specjalnymi cechami (może pomijając łucznika, który sam w sobie jest bardziej unikatowy na tle reszty wojów). Najszybszy piechur może więc dokonywać błyskawicznych odskoków i tym samym unikać wrogich ataków; „średni” zada potężne ciosy z rozbiegu, a rycerz przełoży broń dwuręczną do jednej dłoni, by wolną ręką pochwycić tarczę. Wprawdzie jest to fajne urozmaicenie, ale troszkę zbyt ubogie – przydałoby się coś jeszcze. Jeśli chodzi o balans poszczególnych postaci, to każdą gra się bardzo dobrze i raczej nie ma problemów z tym, że jeden wojak dominuje nad pozostałymi.

Chivalry: Medieval Warfare (PC)

Najistotniejszy aspekt produkcji, system walki, do szczególnie złożonych nie należy, ale na potrzeby tego typu gry sieciowej wydaje się być w pełni zadowalający. Każdą dzierżoną przez nas bronią możemy wykonać trzy rodzaje uderzeń, tj. sieczne, kłujące i wyprowadzane znad głowy (różnią się od siebie zasięgiem i siłą). Dodatkowo, jeśli w odpowiednim momencie wydamy właściwą komendę, nasze ataki połączymy w proste kombinacje ciosów, zapewniające większą płynność w machaniu orężem. Ponadto mamy możliwość parowania wrogich natarć, osłaniania się tarczą, kopania przeciwnika, czy w końcu markowania ciosów (dobrze wykorzystane jest iście zabójcze). Jak widać, wachlarz szczególnie bogaty nie jest, ale mimo wszystko frajda z każdego starcia jest ogromna.


Screeny z Chivalry: Medieval Warfare (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosseshs   @   09:30, 23.11.2012
Gra jest rozwijana i dostosowywana pod oczekiwania graczy Uśmiech twórcy angażują się w udział w życiu społeczności steam śledząc forum i analizując sugestie graczy, naprawdę miło i widać że zależy im na rozwoju gry. Gra ma potencjał Uśmiech jeszcze tylko jakby konie dodali...Szczęśliwy
wczoraj wyszedł patch ważący ponad 1GB "usprawniający" rozgrywkę i sporo naprawiając-dodano również polską wersję językową do wyboru Uśmiech
https://www.chiva(...)2&t=5698
Dla zainteresowanych- gra jest przeceniona o 33% do 27 listopada na steam
https://store(...)gest__13
wcześniej można było ją kupić na cdp.pl za 49 zł
0 kudosSZYMEZ   @   09:42, 24.11.2012
Polskiej wersji językowej nie widzę w nowym patchu.
Chyba, że masz na myśli "Massive amount of bug fixes and polish" Uśmiech

Patch includes:
-Completely redone server browser
-Fixed connection issues
-Rework of ranged combat (New animations, sounds, Crosshair, “Feel”)
-Smoothed out animations
-Massive amount of bug fixes and polish
-Balance tweaks
-Fixed auto team balance system
-Improved weapon unlock/rank system reliability
0 kudosseshs   @   11:21, 24.11.2012
Wchdzisz w steam-prawym właściwości gry i wybierasz język polski.przez grę nie zminisz jezyka
0 kudosSZYMEZ   @   20:04, 24.11.2012
Wiem - tylko polskiej wersji językowej tam nie ma. Jest angielska, rosyjska, francuska,hiszpańska, włoska i niemiecka. Sprawdziłem "realise note" ostatniego patcha i tam również nie ma wzmianki o dodaniu naszego języka. Słowo "polish" tam pada, ale w innym kontekście Uśmiech .
0 kudosseshs   @   20:30, 25.11.2012
Chyba nie wiesz gdzie to zmienić. załadowałem zdjęcie, zerknij na nie
0 kudosSZYMEZ   @   16:34, 26.11.2012
Cytat: seshs
Chyba nie wiesz gdzie to zmienić. załadowałem zdjęcie, zerknij na nie


Wiem, gdzie zmienić, tylko ja nie mam języka polskiego do wyboru. Przez to myślałem, że się mylisz. Zwracam honor. Dziwne jednak, że mam gre zaktualizowaną, ale polonizacji nie widać ( dołączyłem printscreen ).

Cytat: SZYMEZ
Cytat: seshs
Chyba nie wiesz gdzie to zmienić. załadowałem zdjęcie, zerknij na nie


Wiem, gdzie zmienić, tylko ja nie mam języka polskiego do wyboru. Przez to myślałem, że się mylisz. Zwracam honor. Dziwne jednak, że mam grę zaktualizowaną, ale polonizacji nie widać ( dołączyłem printscreen ).


Jak nabyłeś te grę ? Ja kupiłem w anglii bezpośrednio przez steama za pomocą karty kredytowej i pewnie tu tkwi problem.


Proszę edytować posty.
//Daerdin
0 kudosseshs   @   21:38, 26.11.2012
No to może przez to nie masz polskiego języka, ale dużo tekstów do spolszczenia tam nie ma Dumny Ja zakupiłem grę na cdp.pl po promocji
0 kudosSZYMEZ   @   09:31, 01.12.2012
Wystarczy jednak drobna modyfikacja w plikach konfiguracyjnych i już gram po polsku. Dziwne, że z poziomu steama nie można. Poradę jak zmienić język poprzez zmodyfikowanie configa znalazłem na stronie twórców, więc raczej nie mają nic przeciwko.
0 kudoswszystkienickizajete   @   18:15, 04.12.2012


Obrazek


Zapraszamy na nasz serwer Chivalry Medieval Warfare


Obrazek


Rekrutacja otwarta - jeśli masz więcej niż 18 lat - Zapraszamy!


Obrazek


0 kudosThiagoPL   @   02:38, 02.04.2013
Szymez czy mógłbyś napisac co trzeba w plikach konfiguracyjnych zmienić by mniec jezyk pl w grze? Pytam gdyż mam ten sam problem co Ty miałeś, a mianowicie kupiłem w grudniu tę grę na steam i we właściwosciach nie mam jezyka polskiego...
0 kudosmaciokoki   @   09:37, 09.04.2013
Witam
może znacie jakieś polskie gildie/klany grające aktywnie w chivalry? (poza IPL) ciężko jest coś znaleźć chodź wiem że sporo polaków w to gra

Dodaj Odpowiedź