MSI Raider GE78 HX 13V - test potężnego laptopa z GeForcem RTX 4090 na pokładzie


bigboy177 @ 15:30 13.12.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Niezrównana wydajność, dzięki GeForce RTX 4090


Bezkompromisowy gaming na laptopie Raider GE78 HX 13V możliwy jest dzięki temu, że zastosowano w nim obecnie najwydajniejszą kartę graficzną jeśli chodzi o komputery przenośne, czyli NVIDIA GeForce RTX 4090, wyposażoną w 16 GB pamięci GDDR6 oraz maksymalnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną około 180 W. Karta w działa z taktowaniem 2450 MHz, a gdy dostawała od nas w kość, osiągała temperaturę około 74 stopni Celsjusza. Zbudowano ją oczywiście na architekturze Ada Lovelace, której najważniejszą cechą jest możliwość wykorzystania pełni technologicznych dobrodziejstw wbudowanych w DLSS 3.5. Mimo że parametry laptopowego NVIDIA GeForce RTX 4090 są imponujące (między innymi 9728 rdzeni CUDA, 304 rdzenie Tensor oraz 76 rdzeni RT), to właśnie DLSS 3.5 robi różnicę i wpływa na finalną wydajność jednostki. Warto pamiętać, że mówimy o karcie laptopowej, która nie może pochłaniać tyle energii, co sprzęt dedykowany stacjonarnym komputerom. Dla przykładu, NVIDIA GeForce RTX 4080 desktopowy może pociągnąć z gniazdka nawet 320 W, a tu mówimy o około 180 W, czyli blisko połowie mniejszym zapotrzebowaniu na prąd. Mimo to możliwości Raider GE78 HX 13V dzięki mobilnej wersji NVIDIA GeForce RTX 4090 są naprawdę imponujące, o czym przekonaliśmy się podczas testów w grach.

Konstrukcję MSI sprawdziliśmy w wielu współczesnych i wymagających produkcjach, a na pierwszy rzut poszła prawdopodobnie najbardziej dopieszczona i najbardziej wymagająca gra ostatnich miesięcy. Chodzi oczywiście o Alan Wake II, który korzysta z tzw. prawdziwego ray-tracingu, czyli path tracingu. Dzięki niemu oświetlenie, odbicia oraz cienie są naprawdę dopieszczone do granic możliwości. Odpowiada za to m.in. technika zwana rekonstrukcją promieni (Ray Reconstruction), z której skorzystać mogą wszyscy posiadacze kart graficznych z rodziny GeForce RTX. Różnice pomiędzy oprawą z włączoną rekonstrukcją oraz bez niej są naprawdę znaczące, o czym możecie przekonać się zerkając na załączone poniżej screeny.

Alan Wake II bez ray-tracingu.

Alan Wake II z path tracingiem oraz rekonstrukcją promieni. Spójrzcie jak wyglądają odbicia w kałuży.

Alan Wake II bez RT - zerknijcie na odbicia w szybie oraz na masce.

Alan Wake II z włączonym path tracingiem oraz rekonstrukcją promieni z DLSS. Odbicia wyglądają fenomenalnie.

Najwyższe detale w grze są jednak okupione tym, że znacząco rosną jej wymagania. Na szczęście pomocne okazuje się tu DLSS 3.5, w którym wprowadzono jedną dość istotną nowość. Działające wyłącznie na układach z rodziny NVIDIA GeForce RTX 40 generowanie klatek (Frame Generation). Technika ta wykorzystuje możliwości architektury Ada Lovelace do tego, by z pomocą sztucznej inteligencji generować całe klatki animacji. Karta analizuje bezustannie ruch występujący na ekranie, a następnie może np. klasycznie wyrenderować klatkę 1 i 3, by 2 przygotować dzięki technice Frame Generation. Odciąża to znacząco układ graficzny i pozwala na osiągnięcie znaczącego przyrostu wydajności, sięgającego nawet kilkudziesięciu procent, o czym przekonacie się poniżej. Nie wszystkie gry korzystają jeszcze co prawda z generowania klatek, ale wiele nowych – tych najbardziej wymagających – robi już z niego pożytek. Sporo nadchodzących projektów także będzie wspierać wszystkie możliwości DLSS 3.5, więc kupując Raider GE78 HX 13V zabezpieczycie się na przyszłość i będziecie mieć pewność, że czeka Was wiele lat wyśmienitej rozrywki w najwyższych możliwych detalach. Już teraz aż 500 gier korzysta z ray-tracingu oraz DLSS, a liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie.

Raider GE78 HX 13V w grach


Jeśli chodzi o testy, przeprowadziliśmy je w dwóch biegach. Najpierw odpaliliśmy Alan Wake 2, Cyberpunk 2077, Baldur’s Gate III, Remnant II, EA Sports WRC, God of War, The Last of Us Part I, Starfield oraz Forza Horizon 5 bez wsparcia DLSS, ale w najwyższych możliwych detalach, z włączonym ray-tracingiem (tam gdzie się dało) oraz w natywnej rozdzielczości. Następnie te same projekty uruchomiliśmy już z włączonym DLSS i – tam gdzie było wsparcie – uruchomionym generowaniem klatek oraz rekonstrukcją promieni. Z wyników widać, że praktycznie we wszystkich tytułach NVIDIA GeForce RTX 4090 zamontowany w Raider GE78 HX 13V poradził sobie bardzo dobrze, a jeśli płynność nie była do końca satysfakcjonująca, to uruchomienie DLSS całkowicie ten stan rzeczy odmieniało, zapewniając nam nawet 50-procentowy skok wydajności. NVIDIA oczywiście cały czas rozwija swoje sterowniki, a w efekcie w miarę upływu czasu gry działać będą najpewniej jeszcze lepiej.

Raider GE78 HX 13V to laptop przeznaczony głównie dla graczy, bo pochodzi z gamingowej serii laptopów MSI, ale to nie oznacza, że nie nadaje się on do innych zastosowań. Wyniki Cinebench R23 jasno wskazują na to, że mamy do czynienia z wydajną i potrafiącą bardzo sprawnie renderować jednostką. Do tego wspomnę jeszcze, że w PC Mark 10 udało nam się osiągnąć wynik ogólny równy 7784, co jest naprawdę bardzo dobrym rezultatem. Laptop MSI bez problemów, jeśli chodzi o kreatywne zastosowania (choć gamingowe również), może konkurować z komputerami stacjonarnymi. Nie sądzę, by jakikolwiek program był w stanie Raidera GE78 HX 13V przymulić. Wszystkie testy, jakie przeprowadziłem to wykluczają.

Nim przejdę do podsumowania, słów kilka na temat zastosowanej tu pamięci RAM oraz nośnika SSD. Jeśli chodzi o RAM, inżynierowie MSI zdecydowali się na kości Hynixa o taktowaniu 5600 MHz oraz dość wysokim opóźnieniu (CL42). Nie są one najszybsze z obecnie dostępnych na rynku, ale w zupełności wystarczają. Zawsze możecie się też zdecydować na upgrade, bo nie jest to proces trudny i przesadnie kosztowny, szczególnie że „stare kości” możecie sprzedaż. Jeśli chodzi o SSD, mamy nośnik opracowany przez firmę Samsung, a dokładnie model Samsung PM9A1 o pojemności 2 TB. Odczyt i zapis sekwencyjny w jego przypadku to mniej więcej 6500 MB/s oraz 2000 MB/s – co zobaczyć możecie na wynikach, jakie uzyskaliśmy w CrystalDiskMark 8. Nie mam pojęcia dlaczego prędkość zapisu była tak niska, ale test przeprowadzałem kilkakrotnie i zawsze był taki sam rezultat. Teoretycznie powinno być więcej, bo około 5000 MB/s. Możliwe, że w kość dawały jakieś sterowniki. Tak czy inaczej, rezultat idzie łatwo poprawić, dodając jeszcze jeden SSD i ustawiając oba nośniki w tryb pracy RAID0 – jak to zrobiono w testowanym przez nas wcześniej Tytanie.

Podsumowanie i czy warto kupić


Podsumowując, MSI Raider GE78 HX 13V to naprawdę wydajny laptop, jeden z najwydajniejszych obecnie dostępnych na rynku. Dzięki potężnym podzespołom, a w szczególności laptopowej karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX 4090, wszystkie współczesne gry działają bez najmniejszych nawet zająknięć. Dużo daje też DLSS 3.5, które potrafi podnieść ilość generowanych na sekundę klatek nawet o 50 i więcej procent! Wszystko to w naprawdę niewielkich rozmiarów komputerze, co jest niebywale imponujące.

Laptop MSI nadaje się jednak nie tylko do grania, ale także np. do obróbki materiałów filmowych, w których zastosowanie znajdzie podwójny enkoder NVENC (w dodatku z obsługą AV1). Nie udało nam się znaleźć zastosowania, w którym Raider by nie domagał, bo zakładam, że prawdopodobnie takowego nie ma. Za wysoką, bezkompromisową, wydajność, świetne wykonanie oraz przywiązanie uwagi do najmniejszych nawet detali trzeba jednak zapłacić słono.
Testowany przez nas model Raider GE78 HX 13V w tym momencie kosztuje mniej więcej 22 600 złotych i choć nie jest to mało, warto wziąć pod uwagę co dostajemy w zamian. Jeden z najwydajniejszych i najnowocześniejszych laptopów dostępnych obecnie na rynku. Całość objęta jest ponad 2-letnią gwarancją producenta, więc gdyby cokolwiek szwankowało, zgłaszacie problem i błyskawicznie jest on likwidowany.

Jeśli po lekturze myślicie, że Wasz laptop już nie domaga i pasowałoby Wam zrobić jego upgrade, pamiętajcie o świąteczno-noworocznej promocji, przygotowanej przez firmę MSI. Jeśli zdecydujecie się do 7 stycznia 2024 roku nabyć testowanego przez nas Raidera GE78 HX 13V, otrzymacie nagrody o wartości nawet 600 złotych. Możecie też nabyć jakieś inne urządzenie, np. laptop Raider GE68HX 13VG-020PL, który zapewni Wam jeszcze cenniejsze nagrody, bo warte 800 zł! Szczegóły na temat inicjatywy znajdziecie w tym miejscu.

Plusy:Minusy:MiastoGier.pl Poleca
  • Laptopowy NVIDIA RTX 4090 o ogromnej wydajności;
  • Wsparcie dla DLSS 3.5, które potrafi znacząco poprawić płynność gier;
  • Wyśmienity do gier oraz zastosowań profesjonalnych;
  • Świetna matryca, klawiatura, touchpad oraz nagłośnienie;
  • Nienagrzewająca się i estetyczna obudowa wykonana z aluminium;
  • Wydajny system chłodzenia oraz wytrzymała bateria.
  • Waga oraz toporny zasilacz ograniczają jednak nieco mobilność;
  • Bateria podczas grania nie wytrzymuje najdłużej;
  • Długi czas ładowania baterii.

Sprzęt na testy dostarczyła firma MSI.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   18:11, 13.12.2023
No 26 tysiaków jak widziałam. To pewno jak kupię lapka za 4 tys to on się rozsypie po dwóch dniach? Rozbawiony Na szczęście już jak się urodziłam to miałam zakodowane żeby od laptopów trzymać się z daleka. Szczęśliwy Co piecyk to piecyk, i rozmiar słuszny, żadne tam cienizny, i RGB oko cieszy, tylko gdzieś 3,5 koła mnie kosztował i mogłam sama się pobawić w składanie. Szczęśliwy
0 kudosAndżej   @   18:12, 13.12.2023
Cytat: febra1976
Heh! Każdy powód by zarejestrować się na MG jest dobry 😆.
Zaraz, zaraz ile ten laptak kosztuje?!
Ponad 20K zł! Uff i takie wady.
teraz to i tak połatali. Na początku można było go uceglić samym wejściem w bios. Później notoryczne problemy ze stabilnością, blue screeny z błędami różnej treści- gorzej niż cyberpunk na premierę. Z plusów zapomnieli dopisać, że przy włączeniu turbo boost laptop może służyć jako dmuchawa do liści.
0 kudosBarbarella.   @   18:18, 13.12.2023
Cytat: Andżej
laptop może służyć jako dmuchawa do liści.

No to taki multi sprzęt. Dlatego taki drogi. Rozbawiony
0 kudosbigboy177   @   18:32, 13.12.2023
Cytat: Andżej
JPRLD. Aż się zarejestrowałem żeby dodać komentarz. Kupiłem go jakoś na początku roku. Mam pytanie: Dlaczego wyrozniliscie tylko 3, niewiele znaczące wady? Może coś o tym, że chodzi jak odrzutowiec pod obciążeniem? Albo o problemach z undervoltingiem? Coś moze o prześwitach na ekranie w każdej sztuce? O tym, że zbiera kurz jak po***any w środku? O paście, która jest najniższej jakości i którą zaraz po zakupie trzeba zmienić?


1. Jeśli chodzi o głośność chłodzenia, nie jest wcale aż tak tragicznie. Słyszałem głośniejsze - i to sporo - stacjonarki. Trudno oczekiwać od laptopa, w którym są takie podzespoły, żeby działał, jak Chromebook. Nie dajmy się zwariować.
2. Nie bawiłem się w undervolting ani overclocking, ani inne cuda, bo większość użytkowników takiego komputera też nie będzie tego robić. To ma działać po wyjęciu z pudła i bez grzebania.
3. Jeśli chodzi o prześwity na ekranie... masz na myśli clouding? Delikatny faktycznie występuje, ale tylko w określonych warunkach... no i zasadniczo clouding to przywara wszystkich matryc LCD. Egzemplarz, który testowałem był pod tym względem powyżej normy.
4. Zbieranie kurzu... tego akurat nie jesteśmy w stanie sprawdzić po kilku tygodniach testów. Mam więc pisać na podstawie czyichś doświadczeń?
5. Tak samo pasta... w trakcie testów nie zauważyłem niczego złego, jeśli o to chodzi. Temperatura w trakcie stress testów potrafiła podskoczyć do ponad 90 stopni na CPU, ale procesor sobie z nią nieźle radził. Nie zdarzyło nam się, aby laptop złapał zawiasa, albo żeby nas wywaliło z czegokolwiek do pulpitu. Wszystko działało w porządku.
Cytat: febra1976
Heh! Każdy powód by zarejestrować się na MG jest dobry 😆.
Zaraz, zaraz ile ten laptak kosztuje?!
Ponad 20K zł! Uff i takie wady.

Ja tych wad akurat nie dostrzegłem w trakcie testów. Jakbym miał taki budżet i potrzebę, to zdecydowałbym się na zakup testowanego laptopa na pewno. Nie zamierzam się też sprzeczać z Andżejem. Takie miał doświadczenia ze swoim egzemplarzem, a ja miałem inne z testowanym.
1 kudosfebra1976   @   19:50, 13.12.2023
Tak mnie to zafrapowało że zadałem sobie trud przejrzenia internetu i poczytania opinii na polskich i zagranicznych portalach. Zasadniczo prawie wszyscy recenzenci chwalili sprzęt za wysokie osiągi, bardzo dobrą matrycę, zadowalające temperatury GPU, dobrą ergonomię klawiatury. Na minus zaś wysokie temperatury CPU (aczkolwiek układ chłodzenia sobie z nią radzi) , wysoki poziom hałasu i spasowanie obudowy. W tym że tą ostatnią wadę około połowy recenzentów.
Reasumując recenzja Biga niewiele odbiegała od średniej.
0 kudosBarbarella.   @   20:11, 13.12.2023
No to jednak się zastanowię czy nie kupić. Dumny
O ile w banku dadzą mi taki kredyt. Zdziwiony
0 kudosAndżej   @   20:19, 13.12.2023
Cytat: bigboy177
Cytat: Andżej
JPRLD. Aż się zarejestrowałem żeby dodać komentarz. Kupiłem go jakoś na początku roku. Mam pytanie: Dlaczego wyrozniliscie tylko 3, niewiele znaczące wady? Może coś o tym, że chodzi jak odrzutowiec pod obciążeniem? Albo o problemach z undervoltingiem? Coś moze o prześwitach na ekranie w każdej sztuce? O tym, że zbiera kurz jak po***any w środku? O paście, która jest najniższej jakości i którą zaraz po zakupie trzeba zmienić?


1. Jeśli chodzi o głośność chłodzenia, nie jest wcale aż tak tragicznie. Słyszałem głośniejsze - i to sporo - stacjonarki. Trudno oczekiwać od laptopa, w którym są takie podzespoły, żeby działał, jak Chromebook. Nie dajmy się zwariować.
2. Nie bawiłem się w undervolting ani overclocking, ani inne cuda, bo większość użytkowników takiego komputera też nie będzie tego robić. To ma działać po wyjęciu z pudła i bez grzebania.
3. Jeśli chodzi o prześwity na ekranie... masz na myśli clouding? Delikatny faktycznie występuje, ale tylko w określonych warunkach... no i zasadniczo clouding to przywara wszystkich matryc LCD. Egzemplarz, który testowałem był pod tym względem powyżej normy.
4. Zbieranie kurzu... tego akurat nie jesteśmy w stanie sprawdzić po kilku tygodniach testów. Mam więc pisać na podstawie czyichś doświadczeń?
5. Tak samo pasta... w trakcie testów nie zauważyłem niczego złego, jeśli o to chodzi. Temperatura w trakcie stress testów potrafiła podskoczyć do ponad 90 stopni na CPU, ale procesor sobie z nią nieźle radził. Nie zdarzyło nam się, aby laptop złapał zawiasa, albo żeby nas wywaliło z czegokolwiek do pulpitu. Wszystko działało w porządku.
Cytat: febra1976
Heh! Każdy powód by zarejestrować się na MG jest dobry 😆.
Zaraz, zaraz ile ten laptak kosztuje?!
Ponad 20K zł! Uff i takie wady.

Ja tych wad akurat nie dostrzegłem w trakcie testów. Jakbym miał taki budżet i potrzebę, to zdecydowałbym się na zakup testowanego laptopa na pewno. Nie zamierzam się też sprzeczać z Andżejem. Takie miał doświadczenia ze swoim egzemplarzem, a ja miałem inne z testowanym.


2. To robi większość użytkowników tego urządzenia, przynajmniej tej części, która udziela się w internecie.

Co do reszty, nie chce się sprzeczać, bo wychodzi na to, ze 4 tygodnie testów mimo, że to dużo, jest zbyt krótkim czasem na dobre sprawdzenie urządzenia.
0 kudosDirian   @   11:54, 14.12.2023
Cytat: febra1976
Na minus zaś wysokie temperatury CPU (aczkolwiek układ chłodzenia sobie z nią radzi)


To jest w zasadzie standard w gamingowych lapkach. Jeśli CPU dobija do 90 stopni to jeszcze nie jest źle, bo throttling większosci przypadków występuje przy około 100 stopniach.

Niestety fizyki się nie oszuka, jakoś trzeba schłodzić te łącznie kilkaset watów, a to oznacza, że musi być ciepło i głośno.

Muszę się jednak zgodzić z kolegą Andżejem, że producent lapka też często nie poprawia sytuacji stosując kiepskie pasty, które dodatkowo podbijają o kilka stopni temperaturę. Ogólnie jest to dziwna sprawa, bo chyba powinno zależeć producentowi żeby lapek jak najlepiej wypadał w testach, więc wypadałoby użyć porządnego smarowidła.
0 kudosBarbarella.   @   12:15, 14.12.2023
Cytat: Dirian
chyba powinno zależeć producentowi żeby lapek jak najlepiej wypadał w testach, więc wypadałoby użyć porządnego smarowidła.
A tym bardziej że sprzęt za tyle kasy. Chyba myślą że milionerzy to głąby i na niczym się nie znają. Zadziorny
0 kudosguy_fawkes   @   11:42, 15.12.2023
Laptop za ponad 20k ma niedociągnięcia? No cóż, w samochodach za kilkaset tysięcy złotych trzeszczą plastiki, a superdrogie hypercary mają w sobie części z aut tańszych o kilka rzędów wielkości. Oczywiście to w żaden sposób nie tłumaczy MSI, ale pokazuje, w jakich czasach żyjemy. Zresztą gamingowe lapki od tego producenta nigdy jakoś mi nie imponowały - moim zdaniem jedyna ciekawa seria notebooków od tego producenta to biurowe Prestige i to nie obecne, a sprzed kilku lat.
Paradoksalnie, najbardziej w tym teście interesuje mnie kwestia touchpada - niby jest wielki, czuły, ale chętnie sprawdziłbym go w praktyce, bo w Windowsowym światku jeszcze nie trafiłem na nic porównywalnego do gładzików z Macbooków i tu jednak bez myszki ciężko.
0 kudosmacieksz3   @   12:30, 15.12.2023
Polecam sprawdzić touchpada w laptopie Asus rog flow x16
0 kudosAndżej   @   17:32, 15.12.2023
Cytat: guy_fawkes
Laptop za ponad 20k ma niedociągnięcia? No cóż, w samochodach za kilkaset tysięcy złotych trzeszczą plastiki, a superdrogie hypercary mają w sobie części z aut tańszych o kilka rzędów wielkości. Oczywiście to w żaden sposób nie tłumaczy MSI, ale pokazuje, w jakich czasach żyjemy. Zresztą gamingowe lapki od tego producenta nigdy jakoś mi nie imponowały - moim zdaniem jedyna ciekawa seria notebooków od tego producenta to biurowe Prestige i to nie obecne, a sprzed kilku lat.
Paradoksalnie, najbardziej w tym teście interesuje mnie kwestia touchpada - niby jest wielki, czuły, ale chętnie sprawdziłbym go w praktyce, bo w Windowsowym światku jeszcze nie trafiłem na nic porównywalnego do gładzików z Macbooków i tu jednak bez myszki ciężko.
jak dla mnie, to nic wielkiego, touchpad jak touchpad, jak w każdym laptopie który miałem. Tyle, że duży.
0 kudosDirian   @   17:43, 15.12.2023
Cytat: guy_fawkes
w Windowsowym światku jeszcze nie trafiłem na nic porównywalnego do gładzików z Macbooków i tu jednak bez myszki ciężko.


Tu jeszcze dochodzi kwestia samego systemu, bo Mac jednak ma znacznie sensowniej zaimplementowaną obsługę gestów.
0 kudosguy_fawkes   @   17:48, 15.12.2023
@UP: Wiem, ale sama praca i czułość gładzika swoje robią. W większości laptopów są to mniejsze albo większe klikalne płytki, co często wypada w praktyce średnio i trzeba rzeczywiście nacisnąć przy samej krawędzi, bo samo tapnięcie jest różnie wykrywane. Możecie mnie nazwać marudą, bo tematem jest lapek do grania, ale jako że te urządzenia są niby projektowane tak, by umożliwiać całkowicie samodzielną pracę bez dodatkowych peryferii, bywa to jednak dość ważne. A za takie pieniądze spodziewałbym się jednak dopieszczenia.
0 kudosBarbarella.   @   17:58, 15.12.2023
Cytat: guy_fawkes
Możecie mnie nazwać marudą,

Nigdy bym się nie odważyła. Dumny
Cytat: guy_fawkes
A za takie pieniądze spodziewałbym się jednak dopieszczenia.

Dokładnie. Nie sztuka powkładać do środka najdroższe bebechy na rynku i zażądać za to astronomicznej sumy.
Dodaj Odpowiedź