Spore (PC)

ObserwujMam (249)Gram (125)Ukończone (70)Kupię (35)

Zapowiedź gry Spore (PC)


Dante @ 00:00 12.05.2006
Piotr "Dante" Wolny

Zaczynam się zastanawiać czy Will Wright (twórca simcity i simsów) ma równo pod sufitem. Otóż nie dość, że mamy grę symulującą bycie burmistrzem to serwują nam grę o prawdziwym życiu, z której szczerze mówiąc czerpią zabawę ludzie o dość ubogim życiu osobistym.

Zaczynam się zastanawiać czy Will Wright (twórca simcity i simsów) ma równo pod sufitem. Otóż nie dość, że mamy grę symulującą bycie burmistrzem to serwują nam grę o prawdziwym życiu, z której szczerze mówiąc czerpią zabawę ludzie o dość ubogim życiu osobistym. Ja jakoś nie umiem siedzieć dniami i nocami martwiąc się o pracę jakiegoś ludka z monitora jak moja praca na tej stronie wisi na włosku. To jest moim zdaniem dziwne. Ledwo tam idzie zjeść wszystkie trzy posiłki a już trzeba robić obiad następnego dnia. Jeszcze te wątki miłosne, których rozwinięcie kosztuje głodówkę przez tydzień (głodówkę postaci z gry nie gracza). Choć Simsy mimo wszystko są niby najpopularniejszą grą. Wiecie ja wole już odpalić sapera, albo iść ze znajomymi i „simować” w realu niż patrzeć na ludzi przejmujących się głupotami z gry. Tak przejmujących się! No nie dziwie się jak ktoś się cieszy z dziecka, lecz jak zaraz potem słyszę, że chodzi o dziecko w simach to już nie wiem co robić. Tyle głupoty z powodu jednej gry a na dodatek to nie koniec. Will Wright ma zamiar nas onieśmielić kolejną grą, która pewnie też będzie budzić chory zachwyt. Chodzi o grę pod tytułem Spore (po polsku „zarodek”).Gra Spore jest tyle oryginalna co niemożliwa. Całe jej sedno polega na panowaniu nad ewolucją własnego gatunku od samego początku. Najpierw będziemy sobie żyć jako jednokomórkowiec w oceanie jednokomórkowców i bakterii. Walcząc o przetrwanie przejdziemy przez ewolucje w wielokomórkowca, zmieniając co pewien czas przystosowanie tego czegoś do środowiska, dodając ssawki, haczyki i inne wynalazki matki natury. Z czasem nasze "coś" stanie się kręgowcem i będziemy mogli wybrać między wyjściem na ląd czy dalszą ewolucją w oceanie. Odpowiednio, potem będziemy rozwijać kończyny czy płetwy, kolor skóry, sierści, łusek jak też i rozmiary, i naturalne zdolności i umiejętności.

Najpierw wyposażymy nasze żyjątko w pazury, kły, macki czy co tam jeszcze nam wpadnie w łapska, by potem jako pojedynczy osobnik walczyć o przetrwanie. Po przeżyciu w ciężkim świecie wreszcie doczekamy się powstania drugiego osobnika i tak dalej, aż do powstania niewielkiej grupki i założenia prymitywnej wioski. Pazury i kły zastąpimy dzidami i włóczniami, a spokojną grę zręcznościową zmienimy na strategię w stylu Civilization. Będziemy zajmować się ekonomią i innymi takimi sprawami. Najciekawsze ma być dowolne kształtowanie własnego gatunku, jego wyglądu, architektury i nawet pojazdów. Z pierwszych wiosek powstaną pierwsze osady, miasta, metropolie (ciekawe jak będzie wyglądać średniowiecze istot przypominających połączenie małpy z płaszczką).

Każda ewolucja ma zmieniać całkowicie system rozgrywki i tak z biegiem czasu ze zręcznościówki przejdziemy w akcję, później w strategię... a dalej? Kto wie? W każdym razie po zabudowaniu pierwszej planety czas będzie na wyprawy w kosmos i kolonizację nowych światów... pewnie nie jednego to wciągnie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem ma być połączenie się z głównym serwerem, który będzie ściągać od graczy ich twory i przechowywać je w bankach.

Będzie można wejść i zobaczyć dzieła innych a na dodatek spotkać je we własnej grze! Program ma samodzielnie uzupełniać luki w ekosystemie, i jak brakuje czegoś to ściągnie najbliższy temu odpowiednik znajdujący się w bankach głównego serwera. Pewnie będzie żarło dużo łącza, ale pomysł bardzo interesujący. Szczerze mówiąc to wyhodowałbym sobie taką rasę połączenia człowieka z pająkiem. Głowa i ręce a tu odwłok i odnóża. Budynki przypominające ule, lecz wykonane z srebrzystego metalu... hmmm... można tylko pomarzyć.

Podsumowanie:
Gra Spore zapowiada się na niezwykle interesującą, lecz pozostawia równie dużo pytań i wątpliwości. Jest w bardzo wczesnych fazach rozwoju (musi przejść jeszcze parę ewolucji :P ), i poczekamy na nią aż do jesieni 2006... wrrr... trochę trzeba czekać...
Zapowiada się świetnie!

Screeny z Spore (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosamdep50   @   14:44, 25.07.2014
Może i zapowiadała się na interesującą.. te ileś lat temu. ;)

Kupiłam ją nie po premierze, dopiero jakieś 3-4 lata temu. Kompletny niewypał, jak dla mnie. ;)