Wiki Xbox OneXbox One to następca konsoli Xbox 360 i trzecia z kolei konstrukcja opracowana przez firmę Microsoft. Jej poprzednik (Xbox 360) został wprowadzony na rynek w 2005 roku, jako przedstawiciel siódmej generacji konsol do gier. Urządzenie w momencie prezentacji swojego następcy jest zatemna rynku 8 lat i wciąż jest produkowane. Tak długi cykl życia konsoli możliwy jest dzięki mocnym podzespołom. Wszak w obudowie znaleźć można procesor opracowany przez firmę IBM, a posiadający 3 rdzenie, jak również zaawansowaną kartę graficzną, stworzoną przez firmę AMD (wówczas ATI).

Xbox One pierwotnie nazywany był Xboxem 720 - głównie ze względu na to, iż nazwa miała stanowić swego rodzaju progresję względem poprzednika. Ostateczna nazwa nie była ujawniana przez długi czas, Microsoft zdradził ją dopiero w trakcie prezentacji urządzenia, która nastąpiła w dniu 21 maja 2013 roku. Do tej pory Xbox One ochrzczono już wieloma innymi mianami, w tym m.in. Xbox Infinity. Wracając jednak do samej prezentacji, pokazano na niej urządzenie, jak również towarzyszącą mu kamerę Kinect 2 oraz nowe rozwiązania, dedykowane interaktywnej telewizji, poleceniom głosowym i innym funkcjom konsoli. Niestety pominięto gry, albowiem zaprezentowano tylko kilka tytułów, co sprawiło, że gracze byli mocno zawiedzeni.

W związku z tym faktem, wszystkie oczy skierowane były w stronę zaplanowanych na czerwiec targów E3 2013. To tam zdradzono wreszcie więcej konkretów, ujawniono tytuły startowe, jak i produkcje przygotowane ekskluzywnie dla platformy Microsoftu. Pośród ogromu informacji, kilka okazało się wyjątkowo kontrowersyjnych. Pierwsza z nich dotyczyła regularnego połączenia z internetem. Otóż Xbox One miał wymagać dostępu do serwerów Microsoftu raz na 24 godziny. W przypadku gdyby gracz nie umożliwił konsoli realizacji tegoż zadania, blokowana byłaby możliwość grania w jakiekolwiek tytuły, niezależnie od tego, czy byłyby one w wersji elektronicznej, czy pudełkowej. Drugie mocno krytykowane rozwiązanie związane było z grami używanymi. Otóż Xbox One miał przypisywać do siebie wszystkie odpalane na nim produkcje. Ewentualne porzyczanie, tudzież odsprzedawanie gier wiązałoby się z koniecznością aktywacji produkcji na nowej maszynie, a to natomiast miałoby wymagać dodatkowej opłaty. Finalnie, pod naciskiem opinii publicznej oraz ze względu na spadające zainteresowanie konsolą, na rzecz konkurencyjnego PlayStation 4, Microsoft zdecydował się wyciąć wszystkie rozwiązania związane z DRM. Xbox One nie wymaga zatem ciągłego połączenia z internetem, a jedynie jedno, w celu pojedynczej aktywacji platformy. Można także swobodnie pożyczać i odsprzedawać tytuły pudełkowe.

Debiut Xbox One zaplanowano na listopad 2013 roku. urządzenie dysponuje architekturą podobną do PlayStation 4. Mamy zatem jednostkę centralną APU o architekturze x86-64, czyli identycznej z tą stosowaną w komputerach PC. W APU znajduje się zarówno procesor, jak i karta graficzna - oba układy wykonane przez AMD, przy współpracy z Microsoftem. Na Xbox One zainstalowane mogą być 3 systemy operacyjne, a tym podstawowym jest oczywiście interfejs urzadzenia, oparty na systemie Windows 8.

Xbox One to także przebudowana usługa Xbox Live, Kinect 2, obliczenia w chmurze, wbudowany dysk twardy, napęd Blu-Ray oraz wsparcie dla stramingu na żywo - dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu inni gracze mogą oglądać nasze poczynania w czasie rzeczywistym.

Ze względu na odmienną architekturę w stosunku do Xboxa 360, Xbox One nie posiada wstecznej kompatybilności. Można na nim odpalać tylko gry opracowane dla Xbox One, produkcje z poprzednich generacji muszą być zatem odpowiednio modyfikowane.
 


Autorzy wiki:

bigboy177
edytował(a): 146 razy   ●   zmienił(a): 353071 znaków
Dirian
edytował(a): 21 razy   ●   zmienił(a): 8896 znaków
Materdea
edytował(a): 21 razy   ●   zmienił(a): 7660 znaków
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?