11 bit studios przesiada się na Unreal Engine, rozszerza uniwersum Frostpunk i zajawia nową grę

Szefostwo 11 bit studios ma dalekosiężne i ambitne plany. Z prowadzonej przez spółkę konferencji napływają różne ciekawe informacje na temat Frostpunka oraz nowego projektu firmy.

@ 10.06.2021, 11:54
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps4, xbox one, ps5, xbox x/s

11 bit studios przesiada się na Unreal Engine, rozszerza uniwersum Frostpunk i zajawia nową grę

11 bit studios prowadzi właśnie konferencję inwestorską, a my mamy dla Was najświeższe informacje ujawnione w jej trakcie. Deweloperzy zdradzili między innymi, że zmieniają silnik graficzny, a przy okazji rozpoczęli zajawianie swojego kolejnego projektu. Krótki teaser nie zdradza żadnych szczegółów, ale trzeba przyznać, że wygląda intrygująco. Więcej informacji mamy dostać w sierpniu.

Pierwsza informacja, jaka do nas dotarła, to ta o przesiadce na nowy silnik graficzny. 11 bit studios zdecydowało się przesiąść na Unreal Engine. W rezultacie wszelkie prace, jakie poczyniono do tej pory w związku z Liquid Engine - autorskim rozwiązaniem ekipy - zostają wstrzymane. 11 bit studios będzie w swoich kolejnych produkcjach wykorzystywać Unreal Engine 5. Jego testy trwają już od dwóch miesięcy.

Druga ważna sprawa, to całkiem nowa gra. 11 bit studios przybyło na konferencję z krótką zajawką kolejnego przedsięwzięcia - znajdziecie ją poniżej. Mimo że nie sposób powiedzieć z czym będziemy mieć do czynienia, wiele wskazuje na to, iż może to być kontynuacja Frostpunka, albo całkiem nowy projekt rozgrywający się w tymże uniwersum. Obie opcje są bardzo prawdopodobne, albowiem 11 bit studios nawiązało współpracę ze znanym polskim pisarzem, Jackiem Dukajem, mającą na celu rozszerzenie świata Frostpunk. Efektem ma być zbiór mikroopowieści.

"Ten zbiór to, mam nadzieję, początek ekspansji dwojakiego rodzaju: Frostpunka jako świata i wehikułu idei, w inne media i konwencje; oraz polskiej literatury, której bogactwu i specyfice nasza branża growa w pewnym stopniu zawdzięcza swój sukces. Pora więc teraz na kolejny obrót inspiracji.

We Frostpunku dostrzegłem kontynuację wyobraźni i myślenia o społeczeństwie, o relacji jednostki do władzy, i o mechanizmach historii, które charakteryzowało polską SF socjologiczną. Bezpośrednio lub pośrednio Frostpunk czerpie z Janusza Zajdla, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Macieja Parowskiego. Choć jest osadzony w realiach brytyjskich, jego wyjątkowość i globalny sukces mają źródło w polskiej tradycji literackiej.

I tak podchodzimy do antologii. Nie chodzi o stworzenie ilustracji do gry, lecz o czysto literackie ujęcie tematów kluczowych dla Frostpunka: jako doświadczenia growego i jako świata, który zamieszkujemy w wyobraźni. Dzięki czemu też nabiera on bogactwa i głębi; żyje własnym życiem.

Mikropowieści tworzy grono utalentowanych polskich i zagranicznych pisarzy; w miarę postępu prac i dogrywania szczegółów będziemy ujawniać nazwiska autorów i kolejne informacje. Książka towarzyszyć będzie Frostpunkowi na całym świecie. Powstaje jednocześnie wersja polska oraz angielska", powiedział Jacek Dukaj.

"My w grach lubimy poboksować gracza. Tworzymy wirtualne światy i zapraszamy do rozgrywki, której istotą są eksperymenty myślowe i stawianie gracza przed nieoczywistymi dylematami moralnymi. Unikalną okazją, którą daje nam interaktywne medium, jest nie tylko możliwość przedstawiania fikcyjnych światów i sytuacji - jakkolwiek angażujących. Możemy graczowi zadawać pytania - i dawać przestrzeń, żeby sam na nie odpowiedział… oraz zmierzył się z konsekwencjami własnych odpowiedzi.

W tym sensie Frostpunk jest rzeczywiście kontynuacją myśli socjologicznego SF - zadaje pytanie: co by było gdyby, i pozwala graczom zmierzyć się z własnym obrazem świata podczas odpowiadania na nie. Osadzamy grę w konkretnych, choć fikcyjnych realiach: rewolucja przemysłowa XIX wieku, wiktoriańska kultura, umierająca z powodu wszechobecnego mrozu cywilizacja, i nowy porządek społeczny rodzący się w ekstremalnych warunkach - i gracz, który musi się z tym procesem zmierzyć.

Naszym zdaniem brzmi to jak doskonałe połączenie - jak w ambitnej literaturze. I dlatego Jacek wydaje się tak doskonałym partnerem. Ma pieczę nad antologią, która ma być łakomym kąskiem zarówno dla fanów dobrej książki, jak i fanów gry. Zresztą, nie wiem, czy wiecie, ale "Lód" stanowił jedną z inspiracji do tworzenia Frostpunka. W kolejnym cyklu gra zostaje inspiracją dla twórców literatury", dodał Jakub Stokalski, reżyser gry Frostpunk.

Więcej informacji otrzymać mamy w nadchodzących miesiącach. Na 12 sierpnia zaplanowano ujawnienie nowej gry, a póki co, wspomniana wcześniej zajawka.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?