Problemy wyprzedaży na Epic Games Store - wycofane gry, podwyżki cen

Epic Mega Fail?

@ 19.05.2019, 10:43
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc

Wyprzedaż na Epic Games Store, mimo kilku ciekawych ofert, nie przebiega zgodnie z planem. Część gier wycofano z oferty, zaś w przypadku kolejnych doszło do podwyżek cen.

Z oferty Epic Games Store w trakcie trwania wyprzedaży Epic Mega Sale zniknęły takie tytuły jak Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, Oygen Not Included, Borderlands 3, Anno 1800 czy Tom Clancy's The Division 2

Skąd taka decyzja? Otóż wydawcy podobno nie byli zadowoleni z ceny, jaką kupujący płacili za zakup. Co prawda sam wydawca nic nie tracił, bowiem po standardowej przecenie gra nadal kosztowała zadowalającą dystrybutora kwotę. Kwestia leży jednak dodatkowej obniżce w wysokości 40 zł, którą dorzucał od siebie sklep Epic. W jej wyniku cena gry spadała do najniższej na rynku. I o ile - ponownie - wydawca nic na tym nie tracił, to malała przez to wartość samej gry w oczach graczy. Tym samym, gracze nie chcieliby kupować gry w normalnej cenie po zakończeniu promocji - woleliby poczekać na kolejną wyprzedaż.

Najdziwniejsza sytuacja tyczyła gry Hades, oferowanej we wczesnym dostępie. Tytuł kilka razy zmienił swoją cenę w trakcie wyprzedaży. Najpierw grę mogliśmy kupić za promocyjne 6,99 dolarów, następnie podwyższoną ją do 9,99 dolarów. Podwyżka tym samym oznaczała zwiększenie bazowej ceny z 19,99 dolarów do 24,99 dolarów. Zirytowało to graczy, zaś twórcy tłumaczyli się, że podwyżka była i tak planowana, bo gra otrzymała sporą aktualizację. Ostatecznie jednak wrócili do wyjściowego 19,99 dolarów, choć zapowiadają ponowną podwyżkę na połowę czerwca. W polskiej wersji sklepu tytuł kosztuje obecnie 37 zł, choć na początku Epic Mega Sale mogliśmy nabyć go nieco taniej, za 31,45 zł.

Zdaje się, że przedstawiciele Epic Games nie dogadali się z wydawcami, lub sami wydawcy nie zrozumieli, jak dokładnie będzie przebiegać promocja w Epic Games Store. Jeśli kupiliście daną grę w promocyjnej cenie przed jej wycofaniem, to oczywiście nie macie się o co martwić - tytuł pozostanie w waszej bibliotece. 

Powstało jednak niepotrzebne zamieszanie, którego można było uniknąć.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   13:38, 19.05.2019
Widać nawet wyprzedaży zrobić dobrze nie mogą. Nie pamiętam czy ją zapowiadali, ale mi wygląda ta wyprzedaż na zorganizowaną na szybko i przed steamową. Ciekawe czy następna obejdzie się już bez incydentów.
0 kudosdabi132   @   14:44, 19.05.2019
Wydawcy to by najchętniej chcieli żeby w ogóle nie było wyprzedaży i tytuły AAA kosztowały jeszcze więcej niż teraz. Dodatkowo, żeby były mikropłatności za wszystko co możliwe. Epic chciał zrobić konkurencję dla Steam'a żeby gracze nie czekali na letnią wyprzedaż na platformie Valve, a gówno im z tego wyszło.
1 kudoskobbold   @   20:26, 19.05.2019
No cóż, tutaj wyszła pazerność wydawców co pokazuje, że likwidacja pudełek i przejście w przyszłości całkowicie na cyfrową dystrybucję nie spowoduje potencjalnych obniżek cen, jak to wedle logiki powinno się odbyć, tylko wręcz przeciwnie, ceny pozostaną bez zmian a nawet będą rosły. Cyfrowe klucze nie zajmują miejsca na magazynie i nie zamrażają kapitału. Przykre.
0 kudosMicMus123456789   @   21:15, 19.05.2019
Cytat: kobbold
ceny pozostaną bez zmian a nawet będą rosły. Cyfrowe klucze nie zajmują miejsca na magazynie i nie zamrażają kapitału.


Dokładnie, zresztą chyba każdy już zauważył, że cyfrowe wydania utrzymują właśnie swoją cenę. Mi się dziś trafił dobry przykład, sprawdziłem dziś z ciekawości sklep nintendo na WiiU, która w teorii jak i w sumie praktyce jest już "martwą" konsolą i tam ostatnio wydana Zelda kosztuje nadal cenę premierową czyli 289zł gdy w tym samym czasie najtańsze wydanie pudełkowe znalazłem za 169zł, akurat u nas gry nintedno ciężko tanio dostać Dumny Ale to samo tyczy się innych sklepów i to dziś kiedy pudełka są nadal normą.
0 kudosdabi132   @   21:45, 19.05.2019
Dlatego nie jestem zwolennikiem platformy EGS. Wszyscy tak narzekają na Steam'a a prawda jest taka, że klucze na Steam można zakupić wszędzie, w różnych cenach i często można wyrwać je na prawdę tanio. Epic dąży do tego by sklepów sprzedających klucze na ich platformę do tytułów ekskluzywnych było jak najmniej. I niestety przez to ceny nie będą atrakcyjne.
2 kudosKattowitz   @   21:48, 19.05.2019
Początkujący nigdy nie wygra w zawodach z mistrzem... Ale cóż, zawsze można głośno krzyczeć, że się jest poważną konkurencją i czekać na efekt. Epic dużo ryczeli i wyszło co wyszło Poirytowany
0 kudoskobbold   @   23:04, 19.05.2019
Tylko, że to nie Epic wprowadził cyfrowe klucze, i to nie Epic zdecydował o tym, że dana gra nie będzie brała udziału w promocji tylko wydawcy (więc może to tutaj tkwi problem?). Jeszcze trochę i zaraz się okaże, że za głód i wojny na świecie tez odpowiada Epic. Gry w cyfrowej dystrybucji były drogie na długo przed tym jak ktoś pomyślał o założeniu kolejnej platformy.
0 kudoslogan23   @   23:16, 19.05.2019
Nie wiem czy będę kupował jakiejś gry na epic game ale te które są za darmo planuje zdobyć. NP Rime. Tylko jedno zastanawia mnie czy gry takie jak Heavy Rain, Detroit Become Human oraz Beyond Two Souls zostaną wydane poza Epic Game?. Mnie zastanawia czy trzy konsolowe gry zostaną wydane na pc i w jakim stanie?.
1 kudosKattowitz   @   07:23, 20.05.2019
Cytat: kobbold
Tylko, że to nie Epic wprowadził cyfrowe klucze, i to nie Epic zdecydował o tym, że dana gra nie będzie brała udziału w promocji tylko wydawcy (więc może to tutaj tkwi problem?).
Nie żebym była fanatycznym obrońcą Steam'a, ale Valve też nie wprowadził cyfrowych kluczy, a jakoś potrafią sobie dać radę bez zbędnego rozgłosu. Pamiętając początki tej platformy, to robili wszystko na spokojnie. Origin też nie pajacuje. I sobie radzą. Więc to nie kwestia niemiłych wydawców, ale tego, że Epic za dużo by chciał i po raz kolejny nie liczył się z innymi, w tym przypadku wydawcami właśnie.
Dodaj Odpowiedź