Tell Me Why (XBOX One)

ObserwujMam (2)Gram (0)Ukończone (1)Kupię (0)

Recenzja gry Tell Me Why (XBOX One)


@ 08.09.2020, 22:18
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Wielbiciel literatury przez małe p, gier przez duże G, a także muzyki (tu już bez wyróżnień). Do tego klasyczna męska elegancja, savouir-vivre i szeroko pojęta estetyka.

Tell Me Why, kolejna mocno narracyjna przygodówka od studia Dontnod Entertainment, na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Diabeł jednak tkwi w szczegółach - nie inaczej jest i tym razem.

Studio Dontnod Entertainment swoją najnowszą przygodówką udowadnia, że można delikatny i jednocześnie ważny temat podnieść tak, by zrobić to odpowiedzialnie i z wyczuciem. Autorzy takich gier, jak Life is Strange czy Remember Me w Tell Me Why zdecydowali się opowiedzieć historię transpłciowego mężczyzny, walczącego nie tylko z demonami własnej przeszłości, ale też z o wiele bardziej przyziemnymi sprawami. Fabuła w szczególności stara się uwrażliwić graczy na jak najbardziej realne problemy innych ludzi – kto wie, czy nie z naszego otoczenia.

I choć projektanci Tell Me Why w bardzo elegancki i wzruszający momentami sposób podeszli do tego trudnego i wymagającego tematu, to jest on przede wszystkim jednak tylko tłem dla właściwej opowieści. Wszelkie światopoglądowe kwestie zostały świetnie wkomponowane w wydarzenia, które na bieżąco obserwujemy na ekranie – nie przytłaczają, a jednocześnie dają do myślenia, będąc typowym lejtmotywem.

Zaprezentowana historia w głównych rolach osadza Tylera i Alyson Ronanów. Fabuła prezentuje wydarzenia mające miejsce w 2015 roku, w niewielkiej miejscowości na Alasce. Rodzeństwo ponownie spotyka się po kilkuletniej rozłące spowodowanej obowiązkową absencją Tylera.

Na pierwszym planie widzimy głównie trudności z pogodzeniem się z tragicznym splotem zdarzeń sprzed dekady – jako gracze wracamy do nich, bowiem rozgrywka w pewnym stopniu opiera się na odtwarzaniu wydarzeń z przeszłości Alyson i Tylera – kłopoty z relacją z matką, a także rozwikłaniem kilku zagadek z dawnych lat. Ronanowie wracają do swojego rodzinnego, opuszczonego domu, by wystawić go na sprzedaż i móc opłacić operację Tylera (chłopak jest już po terapii hormonalnej).

Recenzja Tell Me WhyRecenzja Tell Me Why

Trzyodcinkowa przygoda przeplata między sobą zarówno bohaterów, których kontrolujemy (niemal naprzemiennie Tylera i Alyson) oraz motywy przewodnie. O ile pierwszy epizod jest bardzo emocjonalny, skupiony przede wszystkim na uczuciach związanych z ponownym spotkaniem rodzeństwa, rozliczeniem się z trudnym dzieciństwem, z dziedzictwem chorującej psychicznie rodzicielki, tak dwa kolejne to już niemalże kryminał, gdzie intrygę napędzają tajemnice z przeszłości i zagadki najbliższych im – wydawałoby się – osób, ukrywających kilka istotnych dla całej sprawy faktów.


Screeny z Tell Me Why (XBOX One)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   12:49, 09.09.2020
W swoim czasie na pewno sięgnę po ten tytuł.
0 kudosmrPack   @   18:37, 09.09.2020
Oprawa i łamigłówki wypadają całkiem nieźle. Co do wątku fabularnego to ...
miałem deja vu z TLoU Part II, więc mam już nieco przesyt takich tematów Konsternacja