Gothic 3 (PC)

ObserwujMam (2111)Gram (1146)Ukończyłeś (597)Kupię (182)

Gothic 3 (PC) - recenzja gry


@ 10.12.2006, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Seria gier Gothic zaczęła jako dość skromna produkcja. Budżet studia Piranha Bytes był niewysoki, a w skład zespołu zajmującego się programem wchodziło zaledwie kilka osób.

Seria gier Gothic zaczęła jako dość skromna produkcja. Budżet studia Piranha Bytes był niewysoki, a w skład zespołu zajmującego się programem wchodziło zaledwie kilka osób. Po ukończeniu pierwszej części przygód bezimiennego, rozpoczęli oni tworzenie kontynuacji. Ku ich uciesze program zdobył tysiące fanów na całym świecie, a druga edycja okazała się być prawdziwym hitem. Nawet osoby nie grające wcześniej w Gothic zdecydowały się na zabawę w Gothic II. Większość z nich postanowiła oczywiście zapoznać się także ze światem przedstawionym w pierwowzorze, stając się tym samym pełnoprawnymi Gothic-owcami.

Ja osobiście zabawę rozpocząłem w górniczej dolinie, w której po raz pierwszy poczułem się prawdziwym więźniem w wirtualnym świecie. Klimat programu pochłonął mnie całkowicie i spędziłem długie wieczory i noce na odkrywaniu każdego fragmentu mapy. Po wypełnieniu głównego zadania czułem ogromną satysfakcję, z drugiej jednak strony w głowie zagościł smutek ponieważ wiedziałem, że na kontynuację mojej podróży będę zmuszony poczekać dobre parę lat. Czas dzielący premiery udało mi się wypełnić innymi grami, dodatkowymi zajęciami, szkołą itd. i pewnego pięknego dzionka na świat wypłynęła dokładna data premiery Gothic II. Byłem zachwycony, i postanowiłem czym prędzej odświeżyć pierwowzór. Na samym szczycie regału z grami stał dumnie Gothic I sięgnąłem więc ręką zainstalowałem i po raz kolejny zapomniałem o całym Bożym świecie. Tym razem jednak po ukończeniu Zabawy w Górniczej Dolinie nie byłem zmuszony do przerwania przygody ponieważ do moich rąk trafiło piękne pudełko zawierające nowiutkie Gothic II. Bez zastanowienia wygrzebałem płytki i rozpocząłem instalowanie. Rozgrywka w drugiej edycji przygód bezimiennego zabierała nas w podróż po Khorinis, Dolinie Górniczej oraz otaczających ją terenach. Cała mapa była wielokrotnie większa od tej przedstawionej w pierwszej części programu. Mogliśmy spotkać mnóstwo postaci niezależnych i wypełnić dziesiątki ciekawych misji. Program charakteryzował się równie wspaniałym klimatem co swój praprzodek i oferował naprawdę ogromne ilości zabawy. Niestety kończąc główny wątek fabularny czułem jeszcze większy niedosyt ponieważ akcja urywała się w dość dziwnym miejscu, a filmik żegnający gracza z bezimiennym mógł przyprawić o zawał osoby słabszego serca.

Gothic 3 (PC)

Po raz kolejny rozpoczęło się długie oczekiwanie, wypełnione wieloma pytaniami i wątpliwościami. Na szczęście udało mi się szczęśliwie dotrwać do końca 2006 roku i zatopić się w pięknym, bogatym i niezwykle tajemniczym świecie Gothic III. Piranha Bytes tworząc trzecią część przygody oddało w ręce graczy jeszcze większy świat, a co za tym idzie ogromną swobodę. Tym razem przemierzać będziemy królestwo Myrtany, w którym spokojne czasy przeminęły w momencie, w którym ziemie opanowały armie orków kierowanych przez potężnego dowódcę. Palą wioski, mordują ludzi, grabią i przywłaszczają wszystko co może przydać się w podbijaniu kolejnych fragmentów mapy. W tych właśnie okrutnych czasach gracz będzie musiał znaleźć miejsce dla siebie. Oczywiście nic nie jest narzucane odgórnie i sami musimy zdecydować czy mamy ochotę opowiedzieć się po stronie oprawcy, a może walczyć u boku uciśnionych. Przyszłość Myrtany jest bardzo niejasna i tylko jedna osoba jest w stanie wyznaczyć jej kierunek – bezimienny.

Wraz z kilkoma kumplami przybywamy do brzegów Myrtany i zaglądamy do pierwszej lepszej osady. Oczywiście w samym jej centrum znajdujemy spore ilości Orkowego ścierwa, które na początek likwidujemy. Po krótkiej i raczej nie szczególnie wymagającej walce rozmawiamy z pozostałymi przy życiu mieszkańcami i orientujemy się w ogólnej sytuacji. Szybko dowiadujemy się, że nie jest zbyt wesoło i przydałoby się coś z tym bajzlem zrobić. Zaprowadzić własny porządek rzeczy, lub sprzątnąć brudy i wyjechać na Bahamy.


Screeny z Gothic 3 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBlizna45   @   13:03, 24.02.2010
Wedlug mnie Gothic 3 jest najlepsza gre jakom kiedy kolwiek gralem Szczęśliwy.Jak ktos skonczyl 3 to niech zagra w zmierzch bogow lub risen Cool
0 kudosHonorebel   @   21:53, 04.06.2010
Gra jest dobra, lecz nie jest idealna. Ba, gra jest znakomita! Wymaga od graczy dużo umiejętności, dlatego też mamy pewnie pegi +16. Grafika zachwyca, muzyka olśniewa, fabuła taka sobie. To jeden z lepszych RPG, jakie powstały. Idealny przeciwnik Wiedzmina ;)
0 kudosSzYmOnNh   @   13:42, 30.07.2010
Gothic 3 ma wszystko co potrzebuje doskonały eRPeG ogromny świat, mnóstwo ciekawych zadań, wciągająca fabuła, no i długa rozgrywka. Bardzo polecam ! Uśmiech
0 kudosPIERNIKGRUBY   @   13:39, 11.02.2011
Spore wymaganie nie sądze toć ta gra wchodzi spokojnie na kumputer z 2004 roku !
0 kudosSpiki   @   21:52, 11.03.2011
Szczerze mówiąc świat jest ZA WIELKI. Z jednego końca na drugi idzie się z 45 minut :/
0 kudosgregory16mix   @   00:24, 12.03.2011
Cytat: Spiki
Szczerze mówiąc świat jest ZA WIELKI. Z jednego końca na drugi idzie się z 45 minut :/
Jak dla mnie to jest zaleta Uśmiech i to dość duża Dumny
0 kudosLehita   @   00:26, 12.03.2011
Tyle że w Nordmarze się sporo błądzi Pokręcony Ale za to sporo można upolować Uśmiech
0 kudosgregory16mix   @   00:27, 12.03.2011
Nie miałem większych problemów Uśmiech
0 kudosLehita   @   00:31, 12.03.2011
Taaa ? Bez problemu znalazłeś wszystkich kowali Pytanie Zdziwiony Ja się nabiegałem w kółko że aż śnieg stopniał Puszcza oko
0 kudosgregory16mix   @   00:33, 12.03.2011
Mówię bez większych Uśmiech z nimi były małe problemy Uśmiech ale odpowiedni system zwiedzania i nie ma problemów Dumny
0 kudosrudaha10   @   18:04, 20.03.2011
Gothic 3 to nawet ciekawa gra ale nie jest lepsza od gothic 1 czy 2 ale jest dosyć ciekawa ,a gdyby niedało się przejść gry na 3 sposoby to byłaby na jakies 10 godz.Jeśli ktoś przeszed 3 to polecam dodatek zmierzch bogów.I już jest gothic 4 ale jest banalny do przejścia.
0 kudosmatt2100   @   21:20, 07.04.2011
Nic tak nie wkurza w gothic 3 niż ukazanie się napisu KONIEC, a przed tobą 1 wilk. A te błędy...
0 kudosbat2008kam   @   21:40, 07.04.2011
...w znacznym stopniu są naprawiane przez patche. Dodatkowo Quest Packi tchnęły w G3 nowe życie, więc teraz gra jest o niebo przyjemniejsza, niż tuż po premierze.
0 kudosgrochuj   @   21:40, 09.04.2011
Może i tchnęły nowe życie, ale to już nie jest "życie Gothica". G3 jest naprawde super, jako gra nie mam nic do zarzucenia, ale to nie saga gothica... szkoda pisać. Gothic 3 jest grą cRPG bazującą na serii Gothic (1,2,2NK), ale nie jej kontynuacją.
0 kudosbat2008kam   @   21:47, 09.04.2011
Wiesz, teoretycznie to JEST kontynuacją. Ja bym napisał inaczej ,,jest niegodną kontynuacją'' Uśmiech .
Z drugiej strony nie ma co rozpaczać - G3 to dobra gra. I wciąga w swój kapitalny świat nawet dziś.
Dodaj Odpowiedź