Guild Wars 2 (PC)

ObserwujMam (52)Gram (21)Ukończone (7)Kupię (52)

Guild Wars 2 (PC) - recenzja gry


@ 13.09.2012, 17:19
Wojciech "Raaistlin" Onyśków

Bitwa o miano najlepszego na poletku gier f2p rozpoczęła się na dobre. W momencie, gdy wszyscy prześcigają się w kalkowaniu World of Warcraft i przystosowywaniu kolejnych elementów pod mikro-płatności, ArenaNet stosuje zupełnie inną taktykę.

Bitwa o miano najlepszego na poletku gier f2p rozpoczęła się na dobre. W momencie, gdy wszyscy prześcigają się w kalkowaniu World of Warcraft i przystosowywaniu kolejnych elementów pod mikro-płatności, ArenaNet stosuje zupełnie inną taktykę. Z pozoru szaloną, acz posiadającą całkiem spory potencjał, który już na starcie daje Guild Wars 2 niesamowitą przewagę. A przepis tkwi w prostocie…


Więcej filmów z Guild Wars 2


Guild Wars 2 nie męczy bowiem nudnymi elementami, jakich wiele w innych grach sieciowych. Twórcy poszli po rozum do głowy i tak skomponowali rozgrywkę, aby gracz czerpał z niej samą satysfakcję. Kojarzycie sytuację z innych MMO, kiedy mozolnie grindowaliście (wybaczcie, ale bez specjalistycznych słów w tym tekście się nie obejdzie) swoją postać na lokacjach do tego odpowiednich? Jak po kilku godzinach w końcu Wasz poziom wskakiwał oczko wyżej, a crafting polegał na długotrwałym wydobywaniu surowców, bez otrzymywania doświadczenia? Pamiętacie? No to zapomnijcie. ArenaNet znalazła inny przepis na sukces.

Główną zaletą Guild Wars 2 jest premiowanie gracza za dosłownie każdą czynność. Czy to eksploracja nowych terenów, czy wydobywanie surowców, czy też sama walka – za wszystko dostaje się punkty doświadczenia w wymiernej ilości. Grając samemu dochodzi do takich sytuacji, iż za samą walkę dostajemy tych punktów najmniej. Tak więc bezsensowne grindowanie się tu po prostu nie opłaca, chyba że podróżujemy ze zgraną grupą.

Wtedy bowiem otrzymujemy dodatkowe punkty doświadczenia za działania kooperacyjne. Niektóre umiejętności łączą się ze sobą, dając lepsze efekty. Dla przykładu można się tu posłużyć lawiną strzał puszczaną przez łowcę wspomaganą ogniem elementalisty. Efekty takiej współpracy wysnujcie sobie sami. Gra bardzo mocno premiuje działania drużynowe. Już samo wspomożenie naszego towarzysza, czy też totalnie obcego osobnika w walce punktuje sporą dawką dodatkowego doświadczenia. W Guild Wars 2 wystarczy bowiem klepnąć kogoś raz, czy dwa, aby dostać pełną pulę nagród za jego zabicie. Nie mamy zatem sytuacji, w których gracze wykłócają się, iż ktoś podwędził im expa za potworka, którego tłukł przez pół godziny. Wręcz przeciwnie, doświadczenie za pracę grupową jest większe, a i czas na zlanie takiego mobka znacznie się skraca.

Guild Wars 2 (PC)

Działania masowe uwidaczniają się w grupowych eventach. Są to wydarzenia moderowane na bieżąco przez program, w których udział może wziąć spora ilość graczy. Niektóre z nich łączą się ze sobą, tworząc całkiem niezłe historie, dające sporo frajdy. Bo przecież tłuczenie bossa w sto osób musi być fajne, prawda? Dla przykładu wspomnę o evencie, który miałem okazję ostatnio rozegrać. Całość rozpoczynała się w wiosce badaczy, którzy chcieli wybrać się do rozbudowanej sieci jaskiń w celu pozyskania materiału badawczego. Pierwsza część zadania polegała na odeskortowaniu naukowców do wnętrza góry. Na miejscu rozbijaliśmy obóz, który przez jakiś czas należało chronić przed masowo napływającym przeciwnikiem. Kolejnym krokiem w podziemnej przygodzie był wypad po minerały, podczas którego okazało się, iż w pobliżu grasuje wielki stwór. Teoretycznie nie trzeba było go zabijać, jednak gracze lecą na takie okazje jak ćmy do reflektora. Takim oto sposobem w przeciągu niespełna godziny wykonaliśmy z grupą nieznajomych osób kilka eventów, wspierając się nawzajem i komentując na bieżąco wydarzenia na ekranie.

Wydarzenia dziejące się w świecie gry mają na niego realny wpływ. Jeżeli gracze nie odpowiedzą na wezwanie do obrony osady przed pięciometrowym gigantem, to ten przejmie wioskę i będzie ją pustoszył dopóki zgrana ekipa nie przyjdzie mu przeszkodzić. A wierzcie mi, tego jegomościa tłucze się około godziny, mając przy boku około 40 innych graczy.


Screeny z Guild Wars 2 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosradziu1980   @   20:23, 14.09.2012
Rzeczywiście dwójka dużo odbiega od jedynki.Graficznie fabularnie.Co jeszcze fajnego to questy w wodzie .Gratulacje!Tylko czemu że tak późno w Niemczech już w kwietniu mogłem zagrać,a u nas jak zwykle dupa!!!
0 kudosLucas-AT   @   20:27, 14.09.2012
Mogłeś zagrać w betę, nie pełną wersję.
0 kudosMicMus123456789   @   14:53, 15.09.2012
Po becie wiedziałem, że gra będzie cudo itd ;p Szkoda tylko, że póki co nie wiadomo nic o wersji PL.
0 kudosSzymono111   @   19:56, 17.09.2012
Pomimo kilku drobnych wad,gra na prawdę miażdży każdego przeciętniaka z tego gatunku. Oczywiście nie ma do Wow-a startu(a po dodatku odfrunie daleko),lecz jeśli ktoś nie lubi konkretnie dzieła studia Blizzard,to Guild Wars 2 jest idealnym wyborem.
0 kudosRaaistlin   @   23:33, 17.09.2012
Nie ma do WoWa startu? Ekhm, Guild Wars jest jakby z innej bajki... Lepszej bajki... No i darmowej bajki (jednorazowej opłaty wstępnej nie liczę, wszak WoW też takową pobiera)
0 kudoskrzysiek98765   @   21:30, 18.09.2012
Mam do was pytanie słyszał ktoś o wersji PL Guild Warsa 2?
0 kudosMicMus123456789   @   21:38, 18.09.2012
Z tego co ja wiem na chwilę obecną można o niej zapomnieć.
0 kudosLysander   @   22:35, 18.09.2012
Cytat:
Nie ma do WoWa startu? Ekhm, Guild Wars jest jakby z innej bajki... Lepszej bajki... No i darmowej bajki (jednorazowej opłaty wstępnej nie liczę, wszak WoW też takową pobiera)


Innej bajki ? Tak. Lepszej Bajki ? Zależy kto co woli Uśmiech
0 kudosMicMus123456789   @   21:11, 23.09.2012
Cytat: DevMat
Gdzieś czytałem, że pierwszy gracz dobił do maksymalnego levela w dwa dni, jak dla mnie trochę kpina


Tylko, że on tworzył przedmioty. Materiały mu znosili i expił, tylko takie coś to nie gra więc nie patrz na to.
0 kudosstonekamyk   @   09:57, 27.09.2012
Cytat: DevMat
Kolejne co mi ni odpowiada to to, że na PvP każdy jest równy. No kurde chcesz być dobry to się staraj a nie staraj a nie bierz za darmo.
Jak na razie dalej zostaje przy wowie i czekam na kolejnego jego pogromce Uśmiech

Wiesz ty chyba nie rozumiesz tego ;P każdy kto uważa się za dobrego gracza i bazuje tylko na itemkach jest lama a nie graczem pvp, w GW2 liczy skill a nie farma, i sam sobie przeczysz, chcesz być dobry to trenuj walcz jak najwięcej w końcu dojdziesz do odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wprawy w pvp
0 kudosseshs   @   00:17, 10.11.2012
I jak po takim czasie od premiery wygląda gra?
W internecie znajduje komentarze że jest to gra dla niedzielnych graczy, tak jak wyżej już wspomniano, że z czasem będzie ubywać coraz więcej osób, ludzie po wbiciu maksymalnego poziomu mówią że nie ma co robić i powiewa trochę nudą>> a jeśli chodzi o wvwvw to podobno jest tam więcej biegania niż walki Dumny
Jest aż tak nudno?
0 kudosMicMus123456789   @   10:06, 10.11.2012
UP: Mało Ci jeszcze MMO? ;p
0 kudosseshs   @   13:26, 11.11.2012
Mało to nie Dumny tych mmo nie brakuje jednak nie oferują one niczego "przebojowego", brakuje im tego czegoś co miało lineage2 8 lat temu kiedy się w to zaczynało grać Dumny
0 kudosdragiomaster   @   14:26, 23.11.2012
Guild Wars 2 okazałaby się idealną grą dla mnie, gdyby nie mocno okrojone ramy czasowe, w których mogę grać. Sposób rozgrywki jednak wpływa pozytywnie na odczucie i nawet grając samemu mamy ogrom rzeczy do robienia przemierzając Świat.
Jednak podejrzewam, że gra w stałej grupie dawałaby o wiele więcej radości, niż gra solo.
Mimo małego doświadczenia w tej grze, dąłbym jej na obecną chwilę mocne 7/10 dla gry solo i spokojnie 9/10 do gry z co najmniej 1 osobą w drużynie.
0 kudosTUKANISKO74   @   01:06, 14.04.2020
2020r a GW2 ma sie dobrze a po wydaniu 2-go dodatku PoF rozkwitła mimo mniejszych lub większych perturbacji. Widzę, że nikt tu nic nie pisze a przecież wiele się zmieniło w GW2 od ostatniego tu zamieszczonego komentarza. mówiąc szczerze dziś trzeba zrobić kolejną recenzje aby zamieścić w niej wszystkie zmiany i najbliższe plany co do gry.
Powiem tylko tyle... bywa tak, że nawet na Meta eventach ( czyli na najtrudniejszych i najdłuższych eventach jakie są otwarte w grze ) ubicie bossa trwa max 5 min - tyle jest luda Uśmiech zapraszam serdecznie do grania tym bardziej, że podstawka jest za free Uśmiech
Dodaj Odpowiedź