RetroStrefa - Władca Pierścieni: Powrót Króla


Zidan @ 16:47 22.05.2014

Władca Pierścieni doczekał się wprawdzie dość dużej ilości gier komputerowych, ale – jak to zwykle bywa – tylko część z nich była dziełami ambitnymi i godnymi uwagi. Dzisiaj chciałbym przypomnieć jedną z moich ulubionych produkcji osadzonych w uniwersum Tolkiena (i jednocześnie Petera Jacksona), a zarazem jedną z moich ulubionych gier akcji, w ogóle.

Władca Pierścieni doczekał się wprawdzie dość dużej ilości gier komputerowych, ale – jak to zwykle bywa – tylko część z nich była dziełami ambitnymi i godnymi uwagi. Dzisiaj chciałbym przypomnieć jedną z moich ulubionych produkcji osadzonych w uniwersum Tolkiena (i jednocześnie Petera Jacksona), a zarazem jedną z moich ulubionych gier akcji, w ogóle.Jak dziś pamiętam, że premiera Powrotu Króla w 2003 roku była naprawdę sporą gratką dla graczy PeCetowych. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że poprzednia odsłona – Dwie Wieże – ukazała się tylko na konsolach, zupełnie pomijając posiadaczy „blaszaków”. Po drugie zaś, miłośnicy myszy i klawiatury od zawsze cierpieli na niedobory solidnych zręcznościowych bijatyk, toteż zawsze było miło ugościć na swoim twardym dysku jakiegoś przedstawiciela tego gatunku. I koniec końców, czekało nas wtedy naprawdę miłe zaskoczenie: Return of the King okazał się nie tylko fajnym zapychaczem dla fanów filmu Jacksona, a nadzwyczaj solidną, wciągającą i bogatą grą akcji TPP, do której - bez wątpienia - warto wrócić nawet po 11 latach od premiery.

Fabuła odzwierciedla oczywiście wydarzenia z filmowego oryginału, z tą różnicą, że akcja rozpoczyna się bitwą o Helmowy Jar (która rozegrała się w Dwóch Wieżach). W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że twórcy aplikacji bardzo otwarcie bratają się z dziełem Jacksona: pomiędzy misjami zobaczymy oryginalne kadry z filmu, wszyscy nasi bohaterowie mają twarze aktorów, a - co więcej - nawet mówią ich głosami (odtwórcy zgodzili się bowiem nagrać dubbing na potrzeby projektu). Finalnie, w tle pobrzmiewa oryginalna, piękna i nastrojowa muzyka Howarda Shore’a. Gra jednoznacznie „udaje” swojego filmowego kolegę i – trzeba przyznać – robi to wprost wyśmienicie.Do naszej dyspozycji przygotowano dwanaście dość bogatych misji, oczywiście przedstawiających wydarzenia z filmu. Warto od razu zaznaczyć, że scenariusz Powrotu Króla nie toczy się w sposób całkowicie liniowy. Równolegle będziemy wybierać pomiędzy zadaniami związanymi z przygodą Froda i Sama, Gandalfa, a także Aragorna, Legolasa i Gimliego (łącznie trzy ścieżki). Aby ukończyć produkcję nie musimy wprawdzie owych szlaków przechodzić w wyznaczonej z góry kolejności, ale dopiero zamknięcie ich wszystkich pozwala na stoczenie finałowych potyczek.

Sprawdź także:

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Premiera: 04 listopada 2003
PC, PS2, XBOX, GC, GBA

Władca Pierścieni: Powrót Króla to gra akcji z widokiem ukazanym z perspektywy trzeciej osoby wzorowana na kinowej adaptacji trzeciej części powieści J.R.R. Tolkiena - Wł...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosDirian   @   17:55, 22.05.2014
Się grało kiedyś, faktycznie całkiem przyzwoita produkcja.
0 kudosUxon   @   18:00, 22.05.2014
Czyli, jak się okazuje, nie wszystkie gry na bazie filmów to śmieci Uśmiech
0 kudosHabakukix   @   18:50, 22.05.2014
potwierdzam, świetna gierka Uśmiech dawno temu, w dniu wydania wręcz zaskakiwała swoim poziomem wykonania. doskonała łupanka, która robi się jeszcze lepsza w trybie kooperacji.
0 kudosFox46   @   00:12, 23.05.2014
to były czasy gdy EA jeszcze nie miało tak skopanej opinii jak teraz.
0 kudosJackieR3   @   07:22, 23.05.2014
Gra zrobiona z wielkim rozmachem ale też czytałem nienajlepsze opinie czy recenzje.Narzekano na nienajlepszy balans poziomu trudności.Ale nie wiem jak jest faktycznie,jeszcze nie grałem.
0 kudosmktiger   @   08:18, 23.05.2014
@Uxon zrozumiałbym, jakby się wypowiedział jakis gimablista, ale ty, stary koń? Uśmiech

Jakoś nigdy nie udało mi sie dokonczyć tej gry, jak zreszta wielu innych. Ale fakt, giera byla naprawdę ciekawa, porządnie zrobiona, te zmiany charakterów, wstawki przechodzące w gre - bardzo mi się podobało.

0 kudosUxon   @   09:26, 23.05.2014
@mktiger A widzisz, sam się dziwię, że jeszcze o tej grze nie słyszałem Uśmiech Niemniej wkrótce na bank to nadrobię. Zrobiłem wczoraj mały risercz w sieci i chyba warto się o nią postarać.
0 kudoskehciu   @   12:50, 24.05.2014
Powrót króla był na prawdę świetny. Nie sprawdzałem wersji PC, ale na PS2 grało się wybornie. Była to pierwsza gra, w którą grałem w trybie kooperacji z bratem (samemu trudno było ją ukończyć). Piękne to były czasy.
0 kudosJackieR3   @   13:55, 24.05.2014
Cytat: kehciu
(samemu trudno było ją ukończyć)

Czyli z tym poziomem trudności było hardkorowo.
0 kudosDaerdin   @   01:04, 25.05.2014
Powrót Króla to naprawdę dobra gierka. Bez wątpienia jedna z najlepszych w uniwersum Władcy Pierścieni, może poza serią Bitwa o Śródziemie.
0 kudosPabloMG   @   16:30, 25.05.2014
Przyznam że nie grałem w Władca Pierścieni: Powrót Króla ale słyszałem że to dobra gra Uśmiech
0 kudosMarcoTheArchangel   @   04:29, 14.08.2014
Jak ja się stęskniłem za tą grą... całą podstawówkę weń młóciłem i, na Boga, jakież to było fajne! W pełni zgadzam się z odczuciami Zidana i od siebie także chcę pochwalić płynny, świetnie zrobiony system walki, przeniesienie pamiętnych lokacji do świata gry akcji w sposób naprawdę dobry... Chyba przeszedłem każdy z poziomów każdą możliwą postacią, a nie zapominajmy, że oprócz rozmieszczonych na drzewku misji materiałów dodatkowych (wywiady z aktorami, twórcami gry i tak dalej) są też polegające na walce z coraz silniejszymi falami oponentów misje dodatkowe. ;)
Chętnie bym odpalił jeszcze teraz i pociachał zastępy Saurona Andurilem, ale niestety, przez pewną głupią wpadkę straciłem instrukcję do tej gry.
Pudełko z płytami nadal mam na półce. :/
0 kudosFox46   @   11:52, 14.08.2014
Ja właśnie ją mam na pierwszego Xboxa i będę sobie grał w najbliższym czasie Szczęśliwy
0 kudosUxon   @   22:48, 16.08.2014
Ja podobnie dopiero co położyłem łapy na tej grze. W ogóle to jest możliwość grania w co-opie na różnych platformach? Mam ją na PC, a pograłbym z Foxem na przykład. Uśmiech
0 kudosMarcoTheArchangel   @   20:51, 17.08.2014
Cytat: Uxon
Ja podobnie dopiero co położyłem łapy na tej grze. W ogóle to jest możliwość grania w co-opie na różnych platformach? Mam ją na PC, a pograłbym z Foxem na przykład. Uśmiech

Jeśli Fox mieszka dwie ulice dalej i ma pada, to możecie w coopie pograć. ;)
Dodaj Odpowiedź