Gra w lekturze - Hitman: Potępienie


Zidan @ 13:18 28.10.2012

Dostrzegając silny rozwój literatury związanej z grami komputerowymi, nie możemy pozostać na takie zjawisko obojętni. Książek opartych na popularnych markach „growych” wydaje się autentycznie coraz więcej, a co najważniejsze – przestały być w końcu marnym odcięciem kuponu od sławnych tytułów.

Dostrzegając silny rozwój literatury związanej z grami komputerowymi, nie możemy pozostać na takie zjawisko obojętni. Książek opartych na popularnych markach „growych” wydaje się autentycznie coraz więcej, a co najważniejsze – przestały być w końcu marnym odcięciem kuponu od sławnych tytułów. Stanowią coraz lepsze i ambitniejsze pozycje beletrystyczne, po które bez zażenowania sięgną zarówno gracze, jak i czytelnicy zupełnie niezwiązani z wirtualną rozrywką. Z nieukrywaną przyjemnością oddajemy więc do Waszej dyspozycji nowiutki dział funkcjonujący na łamach Miasta Gier, w którym periodycznie zaprezentujemy świeżo napisane (ale nie tylko) dzieła literackie, powstałe właśnie na podstawie dobrze znanych gier komputerowych.

Oczywiście naszą intencją jest coś więcej niż tylko suche przedstawianie Wam tego typu materiałów. Drastyczny spadek czytelnictwa w kraju i na świecie obrazują wszelkie możliwe statystyki, mamy zatem nadzieję, że nasz nowy dział (chociaż minimalnie…) otworzy na literaturę tych z Was, którzy z jakiś względów nie sięgają po nią zbyt często. Zdecydowanie zachęcamy do zmiany nastawienia. Wszyscy uwielbiamy gry komputerowe, ale nie zamykajmy się na inne doznania - szczególnie, jeśli mogą być naprawdę wartościowe. Koniec tego nudnego moralizatorstwa. Zapraszamy do dalszej… lektury.

Dosłownie kilka dni temu miała miejsce premiera książki Hitman: Potępienie autorstwa Raymonda Bensona, nasz cykl rozpoczniemy więc właśnie od prezentacji tego dzieła. Przede wszystkim musicie wiedzieć, że nie bez powodu Potępienie ma swoją premierę niedługo przed wejściem na półki sklepowe gry Hitman: Rozgrzeszenie – piątej części serii poświęconej słynnemu Agentowi 47. Twór stanowi bowiem oficjalny prequel do Rozgrzeszenia i ma uzupełniać zawarte w nim wątki fabularne. Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć jak bardzo Potępienie okaże się niezbędne dla pełnego zrozumienia gry komputerowej – tego jednak dowiemy się już w listopadzie.



Jeszcze na marginesie warto zaznaczyć, że za publikację Potępienia na terenie Polski odpowiada Wydawnictwo Znak – wydawnictwo renomowane i bez wątpienia kojarzone z ambitną literaturą. Mogliśmy więc podejrzewać, że firma nie opublikowałaby dzieła opartego na grze komputerowej, gdyby faktycznie nie prezentowało jakiegoś sensownego poziomu. I rzeczywiście – literacki Hitman nie nadużywa zaufania czytelników.

Raymond Benson - autor - nie zalicza się do pisarzy nadzwyczaj znanych na terenie naszego kraju, choć na zachodzie może być zupełnie rozpoznawalny. Jest bowiem autorem kilku powieści o Jamesie Bondzie (wydanych także w Polsce), a co ważniejsze, twórcą książkowych wersji Splinter Cella i Metal Gear Solid (niestety nie przetłumaczonych na nasz język ojczysty). Widać więc, że jest to człowiek obeznany ze światem gier komputerowych, a już na pewno biegły w przekładaniu ich na wersje literackie.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?