Test klawiatury mechanicznej XPG Summoner


bigboy177 @ 19:32 17.12.2020
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

XPG Summoner połączony jest z komputerem za sprawą interfejsu USB 2.0, a do komputera podłączamy przewód w nylonowym oplocie o długości 180 cm. Wtyczki są dwie, albowiem jedna z nich doprowadza sygnał do hubu USB, który zamontowano w tylnej części obudowy. Do pojedynczego portu USB podłączyć można pendrive albo telefon. Niby drobnostka, ale często bardzo przydatna. Tak samo często przydają się nóżki, które są na rewersie XPG Summoner – podnoszą one całą konstrukcję o około 6 milimetrów.

Jeśli chodzi o przełączniki, jak wspominałem wcześniej, w modelu, który dotarł do redakcji zastosowano Cherry MX Silver Speed. Ich punkt aktywacji wynosi 1,2 mm, a siła potrzebna do wciśnięcia to 45 cN. Przełączniki działają liniowo, a zatem nie ma tu momentu, w którym da się wyczuć aktywację. Pracują one dość cicho i trzeba się przyzwyczaić do pisania na nich. Reakcja na wciśnięcie jest bowiem błyskawiczna. Jakość podświetlenia nie wzbudza zastrzeżeń – wyregulować można zarówno intensywność, jak i kolor, a ponadto różne efekty specjalne. Dostęp do ustawień mamy dzięki oprogramowaniu, jak i bezpośrednio z klawiatury – choć pierwsza z wymienionych opcji jest zdecydowanie przyjemniejsza.

Z klawiaturą spędziłem mniej więcej 2 tygodnie, a w tym czasie nie zauważyłem żadnych niedogodności ani anomalii w jej zachowaniu. Zgodnie z tym, co twierdzi producent, XPG Summoner oferuje 100-procentowy anti-ghosting oraz N-Key Rollover (aktywuje się go za pomocą kombinacji klawiszy FN+DEL). Wszystkie testy, jakie zorganizowałem klawiaturze, przełknęła ona bez najmniejszych problemów. Niczego dziwnego nie dostrzegłem też w oprogramowaniu, które, choć skromne, działa należycie. Z jego pomocą szybko można ustawić najważniejsze opcje urządzenia, zaprogramować profile i zdefiniować makra.

Podsumowując, XPG Summoner to porządna klawiatura mechaniczna, a jako że firma ADATA dopiero próbuje zawalczyć o klientów w tym segmencie, oferuje naprawdę solidny sprzęt za niewygórowane pieniądze. Docenić wypada tu aluminiowe wzmocnienie, podkładkę pod nadgarstki, przełączniki Cherry MX Silver Speed, podświetlenie RGB, a także hub USB, pozwalający wygodnie korzystać z różnych akcesoriów. Nie wszystko niestety jest idealne. Podkładka bowiem wzmaga pocenie w upalne dni, spodnie nóżki są nieregulowane i niewiele podnoszą urządzenie do góry, a oprogramowanie jest raczej skromne. Ogólnie jednak polecam, szczególnie że konkurencja w tych pieniądzach oferuje najczęściej mniej.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosroxa175   @   17:39, 02.01.2021
Nie wiem co musiałoby się stać, żebym wydała taką kwotę na klawiaturę. Szczęśliwy Z pewnością znajdą się chętni, lecz moim zdaniem akurat inwestowanie w klawiaturę nie ma większego sensu. Uśmiech