Wiedźmin (PC)

ObserwujMam (1813)Gram (956)Ukończone (682)Kupię (186)

Zapowiedź gry Wiedźmin (PC)


bigboy177 @ 00:00 13.05.2006
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Polscy producenci gier niestety nie należą do najlepszych na świecie. Ostatnio jednak coraz częściej pojawiają się produkcje, które próbują udowadniać, że wcale tak nie jest.

Polscy producenci gier niestety nie należą do najlepszych na świecie. Ostatnio jednak coraz częściej pojawiają się produkcje, które próbują udowadniać, że wcale tak nie jest. Pierwszą grą, która zdobyła uznanie na świecie był Chrome wyprodukowany przez firmę Techland. Po nim pojawił się bardzo dobry XPand Rally, wspaniały Painkiller i dodatek do Chrome. Wszystkie te gry coraz bardziej utwierdzały mnie w przekonaniu, że jak polak chce to potrafi… Oczywiście w czasie gdy wychodziły wszystkie dobre gry, pojawiło się też kilka totalnych gniotów takich jak Snajper lub Mortyr 2.



W chwili obecnej najciekawszą Polską produkcją jest Wiedźmin tworzony przez firmę CD Projekt. Świat gry oparty został na dziełach Andrzeja Sapkowskiego. Spotykają się w nim wspaniała magia, nierealne istoty oraz niesamowicie fantastyczne krainy. Nie jest to jednak miejsce jak wszystkie inne. Dobro i zło nie istnieją w formie granic, lecz jako wybory moralne, których dokonywać musi główny bohater. Nie wie jednak w jaki sposób mogą one wpłynąć na jego przyszłe losy. Tworząc tak skomplikowany świat autorzy gry pragnąć dać graczom rzeczywistość jak najbardziej przypominającą realne życie.

Głównym bohaterem gry jest tytułowy wiedźmin. Dla osób nie będących w temacie wyjaśniam, że Wiedźmin to wojownik szkolony od najmłodszych lat i specjalnie modyfikowany poprzez różne mutacje. Jego głównym celem życiowym jest walka z potworami takimi jak wilkołaki, smoki, ożywieńcy i wszystkie inne kreatury znane z gier RPG. W odróżnieniu od typowych gier tego gatunku, Wiedźmin nie będzie posiadał bohatera, którego podstawowym celem życiowym jest walka z potworami by uratować świat, lub jakąś piękną niewiastę. Nasz śmiałek to samotnik, który traktuje mordowanie różnych pokrak jako pracę dającą zauważalne profity, czyli pieniądze.

Bardzo nowatorskim rozwiązaniem są walki w grze. Nie będą one polegać na ciągłym rąbaniu w przycisk myszki licząc na to, że im szybciej przyciskamy, tym większe szanse zwycięstwa. Wiedźmin każdy cios wyprowadza inteligentnie i z pełną kontrolą. Gracz przez cały czas musi być nastawiany na pełną akcję ponieważ to on (lub ona) kontroluje zamachnięcia mieczem. Podczas pojedynków ważnym elementem będą oczywiście posiadane umiejętności.
Każdy wiedźmin nosi z sobą dwa miecze. Pierwszy z nich używany jest tylko do walki z potworami, drugi natomiast wędruje do rąk gdy stanie przed nami wróg w postaci człowieka.
Każdy z mieczy oferuje trzy różne style walki. Zależnie od sytuacji zdecydujemy, z którego chcemy skorzystać. Oprócz tego dodatkowo każdy z tych styli można rozwijać. Gdy np. w jednym ze styli osiągnęliśmy już trzeci poziom możemy albo zdecydować się na zdobycie czwartego poziomu, lub też dodatkowego wyćwiczenia kilku pobocznych umiejętności przydatnych we władaniu stylem na trzecim poziomie. Cały system wydaje się być lekko zamieszany, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Wszystko jest intuicyjne i bardzo proste w obsłudze.

Oprócz zdobywania umiejętności do walki nasz heros potrafi także podnosić inne cechy. Zdobywając doświadczenie i przeskakując z poziomu na poziom poprawimy także swoją siłę, szybkość, wytrzymałość, zręczność i kilka innych cech określających bohatera.



Wiedźmin działa na bardzo zmodyfikowanym enginie Aurora, stworzonym prze BioWare na potrzeby gry Neverwinter Nights. Grafika w Wiedźmin nie przypomina jednak ani trochę tej z gry firmy BioWare. Jest o znacznie barwniejsza, świat jest większy a całość bardziej przypomina grę akcji niż typowego RPG. Silnik graficzny oczywiście potrafi obsłużyć w pełni wszystkie procedury graficzne zawarte w DirectX 9, dlatego ujrzymy świetne efekty cząsteczkowe, realistyczną pogodą, zmieniające się pory dnia i wiele więcej. Dodatkowo warto też wspomnieć, że silnik graficzny wzbogacono techniką Morion Capture wykorzystaną do realistycznego oddania ruchów postaci w grze; oraz modelem fizyki Karma Engine stworzonym przez firmę Criterion.

Podsumowanie:
Wygląda na to, że Wiedźmin na nowo zdefiniuje gatunek gier RPG. Świetne wykonanie, niesamowity świat oraz wciągająca fabuła sprawią, że gra zabłyśnie nie tylko w Polsce lecz na całym świecie.
Zapowiada się genialnie!

Screeny z Wiedźmin (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   18:07, 05.05.2009
Gra której nie da się opisać ;p Niesamowity klimat.