Assassin's Creed II (XBOX 360)

ObserwujMam (137)Gram (56)Ukończone (102)Kupię (38)

Assassin's Creed II (XBOX 360) - recenzja gry


@ 18.11.2009, 00:25
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!



Jako że sama walka jest o wiele trudniejsza, niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni do ucieczki. Także i w tym aspekcie widać poprawę oraz dodatkowe komplikacje. W podstawce wystarczyło oddalić się na pewną odległość i następnie wskoczyć do siana, ogrodu na dachu lub ukryć się między ludźmi. Tym razem mamy trzy różne archetypy oponentów. Zwykła piechota nie jest wyjątkowo mobilna i stanowi zagrożenie tylko na ziemi. Jest też biegacz, który bez problemu ściga nas po dachach i to właśnie on stanowi spory problem w momencie ewakuacji. A na koniec jest jeszcze potężnie opancerzony templariusz, z którym walka bezpośrednia sprawia najwięcej problemów. Wszyscy przeciwnicy potrafią także całkiem zręcznie przeszukiwać okolice, w których po raz ostatni nas widziano. Gdy znajdą tam stóg siana, nie omieszkają wbić w niego swojego ostrza – nigdzie nie jesteśmy całkiem bezpieczni.

Świetnym akcentem jest również to, że po pogoni w mieście pojawiają się na budynkach plakaty z wizerunkiem Ezio. Wzrasta nasz poziom notoryczności i gdy osiągnie pułap maksymalny, strażnicy na nasz widok będą bez ostrzeżenia wyciągać broń i ruszać do walki. Właśnie z owego powodu rozsądnym wyjściem jest zerwanie plakatów, ewentualnie opłacenie jakiegoś mówcy, by zmienił „płytę”. Trzeba się starać, by dobre imię Auditore nie było mieszane z błotem.

Assassin’s Creed II to całe mnóstwo nowych elementów, których nie uświadczyliśmy w edycji poprzedniej, aczkolwiek wiele opcji pozostało niezmienionych. Deweloper uznał, że nie ma sensu wpływać zbytnio na mobilność Ezio, który podobnie jak Altair potrafi wejść nawet na najwyższy budynek. Sterowanie nie uległo żadnym drastycznym modyfikacjom. Wciąż realizowane jest przy pomocy zaledwie kilku przycisków, a nowe rozwiązania, jak np. system wyboru broni, idealnie wpasowano w rozgrywkę. AC II to po prostu rozwinięcie „jedynki”, w którym wszystko co grało zostało zachowane, a fałszującą resztę aspektów podrasowano! Rezultatem jest jedna z najbardziej rozbudowanych i wciągających gier typu sandbox na rynku!

Assassin's Creed II (XBOX 360)

Najnowsze dzieło studia UbiSoft to także jedna z najlepiej zrealizowanych produkcji na rynku. Silnik graficzny, zastosowany na potrzeby gry, jest w stanie generować ogromne, wypełnione ludźmi miasta, a co ważniejsze, nie ma żadnych spadków płynności animacji. Budynki są zróżnicowane i pokrywają je wysokiej jakości tekstury, nie da się także nic zarzucić samym projektom lokacji. Widać, że graficy poświęcili mnóstwo czasu na dopracowanie swojej wizji. Najlepszym tego przykładem są choćby punkty orientacyjne w postaci kościołów, katedr i innych wspaniałości architektonicznych – wszystkie oparte na odpowiednikach z reala. Oczywiście animacja oraz wszelakie efekty specjalne trzymają równie wysoki poziom. Zręczne ruchy Ezio na długi czas pozostaną w pamięci gracza i sądzę, że na pojedynczym przejściu gry się nie skończy.

Ogromne przywiązanie do szczegółów cechuje też ścieżkę dźwiękową, dialogi i muzykę. Wszystko zostało nagrane profesjonalnie, a dzięki temu fale dobiegające z głośników nie pozostawiają żadnych wątpliwości. To nie Ezio wędruje ulicami Florencji i nie Ezio biegnie po dachach Toskanii! To gracz! Naprawdę można poczuć, że każde z miast żyje, a dzięki ciągłej progresji bohatera także i my czujemy postęp.

No cóż, pozostało podsumować to niezwykłe wirtualne arcydzieło. Assassin’s Creed II jest godnym następcą pierwowzoru. Widać, że w projekt zainwestowano mnóstwo czasu i pomysłów. Pomysłów, które sprawiają, że na chwilę obecną AC II nie ma w swojej klasie konkurencji. Przyznam, że obawiam się o losy kolejnej, trzeciej części sagi. Wszak deweloper powiesił poprzeczkę tak wysoko, że jej przeskoczenie będzie chyba graniczyło z cudem!


Długość gry wg redakcji:
20h
Długość gry wg czytelników:
35h 41min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Ciężko słowami opisać to, co dzieje się na ekranie. Renesansowe Włochy wręcz przeżywają renesans!
Genialny Dźwięk:
Wszystko od dialogów, przez efekty na muzyce skończywszy nadaje zabawie klimatu i zapewnia wiele niezapomnianych przeżyć.
Genialna Grywalność:
Wachlarz możliwości jest tak szeroki, że spora część graczy na początku poczuje się przytłoczona.
Genialne Pomysł i założenia:
Widać, że gra powstawała z pasją. Każdy jej element jest pieczołowicie zaplanowany i przemyślany.
Genialna Interakcja i fizyka:
Można robić wszystko. Masz ochotę spacerować? Chcesz kogoś wyeliminować? A może przebudować knajpę w posiadłości?
Słowo na koniec:
Właśnie na takie Assassin's Creed czekałem. Jeśli "trójka" będzie jeszcze lepsza, dam 10/10!
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Assassin's Creed II (XBOX 360)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosPapisotoromek   @   20:54, 18.11.2009
Hmm, ciekawi mnie poziom trudności walki, słyszałem bowiem, że ta jest o wiele łatwiejsza niż w poprzedniej części Szczęśliwy
0 kudosforsa7   @   16:37, 25.11.2009
Zaje...iste no normalnie nie mogłem siedzieć spokojnie na fotelu!!!!!
0 kudoswidmon   @   18:34, 25.11.2009
Witam gra jest piekna pod względem wizualnym , walka jest prostrza i lepsza wiec polecam wam Cool
pozdro Cool
0 kudosPietek=)   @   09:39, 28.11.2009
- dziwne zakończenie.? Konsternacja
hmm ale i tak tą grę kupię Szczęśliwy tylko z tego co wiem to wersja na pS3 trochę gorzej wygląda ale co tam Uśmiech
Must Have Diabelski pomysł
0 kudosKolanko   @   12:52, 28.11.2009
@up
czyli nic nie wiesz.
Zobacz porównanie obu wersji na GT i zobaczysz co lepiej wygląda.
0 kudosadzik221993   @   18:31, 29.11.2009
grałem w jedynkę i myślę że dwójka będzie równie dobra. czekam na wersje na PC Smutny
0 kudosbigboy177   @   01:37, 01.12.2009
Częściowo tak... Nadal niby możesz stać w miejscu, aczkolwiek przeciwnicy dadzą Ci wówczas popalić. Jest ich kilka rodzajów, a wielu odpornych na kontrataki. Trzeba więc czasami sporo kombinować aby przeżyć.
0 kudoskrzysior   @   17:47, 02.12.2009
Jedynka po pewnym czasie zaczęła mnie nudzić ale wciąż była świetną grą. Mam nadzieję, że AC2 pociągnę do samego końca Uśmiech
0 kudosHivax   @   15:40, 03.12.2009
gra ac2 może nie jest jedną z najtrudniejszych ale fabiuła jest wciągająca chociaż zakończenie troche dziwne . ale gadżety leonarda to jest super maszyna latająca, pistolet , zatrute ostrze , bomby dymne (nie leonarda ale też fajne) , i te różne sztuczki których możemy nauczyć się na arenie za opłatą . wskrócie gra assasins creed 2 jest zajefajna Szczęśliwy
0 kudosMartinezz123   @   15:59, 07.12.2009
A ja się z recenzji niewiele dowiedziałem. Czy nadal wszystko jest na tak hamskich trigerach typu "uratuj dziewicę to zmaterializują się mnisi bo inaczej do miasta nie wejdziesz"?
To co było zmorą jedynki to koszmarne oskryptowanie zadań, materializowanie się obrońców itp tymczasem recenzja niczego w tej kwestii nie wyjaśnia.



ps.
Pomijam że sam pomysł maszyny czasu jest głupi. DLaczego gra po prostu nie dzieje się w renesansowych realiach.
0 kudosKolanko   @   20:37, 07.12.2009
@up
w recenzji jest mowa o zróżnicowaniu rozgrywki co daje chyba samo odpowiedź na twoje pytanie.

A pomysł podłączenia do animusa nie jest głupi w 1 części nie miał on większego znaczenia ale w 2 wszytko bardzo fajnie się powoli wyjaśnia. W zasadzie motyw z Eden i jabłkami byłby bez niego nie możliwy.
0 kudosMartinezz123   @   22:03, 09.12.2009
Zróżnicowanie rozgrywki to ogólnik, niczego nie mówi.
Należałoby konkretnie odniść się do wad jedynki i tego jak zostały zmienione.
0 kudoshaker217   @   19:01, 16.12.2009
zapowiada się na naprawdę bardzo dobrą grę, jak wyjdzie odrazu sobie ją kupuje
fabuła jest świetna i rozbudowana, dlatego wszyscy ją chcą.

0 kudosmenelaos82   @   20:29, 18.01.2010
Jestem pod ogromnym wrażeniem - gra jest śliczna - motoryka postaci , zachowanie ludzi , czy grafika coś co trzeba zobaczyć - POLECAM
0 kudosEzioAuditorie   @   23:43, 21.01.2010
Mikilll walka zostala czesciowo poprawiona nie mozesz parowac i zadac kontry ciezkim starznikom ale kombosy nie dzialaja tez na lekkich czy tam zwinnych starzniko ciezko jest tez zabic tropicieli Smutny ale wykonania glownych qestow jest duzo prostrze bo mozesz strzlac z pistoletu a nie musisz sie przedierac przez tlom strazy Uśmiech A fabula jest genialna rozwija sie po trochu az dochodzi do wpanialego zakonczenia i zostawia nas w niepewnosci w oczekiwaniu na AC3 Uśmiech Najtrudniejsze sa tu grobowce asasynow przez kture trzeba sie natrudzic zeby przejsc (nie wiem moze to tylko moje spostrzenie dla tego ze gra na padzie jest trudniejsza niz na klawie)AC2 jest duzo bardziej rozwinieta niz AC1 pod kazdym wzgledem jaki jest Uśmiech
Dodaj Odpowiedź