SpellForce 3 (PC)

ObserwujMam (4)Gram (1)Ukończone (2)Kupię (4)

SpellForce 3 - ciekawy mix cRPG RTS? (PC)


Materdea @ 12:44 04.12.2017
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Kofeiniarz, kokainiarz, kodeiniarz.

SpellForce 3 znajduje się na kilka dni przed premierą, więc postanowiliśmy zarysować Wam cechy charakterystyczne produkcji studia Grimlore Games. Czy debiutanci będą w stanie wskrzesić kultowego - w niektórych kręgach - ducha serii? Magiczne połączenie cRPG i RTS nadal będzie wyważone, czy zdecydują się przechylić szalę na stronę któregoś z nich?

Przez ostatni czas udziela mi się klimat pesymizmu. Uważam, że ludzie są z natury źli i kierują się wyłącznie własnym interesem. Pogląd ten przenoszę na nasz ulubiony grunt, a więc branżę gier wideo. Kiedy dowiaduję się, że moja ulubiona seria po latach powraca, to z ogromnym przymrużeniem oka patrzę na postępy w pracach, a tym bardziej na efekt finalny. Z doświadczenia wiem, że sytuacje tego typu rzadko kiedy przynoszą korzyść i deweloperom, i wspomnieniom wypracowanym przez cykl przez lata.

SpellForce 3 wydaje się być na to idealnym przykładem – jednak, przynajmniej na potrzeby tego materiału, odpuścimy sobie czarnowidztwo! Mamy blisko 11 lat przerwy, ponieważ „dwójka” zadebiutowała w 2006 roku. Za reanimację tego, nieco wystudzonego, truchła wzięło się studio Grimlore Games, a „trójka” jest ich debiutanckim projektem. Nie brzmi zbyt optymistycznie, prawda?

Skupmy się jednak na faktach. Przede wszystkim twórcy nie mają zamiaru narazić się fanom marki, dla których dwie poprzednie części urosły do roli małego kultu, więc to magiczne i sztandarowe połączenie gatunków RTS i cRPG jak najbardziej pozostanie. Podobnie jak kilka mniejszych, lecz równie charakterystycznych dla poprzedniczek, mechanik.

Mamy zatem dwa filary. Zacznijmy od pierwszego – Role-Playing Game. W SpellForce 3 kamera została umieszczona w rzucie izometrycznym, zaś my wcielamy się w samodzielnie wykreowanego herosa, który jest czynnym uczestnikiem wydarzeń poprzedzających pierwszą oraz drugą część serii. Historia osadzona została 500 lat przed wydarzeniami z „jedynki”, a zatem rozczłonkowany świat, który poznaliśmy w 2003 roku, jest kompletny i nie musimy po nim poruszać się przy pomocy portali. Poznajemy tym samym wydarzenia odpowiedzialne za rozpad krainy o nazwie Eo.

Niemniej „trójka” nie ma aspiracji do bycia sandboksem totalnym, a jedynie – albo aż! – dobrym erpegiem. W trakcie eksploracji krain poszatkowanych tematycznie będziemy obserwować ekrany ładowania, a tyczy się to również wchodzenia i wychodzenia z budynków. Tak czy owak deweloperzy zdążyli pokazać już ułamek swoich pomysłów na grafikach przedstawiających lokacje – krainy skute lotem, te pokryte lasem deszczowym albo kompletnie pozbawione fauny, a więc pustynne. Spektrum ma być naprawdę szerokie!

Screeny i filmy z SpellForce 3 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudossebogothic   @   13:18, 04.12.2017
Pamiętam, że grałem kiedyś w "dwójeczkę" jak była dołączana do CDA. Mimo, iż nie ukończyłem gry to całkiem miło ją wspominam. Ostatnio zakupiłem sobie Spellforce 2 Anniversary Edition, bo w sumie fajnie byłoby powrócić i ukończyć, bo miło wspominam taki nieco staroszkolny klimat.
1 kudosMicMus123456789   @   20:05, 04.12.2017
Ja serię bardzo dobrze wspominam. Przy Zakonie Świtu spędziłem dużo godzin, w dodatki się nie bawiłem jakoś nie potrafiłem. Fabuła była dość ciekawa, a rozgrywka trudna, ale wciągająca.

Dwójka moim zdaniem była nieco łatwiejsza, ale nadal równie przyjemna. A dodatek Władca Smoków był świetny w resztę DLC nie miałem okazji zagrać, chyba nawet nie wyszły u nas z napisami. A gdy zobaczyłem pierwszę zapowiedzi trójki wiedziałem, że nie odpuszczę sobie zakupu. Jestem ciekaw czy gra zachwyci mnie tak samo jak poprzednie części.

0 kudosdarkslide16   @   16:01, 17.12.2017
Ogrywałem tylko 2 część kiedyś na PC, jednak bardzo dobrze ją wspominam. Po zwiastunie widzę że trzecia część zapowiada się zacnie Uśmiech , jedynie wymagania względem poprzedniej części sporo większe Uśmiech