Czy w Assassin's Creed: Odyssey warto zagrać na PlayStation 5 oraz Xboksie Series X?


bigboy177 @ 16:11 06.04.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Assassin's Creed: Odyssey jakiś czas temu otrzymało aktualizację dla konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Czy w obliczu braku kolejnej odsłony w tym roku, warto zainteresować się częścią sprzed kilku lat?

Assassin's Creed: Odyssey to ciesząca się sporą popularnością odsłona znanego cyklu, wydana przez Ubisoft w 2018 roku. Mimo że od premiery minęło blisko pięć lat, nieco ponad rok temu wydarzyło się coś, co sprawiło, że do przedsięwzięcia ponownie zawitało szerokie grono graczy, odkładając na bok wiele innych rozrywek, w tym Ice Casino. Czy wy także powinniście się skusić? No i dlaczego uważamy, że tak. Odpowiedź poniżej.

Assassin's Creed Odyssey przyspiesza na PS5 oraz Xboksie Series X


Nieco ponad rok temu Ubisoft opublikował w sieci aktualizację dla konsol obecnej generacji, dzięki której możliwe stało się granie w dwukrotnie wyższej liczbie klatek na sekundę. Projekt, który pierwotnie zadebiutował na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One oferując płynność na poziomie 30 FPS, po aktualizacji na PS5 oraz XSX pozwala nam grać w 60 klatkach na sekundę, co jest naprawdę istotną różnicą. Nie mówimy tu jednak o pełnoprawnej konwersji.

Aktualizacja do Assassin's Creed: Odyssey nie wprowadza do gry natywnego wsparcia konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Zamiast tego twórcy zoptymalizowali kod w taki sposób, aby wariant past-genowy działał na nowym sprzęcie z wyższą płynnością. Nie zobaczycie więc usprawnień w oprawie, nie nacieszycie się ray-tracingiem, czy innymi nowoczesnymi sztuczkami technicznymi. Zobaczycie bardziej płynne animacje, a ponadto docenicie znacznie skrócony czas ładowania danych. Dysk SSD PCIe 4.0 zamontowany w PlayStation 5 jest w stanie o 67% uruchomić całą grę, a o 57% szybciej wczytać zapis rozgrywki. Jak na łatkę ważącą mniej niż 500 MB, całkiem nieźle, prawda?

60 klatek na sekundę w Assassin's Creed Odyssey


Assassin's Creed Odyssey działające w 60 klatkach na sekundę jest ogromnym ulepszeniem w stosunku do podstawowej gry i nawet z tego powodu warto zagrać ponownie, albo skusić się na zakup, jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiliście. Podczas rozgrywki w 30 FPS można bez problemu dostrzec nieco skokowe animacje oraz niezbyt płynnie przesuwające się otoczenie. Podwojenie tej liczby sprawia, że płynność jest niesamowita.

Dodatkowym atutem jest to, że znacznie łatwiej nam toczyć pojedynki. Assassin's Creed Odyssey wymaga zręczności i niesamowitego refleksu. Ciosy muszą być idealnie obliczone - szczególnie na wyższych poziomach trudności - a kiepska płynność sama w sobie stanowi utrudnienie. Na szczęście aktualizacja to zmienia. Dzięki 60 klatkom na sekundę, ataki bohaterów, Kasandry i Aleksiosa, są zabójcze, jak nigdy wcześniej. Pamiętajcie tylko o przeprowadzeniu aktualizacji.

Patch jest dostępny w PlayStation Network oraz sieci Xboksa i waży około 370 MB na Xboksie, albo 470 MB na PlayStation 5. Aktualizacja jest darmowa i wystarczy uruchomić grę z dostępem do Internetu na dowolnej konsoli, by rozpoczęło się aplikowanie łatki.

Co warto wiedzieć o grze Assassin's Creed Odyssey?


Assassin's Creed Odyssey to wydana przez firmę Ubisoft przygodowa gra RPG akcji i następczyni AC Origins. Tytuł, którego akcja toczy się w historycznym okresie wojny między Atenami, a Spartą, zawiera ogromną mapę pełną misji i dodatkowych aktywności.

Produkcja daje Ci dużą swobodę w łączeniu skrytych mechanik rozgrywki z bardziej bezpośrednimi walkami. Istnieją nawet misje, w których starcie może nie być nawet koniecznością, ponieważ niektóre sytuacje można rozwiązać poprzez rozmowę. Wybierz styl, który najbardziej Ci odpowiada i zainwestuj w niego punkty doświadczenia.

AC Odyssey ma również mniej zautomatyzowany system walki niż w poprzednich grach z serii. Aby wygrywać, musisz atakować w odpowiednim momencie, a ponadto wiedzieć kiedy wykonać blok, unik lub parowanie, czyli błyskawiczny kontratak po ciosie wyprowadzonym przez wroga. Wymaga to wszystko zręczności, więc trzeba być gotowym na wyzwanie.

Assassin's Creed Odyssey to jedna z lepszych odsłon tej zasłużonej serii. Dzięki rozległemu światu do odkrycia, wyborom wpływającym na fabułę, odnowionej rozgrywce, a nawet bezprecedensowemu wyborowi płci głównego bohatera, tytuł Ubisoftu zapewnia epicką podróż do starożytnej Grecji, gdzie możesz wcielić się w spartańskiego najemnika.

Grając będziesz podziwiał fantastycznie wykreowany świat, mnóstwo niebywale pieczołowicie odtworzonych budowli, a także intrygujący wątek fabularny, który - mimo że jest fikcyjny - obsadzono zgrabnie w naszych realiach oraz rozmaitych teoriach spiskowych. Warto też pamiętać, że istotną rolę w Odyssey odgrywają podróże morskie. Świat eksplorujemy bowiem nie tylko na piechotę, ale także jako kapitan statku.

Tematyka gry


Nie sposób opowiedzieć o kulisach gry Assassin's Creed Odyssey bez odwoływania się do kontekstu historycznego starożytnych cywilizacji. Spróbujmy jednak uprościć rzeczy, idąc krok po kroku. Po pierwsze, uproszczone znaczenie odysei to coś w rodzaju długiej podróży, naznaczonej zwrotami akcji, podbojami i niebezpieczeństwami. Jednak pochodzenie tego słowa sięga starożytnej Grecji i legendarnego greckiego bohatera „Odyseusza”, króla Itaki, znanego również jako Ulisses (Odyseusz). „Odyseja” to właśnie wiersz z IX wieku p.n.e., opowiadający o przygodach Odyseusza.

W związku z tym należy zauważyć, że wybór nazwy był pierwszym sukcesem Ubisoftu w tej grze. Również w tym okresie wojen, mitów i filozofii prosperowało miasto-państwo Sparta, do dziś uznawane za jedną z największych potęg militarnych w historii ludzkości. Sparta była głównym wrogiem Aten podczas wojny peloponeskiej (431-404 p.n.e.), która miała miejsce w regionie dziś stanowiącym większość Turcji. Spartanie odnieśli zwycięstwo, ale wielkim kosztem. A ta wojna jest tłem, w którym kontrolujesz jednego z bohaterów gry- Alexiosa lub Kasandrę.

Po wyjaśnieniu kontekstu historycznego przejdźmy do głównego bohatera. Granie z Alexiosem lub Kasandrą w ogóle nie zmienia rozgrywki. Oboje mają do dyspozycji te same umiejętności, tę samą broń i zbroję, a także takie same obrażenia, obronę i zdolność sprintu. Jedyne, co czasami może się nieco różnić, to niektóre opcje dialogowe, ale nic, co miałoby wpływ na przebieg historii.

Istnieją trzy duże, zazębiające się wątki fabularne, które dotyczą Alexiosa lub Kassandry, na pierwszy natkniesz się na samym początku. Główny bohater wyrusza z misją, by po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w dzieciństwie najemnika, spróbować ponownie zjednoczyć swoją rodzinę. Dalej, jeszcze w głównym wątku, bohater odkrywa istnienie kultu, który chce go zabić za wszelką cenę. I na koniec, skoro mówimy o Assassin's Creed, ponownie zostaniesz przeniesiony do wydarzeń związanych z rodowodem Pierwszej Cywilizacji. To w tym wątku protagonista w końcu odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu.

Poza zadaniami głównymi gra obfituje w zadania poboczne, sygnalizowane przez wykrzyknik na mapie (który jest ogromny) lub w kontraktach dla najemników, które można przyjmować na muralach lub posągach rozsianych po miastach i miasteczkach. W Odyssey jest naprawdę wiele do zrobienia!

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?