Kozacy 3 (PC)

ObserwujMam (9)Gram (4)Ukończone (1)Kupię (0)

Kozacy 3 (PC) - recenzja gry


@ 10.10.2016, 15:43
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Mimo rozlicznych ułomności w kwestii rozgrywki, Kozacy 3 mogą pochwalić się niezłą oprawą wizualną. Choć gra cierpi na bardzo ograniczony zakres animacji (każda jednostka ma w zasadzie jeden zestaw prostych ruchów), tak tekstury budynków, otoczenia czy wojaków wyglądają przyjemnie. Dość szybko dociera do nas jednak, że twórcy zupełnie nie ogarnęli optymalizacji, bo gdy tylko na ekranie pojawi się kilkaset jednostek, gra bezczelnie potrafi się przycinać i to niezależnie od detali czy konfiguracji sprzętowej. Jak nietrudno wywnioskować, psuje to wrażenia z i tak dość przeciętnej zabawy. Co ciekawe, twórcy byli na tyle leniwi, że nie chciało im się nawet zmienić ikonek w interfejsie i większość z nich jest żywcem wyjęta z pierwowzoru.

Ciężko określić czym dokładnie są Kozacy 3, bo to coś pomiędzy remakiem a remasterem. Jest tu bardzo dużo zapożyczeń z mającego kilkanaście lat na karku oryginału, ale nowy silnik mimo wszystko wprowadza do rozgrywki garść zmian. Problem w tym, że ekipa GSC Game World nie pokusiła się o naniesienie poprawek, skupiając się głównie na odtworzeniu gry na nowym silniku. W efekcie mamy tu nawet błędy, które irytowały nas na początku bieżącego wieku, co jest wręcz absurdalne.

Oryginalni Kozacy nigdy nie byli moją ulubioną grą, bo w tych czasach zagrywałem się w Settlersów, Age of Empires czy Knights and Merchants. Nie czuję więc zbytniego sentymentu po ograniu "trójki" i jeżeli znajdujecie się w podobnej sytuacji, to radzę ten tytuł po prostu odpuścić. Okej, można tu spędzić kilka, no może kilkanaście godzin i momentami się fajnie bawić (głównie w kampanii), ale przez tragiczne SI rozgrywka szybko blednie, a zepsuty tryb sieciowy nawet nie pozwolił mi siebie przetestować. Ani to dobry remake, ani udany remaster. 


Długość gry wg redakcji:
0h
Długość gry wg czytelników:
48h 0min

oceny graczy
Dobra Grafika:
Niezłe tekstury budynków, ogólnie przyjemna oprawa. Razi jednak mała różnorodność terenu i niewiele animacji
Przeciętny Dźwięk:
Oprawa dźwiękowa nie zwraca na siebie większej uwagi.
Przeciętna Grywalność:
Słabe SI i źle zrównoważony poziom trudności w kampanii nie zachęcają do rozgrywki.
Słabe Pomysł i założenia:
Pomysły studia odpowiedzialnego za tę część skończyły się na przeniesieniu starej gry na nowy silnik.
Przeciętna Interakcja i fizyka:
Mało precyzyjne manewrowanie jednostkami na polu bitwy potrafi irytować.
Słowo na koniec:
Odświeżona wersja Kozaków sprzed kilkunastu lat zawodzi pod wieloma względami. Szkoda, bo dziś ze świecą szukać tego typu gier.
Werdykt - Słaba gra!
Screeny z Kozacy 3 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   07:44, 12.10.2016
O co chodzi... To już kolejny tytuł z obserwowanych przeze mnie, który wypada blado, a kosztuje nie mało...
0 kudosJackieR3   @   08:02, 12.10.2016
A bo takie te dzisiejsze gry są panie dzieju.Ja tam wolę poszperać w klasyce niż się napalać na nowości bo to są koty w worku.
Jeśli chodzi o Kozaków to ciągle czekają na mnie Wojny Napoleońskie stojące na półce.I ciągle się boję że to za trudne dla mnie. Zawstydzony
0 kudosnovy13   @   16:41, 12.10.2016
Mam i troche pograłem w grę. Mam duże chęci na jakąś strategie ostatnimi czasy bo mało jest w co pograć niż zwykle namówiły do tej gry. Fakt że troche nudnawa gra na początku potem jakoś mnie troche bardziej wciągnęła. Ale na polu walki jest nieprzejrzysty bałagan, dziwne SI i mniej interesujące gospodarczo-militarny rozwój. A jeśli chodzi o optymalizację to chodzi mi raczej wszystko OK ale mam w miarę silny komputer to daje radę. Multi nie badałem jeszcze. Ogólnie gra średnia jak dla mnie. Gdybym grał w pierwszą część pewnie bym miał inną opinię.
0 kudosdabi132   @   18:09, 12.10.2016
Ech 2016 rok, a gry wychodzą tak miernej jakości.
0 kudosnovy13   @   23:09, 12.10.2016
Też mam takie wrażenie co do tego roku. Ten rok jest gorszym szczególnie po tak dobrym jaki był 2015 w którym wyszedł Wiedźmin 3, Fallout 4, Pillars of eternity itd.
0 kudosshuwar   @   07:25, 13.10.2016
No jest kilka wtop w 2016 ale dostaliśmy też dobrze oceniane Deus Ex: Rozłam Ludzkości, z tym że, coś cicho o tej grze. Nawet o niej zapomniałem.
0 kudoscharunus   @   17:50, 20.10.2016
Jeśli ta recenzja oddaje rzeczywistość "kozacką", to nie jest to dla mnie dobra wiadomość(( szkoda
0 kudoslogan23   @   16:23, 03.11.2016
patrzą bo komentarzach to sobie odpuszczę chyba zakup tej gry. chyba że ktoś osób komentujących grał i jest wstanie powiedzieć czy warto kupować.
Dodaj Odpowiedź