Total War: Shogun 2 (PC)

ObserwujMam (99)Gram (37)Ukończone (21)Kupię (27)

Recenzja gry Total War: Shogun 2 (PC)


@ 25.03.2011, 21:38
Wojciech "Raaistlin" OnyśkówKolejną, chyba najbardziej zadziwiającą (i satysfakcjonującą zarazem) nowością w Total War: Shogun 2 jest tryb multiplayer. W każdej innej grze serii traktowany był po macoszemu, co przeinaczało się na jego małą popularność. Sam szczerze przyznam, iż do tej pory nie zarzynałem przeciwników po sieci, grając w Total War. Czasy jednak się zmieniają, twórcy zauważają potencjał i wypuszczają na rynek produkt, który powinien zadowolić wygłodniałych, sieciowych maniaków.

Napisałem „powinien”, gdyż niestety tryb wieloosobowy nie ustrzegł się rażących niedociągnięć, ale o nich za chwilę. Gracz chcący wypróbować swoich sił w globalnej sieci ma dwie możliwości – kampanię w trybie kooperacji (tutaj najlepiej mieć grono znajomych, z którymi można spokojnie dłuższą partyjkę rozegrać) oraz tryb awatara. Jako iż pierwsza możliwość jest zrozumiała, skupię się na drugiej nowości.Tryb awatara to nic innego, jak potyczki sieciowe z możliwością rozwijania własnego królestwa oraz przede wszystkim - dowódcy. Pominę już fakt, iż postać ów możemy dowolnie przebierać, ubierać, wykorzystywać zestawy zbroi (oczywiście po wcześniejszym zdobyciu takowych przedmiotów) itp. Ważniejszą funkcją jest sam rozwój – możemy zdecydować, iż nasza jednostka na polu bitwy będzie trudnić się łucznictwem. Szczerze się przyznam, że takowe rozwiązanie bardzo przypadło mi do gustu. W końcu o jednostkę dowódcy zawsze należy dbać i raczej niewskazane jest rzucanie jej w wir walki. Spokojne stanie z tyłu i szycie z łuku to wyborna alternatywa, którą nagminnie stosuję. Nadmienię również, iż kolejne jednostki odblokowujemy, zdobywając wskazane terytoria a także awansując na wyższy poziom doświadczenia.

Niestety, jak już pisałem wcześniej, multi nie ustrzegło się błędów. Pominę już ogólną głupotę graczy, którzy stosują metodę „huzia na Józia”, wszak nie od twórców jest to zależne. W moim przypadku wyszukiwanie przeciwników często i gęsto kończyło się wysypem do pulpitu ( a wierzcie mi, Total War: Shogun 2 włącza się baaaaardzo długo). Również podczas samej potyczki gra jest bardzo niestabilna. O dziwo, problem ów pojawia się tylko w trybach sieciowych, grając w kampanię ani razu nie zaliczyłem katastrofy w postaci wyrzutu do Windowsa. Twórcy potwierdzili, iż mają pojęcie o niestabilności, jednak patcha do tej pory nie dostaliśmy. A szkoda, bo zabija to w pewnym sensie przyjemność z tłuczenia kolejnych patałachów (wybaczcie mi wręcz wulgarne określenie, ale inteligencja innych graczy stoi na naprawdę niskim poziomie). Także system wyszukiwania gier nie sprawuje się najlepiej. O ile 1v1 jesteśmy w stanie rozegrać dość szybko, tak o jakiejkolwiek potyczce drużynowej możemy zapomnieć. Zawsze kogoś nie połączy, ktoś wykrzaczy się do pulpitu czy po prostu zrezygnuje. Bitwy drużynowe? Tylko w gronie znajomych.Graficznie i dźwiękowo Total War: Shogun 2 prezentuje się wręcz wybornie. Oddziały charakteryzują się dużą dokładnością, a ich animacja jest wręcz fascynująca (oczywiście biorąc pod uwagę fakt ilość jednostek występujących jednocześnie na ekranie). Podczas bitwy do naszych uszu napływa wojenne postukiwanie na bębnach, przeplatane charakterystycznymi dla orientu fletami. Tu po prostu czuć klimat, za co twórcom należą się gromkie brawa!

Czy zatem Total War: Shogun 2 jest najlepszą grą z serii? Zdecydowanie tak! O ile każdy inny odcinek interesował mnie tylko na czas recenzji, tak do Shoguna mam zamiar wracać co chwilę, na partyjkę bądź dwie ze znajomymi (albo i losowymi trepami z sieci, tłuczenie takich gości też jest satysfakcjonujące).


Długość gry wg redakcji:
50h
Długość gry wg czytelników:
48h 56min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Biorąc pod uwagę ilość jednostek na ekranie, grafika wywołuje lekki szczękopad.
Genialny Dźwięk:
Na tym polu Shogun również nie ustępuje, oferując nam klimatyczne brzmienia rodem z Japonii.
Genialna Grywalność:
Godziny spędzone z nowym Shogunem uciekają jak z bicza strzelił, co powinno być wystarczającą oceną grywalności.
Genialne Pomysł i założenia:
Powrót do korzeni przy jednoczesnym wrzuceniu kilku nowości - to nie mogło się nie udać.
Genialna Interakcja i fizyka:
Atakuj, flankuj, używaj umiejętności - standard serii, który w zupełności wystarcza do świetnej gry.
Słowo na koniec:
Co tu dużo mówić - Shogun 2 nie zawiódł, jak zrobiła to reszta tegorocznych hitów. Creative Assembly znowu górą!
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Total War: Shogun 2 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRaaistlin   @   22:19, 25.03.2011
W zasadzie tak, jak poprawią "kraszowalność" klienta, to spokojnie do ocenki można dodać połóweczkę. Dziesiątkę zostawiam na dzieło naprawde wybitne pod kazdym wzgledem;p
0 kudosbat2008kam   @   22:44, 25.03.2011
Cytat: B92
Czyżby strategia roku 2011? Uśmiech

Jeżeli w tym roku wyjdzie kolejna część Starcrafta II... to nie Uśmiech .
Choć z tego co czytałem tu i tam, nowy Shogun jest naprawdę kozacki.
0 kudosSzajch   @   22:45, 25.03.2011
nie lubie grac w strategie ;p ale ta gra jest o japonii ;p wiec napewno jest dobra xD
0 kudosMicMus123456789   @   08:16, 26.03.2011
Chyba nie ma osoby której ta gra by się nie podobała Uśmiech Mnie gra się podoba i to bardzo ale jej nie kupię, chore Dumny
0 kudosMarcus00   @   14:58, 26.03.2011
Najlepsza strategia roku? Nie, najlepsza strategia od czasów 1-szego Shoguna.
0 kudosAndero   @   15:51, 26.03.2011
Dobra odpowiedz Marcus00 Puszcza oko ale myślę że ta gra niezostanie grą roku choć bardzo mi się podoba myślę że będzie w tym roku jakaś lepsza gra Cool
0 kudosbat2008kam   @   15:57, 26.03.2011
Grą roku nie zostanie choćby dlatego, że jest strategią Dumny . We wszelkich plebiscytach sporządzanych przez graczy przepada w pierwszej kolejności Poirytowany .
A po drugie, ten rok będzie obfitował w takie hity, że potencjalni wielcy (choćby Dead Space 2 czy Killzone 3) mogą nawet do pierwszej 10 się nie załapać...
Ta branża naprawdę nas rozpieszcza. Co roku dostajemy coraz więcej świetnych tytułów; szkoda tylko, że 4/5 spośród nich to sequele, restarty, prequele, spin offy i inne pierdoły.
W tym roku jedyną nową marką, która ma zapewniony wielki sukces, jest właściwie tylko LA Noire.
0 kudosMarcus00   @   18:10, 26.03.2011
Ale niektóre kontynuacje całkowicie nie wypalają. Weźmy Dragon Age 2. Niby fajne, ale... zawód jak diabli. Lucyfer maczał w tym palce.
0 kudosMad-wolf   @   19:45, 01.04.2011
też uważam że grą roku nie zostanie ale strategią roku? czemu nie
0 kudosMarcus00   @   19:56, 01.04.2011
Na tytuł strategii roku zdecydowanie zasługuje. I całym sercem będę ją za to popierać.
0 kudosradzioz1   @   18:43, 14.04.2011
Jak na razie idzie na najlepszą strategie 2011.
Dodaj Odpowiedź