S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (PC) - okladka

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (PC)

Premiera:
23 marca 2007
Premiera PL:
13 kwietnia 2007
Platformy:
Gatunek:
Akcja / Strzelanka
Język:
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (918)Gram (589)Ukończone (251)Kupię (56)

Opis S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (PC)
Redakcja MiastoGier.pl @ 02:00 14.06.2009

Śr. długość gry: 49h 4min

+ czaswięcej

W roku 2006, straszliwa katastrofa spowodowała eksplozję sarkofagu stworzonego wokół uszkodzonego reaktora elektrowni atomowej w Chernobylu. Pył radioaktywny został rozniesiony na wielkie tereny i przyniósł śmierć ludziom, zwierzętom i roślinom. Obszar w promieniu trzydziestu kilometrów wokół elektrowni został otoczony przez armię, a specjalna komisja nie potrafiła ustalić przyczyn katastrofy. Radioaktywna Strefa wciąż się poszerzała, a w jej wnętrzu zauważano coraz więcej anomalii naturalnych. Tajemnicza siła dosłownie rozdzierała organizmy żywe na pół lub powodowała niegojące się rany. Nieliczne ekspedycje do wnętrza Strefy napotykały na zwierzęta-mutanty, które nie wyglądały jak naturalne skutki skażenia. Katastrofa, mutanty, anomalie i skażenie - wszystko razem wyglądało jak dokładnie zaplanowana konspiracja...

Długi czas upłynął, zanim pierwsze ekspedycje mogły wejść do Strefy na odległość większą niż kilka kilometrów bez narażania się na pewną śmierć. Pojawili się nieliczni śmiałkowie, zwani stalkerami, którzy wyruszali do Strefy, aby przynosić z niej pozostałe tam artefakty, dziwne rośliny i inne przedmioty. Liczne organizacje chętnie płacą za tego typu znaleziska. Gracz staje się jednym z owych stalkerów przeszukujących Strefę. Rozgrywka stanowi połączenie elementów przygodowych, taktycznych, cRPG oraz rzecz jasna akcji, co oznacza, że S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla nie należy traktować jako zwykłego shootera, w którym bezmyślnie przechodzimy poziom za poziomem. Tu w każdym zadaniu należy uważnie eksplorować dany teren, odnajdywać artefakty, eliminować przeciwników, którzy staną nam na drodze i zagrożą naszemu życiu oraz komunikować się i współdziałać z innymi stalkerami/NPC-tami.

* Świat gry składający się na obszar Strefy o łącznej powierzchni 20 kilometrów kwadratowych.

* W pełni trójwymiarowa grafika (silnik graficzny własnej produkcji X-Ray), wielkie tereny zewnętrzne i dokładnie dopracowane wnętrza.

* Dynamiczne zmieniające się warunki i mutacje w Strefie.

* W sumie około 30 rodzajów broni, unikalne rodzaje broni - broń grawitacyjna, psychotropowa, telekineza, telepatia. Możliwość dokonywania modyfikacji broni.

* Nieliniowa fabuła z kilkoma zakończeniami.

* Oryginalne stworzenia o różnych zdolnościach - inteligencja stada, telepatia, telekineza.

* Handel bronią, artefaktami i sprzętem.

* Losowa generacja wydarzeń, zadań do wykonania, artefaktów itd.

* Możliwość gry jedno- i wieloosobowej w trybach: Deathmatch, CTF, Team Match, Cooperative.

PEGI: Od 16 latZawiera przemocZawiera sceny wywołujące strach
Screeny i filmy z S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudoselrond01   @   16:17, 22.07.2013
Niestety mam Zew Prypeci, był ostatnio w Biedronce do kupienia za 10 zł, nie mam najgorszego sprzętu, ale nawet na najniższych ustawieniach gra nie chodzi płynnie, zwłaszcza w momencie akcji (strzelanie), przez co staje się totalnie niegrywalna... a szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.
0 kudosfebra1976   @   16:59, 22.07.2013
Cytat: JackieR3
Komercja która przyszła wraz z Wolnością zrobi swoje.

Zajrzyjta na Wolność... tam jest nie tylko komercha, a i ohyda wszelaka, co zlazła się z z całego MG
0 kudosnikalij   @   19:39, 20.10.2013
No i się zaczęło. Jak dla mnie, jest to niesamowity pomysł na grę nr 1 w całym moim dotychczasowym, growym życiu. Genialnie zrobione wprowadzenie, zapowiedziało fascynującą historię, rewelacyjną grywalność, wystarczający wybór zabawek, a przede wszystkim niemalże do końca trzymającą w napięciu tajemnicę. Efekty graficzne idealnie komponowały się z efektami dźwiękowymi. Szczególnie zwróciłem uwagę na to, że nie jest to świat przeznaczony dla kobiet, nie ma tam nawet wspomnień o tymże i ówdzie. Jednocześnie pieśń słyszana w okolicy wieży obok bazy Powinności, śpiewana cudownym głosem kobiety... zupełnie anielskie doznania. Wybory współpracy z frakcjami są nieograniczone. Można oszukać jednych, aby mieć profity od drugich. Można również przechytrzyć tak jednych jak i drugich i mając profity wyłącznie dla siebie, zupełnie nie popsuć sobie reputacji.
Do minusów zaliczę brak możliwości naprawy broni i kombinezonów. Choć to drugie można obejść bez kodów. Wystarczy maksymalnie (pięć lub sześć chyba) zaopatrzyć się w artefakty chroniące przed prądem i tak wyposażony pakujemy się w anomalie z wyładowaniami elektrycznymi. Nie dość, że nie tracimy zdrowia, to jeszcze przy każdym wyładowaniu kombinezon stopniowo regeneruje się, proporcjonalne do jego mocy ochronnych. Tak samo dotyczy to również innych artefaktów i odpowiednich anomalii. Jest to również doskonała osłona przed atakującymi nas mutantami. Do momentu przejścia za stadion historia właściwie się nie kończy i zawsze jest coś w zonie do załatwienia.
Przyznam jednak uczciwie, że gra była bardzo niestabilna. Błędy techniczne psuły zabawę ogromnie, ich liczba była nieograniczona. Nie załatwiły tego do końca żadne łatki i podkładki. A gra po dojściu na stadion wariowała jak szalona. Lecz cóż, nie ma róży bez kolców i kobiet bez wad.
To jest przygoda dla prawdziwych twardzieli, bez przesady. Śmiałków jak najbardziej zapraszam.
0 kudosJackieR3   @   10:33, 21.10.2013
Ale czytałeś "Piknik na skraju drogi" książkę bez której nie byłoby tej gry. Pytanie
0 kudosnikalij   @   18:49, 21.10.2013
Jak najbardziej czytałem (mając tyle lat co ja, nie mogło się nie przeczytać;)), również oglądałem film AndriejaTarkowskiego, do czego gorąco zachęcam.
0 kudosJackieR3   @   11:32, 22.10.2013
Cytat: nikalij
również oglądałem film AndriejaTarkowskiego, do czego gorąco zachęcam.

Mnie film raczej odrzucił,jakoś wizja pana Andrieja mnie nie przekonała. Smutny
0 kudoshubert5002   @   11:04, 27.10.2013
Gra fajna,trudna, pod względem fabularnym ZAJEBISTA
0 kudossebogothic   @   20:23, 09.01.2014
Dzisiaj ukończyłem i muszę powiedzieć, że grało mi się świetnie, chociaż długo przekonywałem się do gry (miałem ponad pół roczną przerwę). Lecz gdy zacząłem się zgłębiać w wątek główny, gra mnie bardzo wciągnęła. Szkoda, że ominął mnie największy zwrot akcji (nie poszedłem do Przewodnika) i zakończenie nie było zbyt optymistyczne.
0 kudosRębomir   @   14:23, 13.05.2014
Stalker jest świetny,za równo sam Cień Czarnobyla jak i cała saga,gorąco polecam wszystkim którzy jeszcze nie grali a także tym którzy już przeszli,aby zabrali się za niego jeszcze raz ;)
0 kudosqba24   @   13:45, 21.05.2014
Fajna gra z ciekawą "fabułą" i wysokim poziomem trudności Uśmiech
0 kudosGuilder   @   19:45, 05.10.2016
Potrzebuję porady. Wróciłem niedawno do tej gry, jest całkiem niezła. Bardzo jednak nie spodobało mi się, że nie można tu naprawiać ekwipunku. Smutny Ponoć mod Oblivion Lost wprowadza ten element, jednak kasuje save'y (w sensie, stają się one niekompatybilne). Właśnie odzyskałem dokumenty z laboratorium X-18. Czy opłaca mi się zaczynać od nowa, czy jestem już na tyle daleko, że nie ma sensu? A może jest jakiś inny mod, który pozwoli mi kontynuować obecną rozgrywkę?
1 kudoskobbold   @   19:57, 05.10.2016
Jesteś gdzieś w okolicach połowy gry, może trochę wcześniej. Zobacz ten film, czy jeszcze ten sposób działa. Oraz ten mod. Nie zapomnij zrobić wczesniej kopi zapasowej sava. Uśmiech
0 kudosGuilder   @   19:58, 06.10.2016
Zainstalowałem tego moda, save'ów mi nie usunął, póki co wszystko wydaje się dobrze działać. Dzięki! Uśmiech

EDIT
A jednak, save'y zrobione po zmodowaniu już się nie wczytują. Poirytowany No nic, spróbuję zagrać od nowa. Kiedyś. Ale na pewno do niej wrócę.
0 kudosJackieR3   @   11:59, 09.10.2016
Naprawdę nie ma tu gostków którzy naprawiają sprzęt ? Wydawało mi się że uszkodzenia i naprawa ekwipunku funkcjonuje we wszystkich częściach.No ale w Cień Czernobyla grałem dość dawno.
0 kudosIgI123   @   12:53, 09.10.2016
Mechanicy chyba dopiero w Czystym Niebie się pojawili. Też trochę minęło nim grałem, ale nie pamiętam żeby z psującym się ekwipunkiem były jakieś poważniejsze problemy.
Dodaj Odpowiedź