Game Dev Tycoon (PC)

ObserwujMam (19)Gram (6)Ukończone (10)Kupię (2)

Recenzja gry Game Dev Tycoon (PC)


@ 13.10.2013, 20:07
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Wielbiciel literatury przez małe p, gier przez duże G, a także muzyki (tu już bez wyróżnień). Do tego klasyczna męska elegancja, savouir-vivre i szeroko pojęta estetyka.


Ten sam miernik pokazuje nam stopień prac nad kolejną grą. Po zaakceptowaniu idei na np. „Game: FIFA” (taki tytuł nosi mój największy przebój) następują trzy procesy dewelopingu. W każdym z nich określamy, jakimi czynnikami (questy, dialogi, gameplay, engine etc.) zajmujemy się w pierwszej kolejności i ile czasu należy mu poświęcić. Oczywiście im rzadziej i krócej przyglądamy się – na przykład historii –, tym w późniejszych projektach będzie ona słabsza i stanowiła kulę u nogi całej produkcji. Można przesunąć wszystkie suwaki na maksimum, ale to nie przyniesie żadnych korzyści zarówno dziełu, jak i twórcy. Lepiej skupić się na tych właściwościach, które faktycznie mają wpływ na dany twór.

Game Dev Tycoon (PC)

Po osiągnięciu magicznej bariery miliona dolarów, informacja na ekranie radośnie oznajmia, iż jest możliwość przejścia za określoną kwotę do własnego biura z możliwością zatrudnienia jednego pracownika. Od tego momentu otwiera się przed nami szereg możliwości związanych z nowymi członkami zespołu. Od wysyłania ich na szkolenia, przez dawanie urlopów, kończąc na przydzielaniu zadań przy aktualnym projekcie. Musimy pilnować, by się nie przepracowywali, by byli wypoczęci i w formie – wtedy zasuwają efektywniej. Sam protagonista ma na podorędziu również opcję „research”, która w dużym skrócie wygląda jak wynajdowanie nowych „ficzerów” (możliwość zapisywania stanu rozgrywki, dźwięk mono itd.) oraz świeżych tematy do następnych gier.

Dzieło Greenheart Games przedstawia losy wirtualnej rozrywki niemal do samego początku. Kiedy NES był w fazie projektowania, a o PlayStation nikt jeszcze nie słyszał. Wydając kolejne pozycje, zarabiając pieniądze i otrzymując informacje od wydawców poszczególnych sprzętów idziemy razem z nimi przez rozwój techniki, gier i technologii ogólnie. Pomijając prawdziwe nazwy oprogramowania i konsol, albowiem nikt nikomu nie zapłacił za możność napisania licencjonowanego skrótu PSX lub NES.

Trudno napisać cokolwiek na tematy grafiki i dźwięku oprócz tego, że jest i nie powoduje chronicznego bólu głowy. Motyw dźwiękowy powtarza się regularnie w menu głównym oraz podczas zabawy, zaś stylistyka i elementy quasi-trójwymiarowe stanowią tylko pretekst do niewydania gry w formie tekstowej.

Game Dev Tycoon (PC)

Wspinając się po szczeblach branżowej kariery warto dojść na sam szczyt. Z łatwej i prostej gry logicznej, jaką wydaje się Game Dev Tycoon, powstaje nagle złożona zręcznościówka, bo tyle jest klikania i szybkich reakcji. Jednak radość z wykręcenia jakiegoś wyśrubowanego rekordu cieszy niczym pierwszy cukierek czy lody w upalny dzień. Dobra sprzedaż najnowszego tytułu to napędzała kolejne działania, czyli wyzwalała kreatywne pokłady energii na nowy projekt. „Indyk” daje naprawdę sporo radości, ale też i smutku, gdy straty przeskakują budżet i robi się problem. Tak czy siak, tą produkcją warto się zainteresować nawet jeśli się nie jest początkującym deweloperem.


Długość gry wg redakcji:
100h
Długość gry wg czytelników:
26h 39min

oceny graczy
Dobra Grafika:
Grafika jest dosyć uboga, ale nie powoduje odrazy. Dosyć przeciętnie.
Dobry Dźwięk:
To co wyżej - motyw dźwiękowy przewija się zarówno w menu głównym, jak i gameplayu.
Świetna Grywalność:
Radość po rozbiciu banku jedną grą to coś wspaniałego. Jak wiadomo, gotówka motywuje najmocniej.
Dobre Pomysł i założenia:
Pomysł jest oryginalny i oddany w miarę "realistycznie". Jeśli można w ogóle tak napisać o sztuce tworzenia gier wideo. Tak czy siak porządnie oddaje los jednoosobowego - a później zespołu - projektanta.
Dobra Interakcja i fizyka:
Klikając na poszczególne postacie możemy wybrać jakąś opcję z kontekstowego menu, jednak nic więcej.
Słowo na koniec:
Ta tabelka zawsze przyprawia mnie o mdłości - ciężko w niej napisać coś nowego oprócz tego, co znalazło się w tekście i podsumowaniu. Game Dev Tycoon to dobra, rozluźniająca gra. Może wciągnąć na dłużej, więc uważajcie!
Werdykt - Dobra gra!
Screeny z Game Dev Tycoon (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosseth   @   21:32, 13.10.2013
100 godzin ? To nieźle koksił recenzent w tą grę. Ja wytrzymałem max 20 Uśmiech w 3 rozgrywkach
0 kudosAndziorka   @   09:55, 14.10.2013
Trochę mnie gra zaintrygowała. A lubię strasznie takie małe produkcje więc pewnie prędzej czy później się o nią pokuszę. Tyle, że jak stanieje, bo póki co 8,99€ to za drogo.
0 kudosatakujonc   @   17:33, 15.10.2013
Jako iż moją pasją jest robienie gier, to ta gra przypadła do gustu. Kupiłem ją przed premierą na Steam i nie żałuję.
0 kudosceslak123   @   19:52, 19.10.2013
tworze gry od 12 roku życia i teraz jest to moją pasją ale gram w to tylko na poczekanie dla mnie 7.5/10