Polecane dyski SSD na 2018 rok


Dirian @ 17:16 28.02.2018
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Ceny dysków SSD stają się coraz bardziej przyjazne dla portfela. W natłoku ofert na rynku ciężko jednak dokonać wyboru konkretnego modelu - przygotowaliśmy więc poradnik.

Jeszcze kilka lat temu na dysk SSD mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni gracze, ale dziś coraz więcej osób zaczyna dostrzegać ich potencjał. Ceny z kolei nie są już tak agresywne, chociażby z uwagi na ogromną konkurencję na rynku. Coraz więcej producentów wypuszcza swoje modele, dlatego - o ile nie siedzimy w temacie - dość trudno połapać się co do wyboru konkretnego sprzętu. Przygotowaliśmy więc dla Was poradnik, który pomoże rozwiać wątpliwości - polecamy sprawdzone, przetestowane i cieszące się bardzo dobrą opinią modele.

Przed wyborem SSD, należy zastanowić się, jaki konkretnie sprzęt jest nam potrzebny. Wyróżniamy dyski SSD na złączu SATA, M.2 oraz PCI-e. Najpowszechniejsze są dyski SATA o standardowym wymiarze 2.5", które bez problemu zamontujemy w większości komputerów i laptopów. Nowsze płyty główne często posiadają port M.2, w którym możemy zamontować dyski SSD M.2 korzystające z protokołu SATA lub NVMe. Ten drugi oferuje znacznie wyższe transfery, ale też ceny takich konstrukcji są z reguły wyższe od tych korzystających z SATA. W przypadku dysków M.2 wyróżniamy kilka rozmiarów, przy czym najpopularniejszym jest ten oznaczony liczbą 2280. Ostatnia kategoria to dyski montowane bezpośrednio w slotach PCI-e, które najczęściej są najdroższe i przeznaczone głównie dla najbardziej wymagających użytkowników. Je pominiemy w zestawieniu, bo nie są zbyt popularne.

Przed zakupem warto więc się upewnić jakie możliwości oferuje nasza płyta główna i czego potrzebujemy. W przypadku komputera dla gracza, najczęściej stawia się na klasyczne SSD 2.5" na SATA, bo mają najlepszy stosunek ceny do pojemności, a jednocześnie są wystarczająco szybkie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku laptopów, gdzie jesteśmy z reguły zmuszeni korzystać ze złącza M.2, bo miejsce na dysk SATA zajmuje klasyczny HDD. Kupując SSD na M.2 do laptopa warto się upewnić, czy pozwala on na montaż dysku M.2 SATA i M.2 NVMe, czy jedynie jednego z rodzajów. Przykładowo, bardzo popularny model Lenovo Legion Y520 obsługuje jedynie dyski SSD M.2 NVMe. W przypadku starszych laptopów, nie posiadających złącza M.2, musimy z reguły iść na kompromisy i zostaje nam jedynie opcja kupna SSD na SATA i włożenie go w miejsce klasycznego twardziela.

Polecane dyski SSD SATA 2.5"


Dyski ~128 GB:

 • ADATA SP920 128 GB (~ 220 zł) - w zasadzie jedyny mały dysk na SATA warty uwagi. Oferuje 5-letnią gwarancję, przyzwoite transfery i wytrzymałe kości pamięci MLC.

Dyski ~250 GB:

 • Micron M1100 256 GB (~ 270 zł) - tani SSD od firmy Micron (właściciel marki Crucial) mogący pochwalić się przede wszystkim świetną ceną i niezłymi parametrami.
 • Crucial MX500 250 GB (~ 320 zł) - najnowsza propozycja Cruciala może pochwalić się niezłymi osiągami, 5-letnią gwarancją i przede wszystkim bardzo konkurencyjną ceną.
 • Crucial MX300 275 GB (~ 350 zł)  - starszy brat i poprzednik MX500. Wydajnościowo tylko odrobinę gorszy, ale za to ma tylko 3-letnią gwarancję, co jednak rekompensuje dodatkowymi GB przestrzeni na dane.
 • Samsung 850 EVO 250 GB (~ 400 zł) - jeden z najpopularniejszych i najwydajniejszych SSD. Mimo że na rynku dostępny jest od kilku lat, nadal stanowi ciekawą ofertę za sprawą wysokich transferów i 5-letniej gwarancji.
 • Samsung 860 EVO 250 GB (~ 400 zł) - następca modelu 850 Evo. Oferuje nieco lepsze transfery, choć różnice widoczne są głównie na wykresach.
 • GoodRAM Iridium Pro 240 GB / (lub pod nową nazwą IRDM Pro - uwaga na gorszy model bez dopisku Pro!) (~ 350 zł) - ceniony dysk od polskiego producenta. Pięć lat gwarancji, wytrzymałe kości MLC i zadowalające transfery czynią go ciekawą propozycją.
 • ADATA SU900 256 GB (~ 410 zł) - świetny dysk od ADATA, oferujący bardzo dobre transfery, wytrzymałe kości MLC i 5-letnią gwarancję. Jeden z liderów wydajności w tej pojemności.

Dyski ~500 GB:

 • GoodRAM Iridium Pro 480 GB (~ 580 zł)  - większy brat modelu wymienionego kategorię wyżej. Łączy te same zalety z dobrą ceną.
 • Crucial MX500 500 GB (~ 550 zł)  - podobnie jak wyżej, to po prostu większa wersja MX500.
 • Crucial MX300 525 GB  (~ 580 zł) - podobnie jak wyżej, to po prostu większa wersja MX300.
 • Samsung 850 EVO 500 GB (~ 720 zł)  - podobnie jak wyżej, to po prostu większa wersja 850 Evo.
 • Samsung 860 EVO 500 GB (~ 720 zł)  - podobnie jak wyżej, to po prostu większa wersja 860 Evo.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?