Czy gry historyczne rzeczywiście są historyczne? -


Milly @ 11:36 26.10.2010
Paulina "Milly" Rajkowska

11 listopada na naszym rynku ukaże się niepowtarzalna gra historyczna „Polskie Imperium: Od krzyżaków do potopu. ” W związku z tymże wydarzeniem, jej wydawca firma Cenega Polska urządziła krótką prezentację powiązaną z wykładem pana Jacka Komudy dotyczącą historyczności gier komputerowych.

11 listopada na naszym rynku ukaże się niepowtarzalna gra historyczna „Polskie Imperium: Od krzyżaków do potopu.” W związku z tymże wydarzeniem, jej wydawca firma Cenega Polska urządziła krótką prezentację powiązaną z wykładem pana Jacka Komudy dotyczącą historyczności gier komputerowych.



Wykład odbył się w miejscu bardzo stosownym dla wszelkiego rodzaju tematyki historycznej, czyli w Muzeum Narodowym w Warszawie. W niewielkiej sali wykładowej zebrała się całkiem pokaźna grupka osób, które już od początku mogły zanurzyć się w staropolskim klimacie dzięki dekoracjom z późnego średniowiecza. Miecze, tarcze, ludzie poubierani w kontusze i zbroje – wszystko to pozwoliło poczuć ducha epoki, który dodatkowo został pobudzony przez inscenizację średniowiecznego pojedynku. Po krótkim wstępie prezentację rozpoczął przedstawiciel firmy Cenega podając nam kilka ogólnie znanych faktów na temat nowego dzieła firmy. Gra „Polskie imperium” powstała w pewnego rodzaju niszy. Jest to jedyna gra, która opowiada historię polskiej potęgi w czasach XV-XVII wieku. Dzięki takiemu umiejscowieniu historycznemu graczom przyjdzie wziąć w udział w największych bitwach polskiej historii, ale być może również uratować Rzeczpospolitą od upadku. Wszystko zależy od indywidualnych talentów i decyzji podejmowanych w trakcie rozgrywki.



Główną część prezentacji stanowił wykład wcześniej wspominanego Jacka Komudy, który jest znanym pisarzem zajmującym się głównie powieściami historycznymi. Jego cykl „Orły na Kremlu” spotkał się z niesamowicie entuzjastycznym odbiorem ze strony czytelników. Dodatkowo pan Komuda zajmuje się również grami komputerowymi, w swoim czasie pisał do kilku pism komputerowych, a obecnie pomaga przy procesach polonizacji. Między innymi to właśnie on był twórcą tłumaczenia do gry „Polskie imperium”. Wykład miał za zadanie ukazać zalety i wady przedstawienia historii w grach komputerowych. Choć w teorii pisarz miał skupić się na obu stronach problemu, niestety za bardzo ściągnęło go w stronę negatywów.

Sprawdź także:

Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu

Premiera: 11 grudnia 2009
PC

Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu to znakomita gra strategiczna posiadająca także elementy dobrego RPG, która daje nam możliwość toczenia wojen na terytoriach Pols...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosJackieR3   @   06:12, 31.10.2010
W zasadzie zgadzam się z panem Komudą.Gry,podobnie jak filmy są częścią biznesu dostarczającą ludziom rozrywki i trudno oczekiwać tutaj wierności realiom historycznym.Tym niemniej troszkę faktów historycznych przemycają.A co najważniejsze,prowokują część dociekliwszych graczy do sięgnięcia po książkę i sprawdzenia jak w rzeczywistości rozwijała się Polska w np.XVI wieku.
0 kudosbeneck   @   20:09, 02.11.2010
jakoś nie mam przekonania do tej gry.