Dante's Inferno (XBOX 360)

ObserwujMam (45)Gram (18)Ukończone (29)Kupię (10)

Dante\'s Inferno (XBOX 360)


szałas @ 01:57 27.06.2009
Piotr "szałas" Szałaśny
Student, slawista, początkujący tłumacz, raczkujący redaktor, menel, alkoholik. Miłośnik piwa, gier komputerowych, hodowca szczurów, imprezowicz, trabanciarz, turysta górski...

„Łatwo jest zstąpić do piekieł, dniem i nocą wrota ciemnej śmierci stoją otworem; lecz wrócić z powrotem, po swoich krokach wyjść na powietrze – oto jest zadanie” Wergiliusz – Eneida !--z1--! Studio EA Redwood Shores szykuje nam podróż w czeluście piekielne.

„Łatwo jest zstąpić do piekieł,
dniem i nocą wrota ciemnej
śmierci stoją otworem; lecz
wrócić z powrotem,
po swoich krokach wyjść na
powietrze – oto jest zadanie”
Wergiliusz – EneidaStudio EA Redwood Shores szykuje nam podróż w czeluście piekielne. Dosłownie.
Dante`s Inferno to produkcja, której fabuła będzie bazować na Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Poemat ten opisywał wędrówkę Dantego przez piekło, czyściec i raj. W podróży towarzyszy mu, w roli przewodnika, sam Wergiliusz (który notabene ponoć miał zapowiadać narodziny Jezusa). Celem zaś było spotkanie z Beatrycze – ukochaną Dantego.

Stajnia EA Redwood Shores ma zamiar zabrać nas tylko do najciekawszej z tych krain – piekła. Bo cóż my, cyber-grzesznicy mielibyśmy robić w miejscu tak nudnym jak niebo? Przygoda nastawiona jest głównie na szybką akcję, bowiem tytuł będzie typowym przedstawicielem gatunku hack`n`slash. Zapowiada się God of War, tylko, że w innej scenerii. Kopia? Przeróbka? Podróba? Co z tego, God of War jest przecież świetny! A taki odświeżony i do tego z rogami i ogonem ma szansę powodzenia.

"Vexilla regis prodeunt inferni"
(Zbliżają się sztandary króla piekieł)

Autorom szczególnie nie zależy na zgodności z poematem. Dante w ich mniemaniu to mięśniak pędzący przez piekło z kosą w ręce i mordujący wszystko, co stanie mu na drodze. Ową kosę - zresztą wcale nie byle jaką, zabrał samej Śmierci i to już w prologu. Prócz niej będziemy mogli posługiwać się magią. Do tego celu będzie nam służyć, nie żadna tam badziewna różdzka po Harrym Potterze, lecz prawdziwy firmowy krucyfiks. System walki ma przypominać ten znany z God of War. Do wyboru otrzymamy atak mocny i lekki, uderzenia z powietrza, grabowanie... jak i oczywiście skomplikowane combosy, sprzątające pół planszy z piekielnego ścierwa.Piekielne kręgi mają wyraźnie się różnić od siebie, tak „wystrojem” jak i zamieszkującymi je potępieńcami. Dla przypomnienia – pierwszy krąg zamieszkują nieochrzczeni, drugi – ludzie nieumiejący zapanować nad zmysłami (w sensie szaleńcy), trzeci – nieumiejący się powstrzymać od jedzenia i picia, czwarty – skąpcy i rozrzutnicy, piąty – potępieni za gniew, zazdrość, pesymizm i lenistwo, szósty – heretycy, siódmy – bluźniercy, tyrani, mordercy i samobójcy, ósmy – oszuści, uwodziciele, pochlebcy, hipokryci, złodzieje, fałszerze, fałszywi doradcy, wróżbici i schizmatycy, dziewiąty to natomiast strzeżona studnia, gdzie siedzi sobie Judasz, Brutus i Kasjusz. Spotkać tyle znakomitości podczas jednej wędrówki – bezcenne. Kolega Wergiliusz w grze towarzyszyć nam będzie jedynie jako głos. Może i dobrze, przecież lepszym towarzyszem i przewodnikiem jest porządna kosa. Zresztą na kosie się nie skończy. Programiści ponoć przygotowali możliwości upgrade`u tak uzbrojenia jak i samego bohatera.

„Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate”
(Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy [tu] wchodzicie)

Spoglądając na screeny, nie widzę w nich innowacyjności. Jednakże nie można także powiedzieć, że grafika jest przestarzała bo piekło naprawdę prezentuje się nieźle, a Dante macha kosą nie dość, że precyzyjnie, to jeszcze elegancko i z gracją. Cała grafika ma też dość nietypowy klimat i charakter. Liczę więc, że unikatowość świata jest dla nich sprawą priorytetową i ciekawie odwzorują piekielne czeluście. Całość winna dopełnić odpowiednio przygotowana oprawa dźwiękowa i muzyczna.

Może i Dante`s Inferno przypomina God of War. Ale to nie szkodzi. Pomysł na grę na podstawie XIV wiecznego poematu wydaje się strzałem w dziesiątkę. Jeśli programiści z EA Redwood dotrzymają słowa, to już w przyszłym roku czeka nas mięsny i mroczny kawał piekielnie dobrego H&S. I oby żaden bies tego nie przechędożył...

„Lecz ja, doprawdy byłem kiedyś
tu:
ta barbarzyńska wiedźma
Erichte,
ta, która wzywała cienie
do ich ciał,
przywołała mnie.
Ciało me długo czekać nie
musiało, gdy ona
prowadziła mnie przez wszystkie
kręgi Piekieł
by z kręgu Zdrajców z powrotem
zabrać ducha,
Miejsce to najgłębsze i od Niebios
najbardziej oddalone,
tak że pewien jestem,
że drogę dałą znam.”
Dante

Podsumowanie:
Dante`s Inferno zapowiada się na naprawdę dobry hack`n`slash. Oby tylko wersja finalna dorównała oczekiwaniom a nie będziemy mieli czasu na nudę w piekielnych czeluściach których eksploracja dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.
Zapowiada się świetnie!

Screeny z Dante's Inferno (XBOX 360)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?