Europa Universalis III (PC)

ObserwujMam (168)Gram (126)Ukończone (19)Kupię (30)

Zapowiedź gry Europa Universalis III (PC)


Seth @ 00:00 12.11.2006
Piotrek "Seth" Chmielewski

Nie zdążyłem się nacieszyć pierwszą części gry Europa Univesalis, a wychodziła już druga. Teraz nadal grając w EU2 z niecierpliwością czekam na „Europa Universalis III”, gra która stanie się bezkompromisowym królem gier strategicznych.

Nie zdążyłem się nacieszyć pierwszą części gry Europa Univesalis, a wychodziła już druga. Teraz nadal grając w EU2 z niecierpliwością czekam na „Europa Universalis III”, gra która stanie się bezkompromisowym królem gier strategicznych. Nowy produkt szwedzkiego developera Paradox będzie posiadał wszystkie najlepsze cechy z poprzednich części oraz kilka zupełnie nowych opcji.
Nietknięta zostanie koncepcja gry w której to władamy jednym z wybranych przez nas państw, w okresie najbardziej ulubionym przez autorów, czyli renesansie. Zabawę zaczniemy od roku 1453 a skończymy w 1789, co daje nam dość długi czas działania. Jest on niestety krótszy niż miało to miejsce w EU2, ale i tak pozwala na wiele długich godzin spędzonych przed monitorem. Okres renesansu był bardzo burzliwy ze względu na liczne ruchy technologiczne i umysłowe, ludzie starali się nadrobić zaległości nabrane w erze średniowiecza. Na czas renesansu przypada wiele wielkich konfliktów, przemian społecznych oraz czas kolonizacji nieznanych terenów.
W grze dostaniemy do dyspozycji 250 państw, od Majów poprzez prymitywne plemiona afrykańskie, Japonie, a kończąc na Polsce. Lecz nie jest to nowość dla „starych” graczy EU. Podobny wybór mieliśmy w poprzedniej części. Dzięki takim możliwością każdy patriota może grać swoją własną nacją i sprawdzić czy łatwo stworzyć z niej potęgę militarna i ekonomiczna nie powielając przy tym błędów monarchów, którzy panowali w ówczesnych czasach.
Poprawiono także interfejs gry. Który z graczy nie pamięta ile trzeba było otwierać okienek menu, aby dojść do upragnionego celu. Teraz ma to się zmienić i w nasze ręce ma wpaść gra z bardzo przejrzystym interfejsem, którego opanowanie nie będzie zajmowało nam kilkunastu godzin (dni) grania, ale zaledwie kilka godzinek.



Dwór i Dworzanie

Dwór jest nowym pomysłem w EU3. Umożliwia on większą elastyczność w kreowaniu państwa. Każdy gracz może jednocześnie posiadać maksymalnie 3 doradców na dworze, a każdy z nich zapewnia stosowne premie w zależności od umiejętności i kategorii. Doradcy, którzy nie są aktualnie zatrudnieni w swojej ojczyźnie, mogą służyć dowolnemu graczowi w tej samej grupie technologicznej.
Doradcy pomogą zrównoważyć ewentualny brak umiejętności monarchy. Władcy są oceniani według umiejętności administracyjnych, dyplomatycznych i militarnych. Są one zależne kolejno od obszarów zainteresowania państwa, doświadczenia władców na polu bitwy lub w kręgach dyplomatycznych oraz ich działalności na polu administracyjnym. Wojny o sukcesję i przedwczesne śmierci mogą również skutkować osadzeniem na tronie nieletnich władców, którzy muszą dopiero uzyskać doświadczenie w tych obszarach.


Szpieguj i Bądź Szpiegowany

Małym dodatkiem w grze ma być WYWIAD , bądź jak kto woli Szpiegowanie. Pomysł ten był już zastosowany w EU: II Wojna Światowa. Jednak aby mieć świeże informacje z innych dworów gracz musi się słono wykosztować. Do tego dochodzi ryzyko wykrycia naszego człowieka, a co za tym idzie strata pieniędzy oraz wywołanie skandalu.



Rządzić … czyli rządzić

Rozwój naszego państwa będzie ściśle powiązany z przynależnością do danej kultury. Istnieją kręgi kulturowe: europejska, prawosławna, arabska, chińska i jeszcze kilka mniejszych. Oprócz różnic w tempie rozwoju, każdy z kręgów charakteryzuje się specyficzną architekturą budynków, unikalnymi jednostkami, predyspozycjami i oczywiście każdy z nich posiada swoje słabe strony. Oprócz przynależności do kultury zastosowano odrębność państw i tak Rosja dysponuje ogromną ilość żołnierzy, Polacy posiadają husarię, kraje niemieckie silną i znakomicie zorganizowaną piechotę, Turcy janczarów, Szwedzi najlepszą artylerię, Anglicy natomiast świetne jednostki morskie itd.


Władza, władza i jeszcze raz władza

W EU3 tak jak w poprzednich częściach mamy wolną rękę w wyborze ustroju naszego wielkiego państwa. Dzięki takiej swobodzie sami wybieramy czy nasz kraj będzie monarchią absolutną, parlamentarną, konstytucyjną, czy może republiką. Automatycznie wraz z każdą, przeprowadząną przez nas zmianą w którymś kierunku, tracimy na stabilności w państwie, co może „zaowocować” małym nieporządkiem. Gracz będzie także musiał podjąć decyzję odnośnie armii i zadecydować, czy większy nacisk nakieruje na siły lądowe, czy na morskie. Od tej decyzji będzie zależało, które jednostki mają być bardziej rozwinięte technologicznie, co za tym idzie lepsze, ale również droższe. Do tego dojdą zmiany w polityce państwa np. od gracza będzie zależało czy w państwie będzie panował Wolny Handel czy Merkantylizm. Jednak każda taka zmiana będzie pociągać do odpowiedzialności i będzie miła także te złe skutki, które mogą doprowadzić do stworzenia państwa, które w pewnym momencie samo siebie zniszczy.



Graficznie i dźwiękowo rzecz ujmując …

Europa Universalis 3 szykuje nam nową szatę graficzna zrealizowaną w pełnym 3D, którą możemy zobaczyć na screenach. Nie zapominając jeszcze o oprawie dźwiękowej którą stanowić ma głównie muzyka klasyczna, która idealnie (dla mnie) sprawdziła się w poprzednich grach (EU2, EU, EU: II WŚ itp. )

Multi.. czyli dużo

EU III będzie zawierać trzy różne opcje gry wieloosobowej - gra na serwerze udostępnionym przez Paradox, gra w internecie oraz LAN.
Dodatkowo będzie dostępny tzw. tryb współpracy, dzięki któremu kilku graczy może wybrać jeden naród i wspólnie budować jego wielkość oraz zmagać się z problemami.

MODYFIKACJA ZA FREE

Jeśli to wciąż mało, niemal wszystko w EU III można z łatwością modyfikować. Oprócz tradycyjnych elementów zmienianych w modach, gracze będą mieli możliwość zmiany zdarzeń, efektów doradców, idei lub nawet właściwości różnych rodzajów wojsk. Chcecie dodać do gry własny kraj? Żaden problem!

Podsumowanie:
Niezależnie od preferencji i upodobań, w EU III znajdzie się coś dla każdego. Jedyne kryterium to wystarczająco silne dążenie, aby użyć rozumu i osiągnąć w grze jak najwięcej. Na nowego Króla przyjdzie nam czekać do początku roku 2007, który zbliża sie długimi krokami.
Zapowiada się genialnie!

Screeny z Europa Universalis III (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?