The Finals (PC)

ObserwujMam (0)Gram (0)Ukończone (0)Kupię (1)

Graliśmy w The Finals - zapowiada się znakomity FPS! (PC)


zubal22 @ 08:51 09.11.2023
Filip "zubal22" Sudoł

The Finals ma potencjał, by stać się najlepszym FPS-em od lat. Od tej gry wręcz bije pokładami czystego funu. Oto nasze wrażenia z obcowania z wersją beta tej produkcji.

Za stworzenie The Finals odpowiedzialne jest szwedzkie studio Embark, którego członkowie niegdyś współtworzyli serię Battlefield. Koleje losu sprawiły, że ci utalentowani ludzie postanowili stworzyć własną iterację porządnej pierwszoosobowej strzelanki, a przez ostatni tydzień wszyscy zainteresowani mieli w końcu okazję przetestować tę produkcję za sprawą otwartej bety, która dostępna była na PC, PS5 oraz XS. My sprawdziliśmy wersję na komputery osobiste i chociaż czasu na zabawę nie było tak dużo, bo zaledwie tydzień, to muszę przyznać, że dawno w żadnym FPS-ie nie bawiłem się tak dobrze, jak tutaj. Szczegóły z naszych wrażeń w dalszej części tekstu.

The Finals to produkcja z gatunku multiplayerowych FPS-ów, za której stworzenie odpowiedzialne jest Embark Studios, założone m.in. przez weteranów gatunku ze studia DICE, a więc przez osoby mające w dorobku serię Battlefield. Omawiana gra nijak ma się jednak do znanego cyklu od Electronic Arts, bo tytuł ten ma być dostępny w całości w oparciu o model free-to-play (z opcjonalnymi mikrotransakcjami typu skiny itp.), zaś gameplayowo uderza w zupełnie inne klimaty, założenia i tempo zabawy.

Dzieło Embark Studios opiera się rywalizacji kilku drużyn, a każda składa się z trzech osób. Celem graczy jest zaś pozyskanie gotówki z dostępnych punktów, bronienie ich lub też wpłacanie pieniędzy do bankomatów rozsianych na mapie - w zależności od trybu gry. Lokacje są rozległe, pełne linek wspinaczkowych i zjazdowych, trampolin, budynków, do których można wejść i w całości zwiedzić, a nawet zdemolować! Model zniszczeń robi tu wrażenie i umożliwia podejście do zabawy na różne sposoby, co wydatnie wpływa na dynamikę meczy oraz podejście graczy, którzy na każdą sytuację muszą reagować inaczej przez to, jak odmienne są poszczególne klasy i dostępne wyposażenie.

Wśród tzw. szybkich rozgrywek dostępnych w becie można było przetestować tryby "Quick Cash" oraz "Bank It". Pierwszy to główny model zabawy w grze, oparty na rywalizacji 3v3v3 (3 drużyny po 3 graczy). Musimy w nim odnaleźć paczki z gotówką, które następnie wstawiamy do odpowiednich maszynek, a te rozpoczynają proces przetwarzania, tworząc swoisty punkt, którego należy bronić przed zakusami innych drużyn, co nadaje całości mocno e-sportowego stylu, bo wymaga dobrej komunikacji w ekipie. Team, który jako ostatni aktywuje taki punkt przejmuje wszystkie pieniążki, które tam były, a rywalizacja przenosi się do kolejnego pudła szmalu, zaś pojedynczy mecz zajmuje kilkanaście minut.

Jest jeszcze "Bank It", który polega na odszukiwaniu pieniędzy na mapie, a następnie deponowaniu gotówki w odpowiednich wpłatomatach. Tym razem walka jest w zespołach 3v3v3v3 (4 drużyny po 3 graczy), gdzie każdy gracz w zasadzie może działać solo. Zabicie typa z gotówką sprawia, że ta się wysypie i można ją przejąć, zaś im ktoś więcej ma przy sobie pieniędzy bez ich wpłacania, tym jest lepiej widoczny dla przeciwników. Zasady są dziecinnie proste i co najważniejsze - działają! W to gra się po prostu świetnie, szczególnie jeśli mamy dobrze zgraną grupę, bo niestety z losowymi ludźmi na razie jest ciężko, o czym więcej później.

Pozostały do omówienia tryby rozgrywek rankingowych i nierankingowych. Oba opierają się na głównym module zabawy, którym jest tu wspomniany wcześniej "Quick Cash". Tym razem jednak wygranie jednego meczu nie oznacza zwycięstwa wszystkiego, a awans w turnieju, którego kolejne etapy oparte zostały na drabince. To właśnie w niej ramach rywalizują wszystkie drużyny, aż do osiągnięcia i wygrania tytułowych Finałów. Wspomniane rankedy swoje trwają, jednak trzeba przyznać, że dzięki dobrej rozgrywce, mechanikom, różnorodnym klasom, gadżetom oraz zniszczalnemu otoczeniu frajda jest naprawdę przednia, a satysfakcja z pokonywania kolejnych etapów turnieju znaczna.

Screeny z The Finals (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?