Astroneer (PC)

ObserwujMam (9)Gram (4)Ukończone (0)Kupię (3)

Graliśmy w Astroneer - czy tak powinno wyglądać No Man's Sky? (PC)


Dirian @ 14:08 27.01.2017
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Astroneer zadebiutowało w Early Access na Steam i odpowiedniku tego programu na Xboksie One. Produkcja dostępna jest póki co we wczesnej wersji alpha, ale już teraz zapowiada się bardzo obiecująco.

Niezależne studio System Era Softworks nieźle trafiło z publikacją Astroneer. W czasie gdy gracze zawiedli się No Man's Sky wielu z nich z pewnością poszukiwało alternatywnej produkcji, która nie nudziłaby się tak szybko, jak dzieło Hello Games i oferowała więcej zawartości. Choć na ten moment Astroneer ograć możemy dopiero we wczesnym dostępie, to jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a na to się zapowiada, otrzymamy świetny tytuł skierowany w stronę osób wielbiących się w zbieraniu, odkrywaniu i tworzeniu rzeczy wszelakich.

W Astronner wskakujemy w kombinezon jednego z astronautów i zostajemy wysłani w kapsule na którąś z dostępnych planet. Gdy wylądujemy, naszym zadaniem jest wstępne osiedlenie się, a następnie zorganizowanie bazy oraz placówki badawczej w jednym. Rdzeń rozgrywki opiera się przede wszystkim na zbieraniu rozmaitych surowców, z których następnie wytwarzamy obiekty.

Proces zbierania jest jednak zrealizowany w taki sposób, że mimo powtarzania tej czynności, nie wkrada się monotonia. Otóż twórcy oddają w nasze ręce coś w rodzaju poręcznego odkurzacza (przypominającego dmuchawę do zbierania liści), którym zasysamy surowce. Maszyna posiada także inne funkcje, jak chociażby pogłębianie terenu czy nawet wykonywanie ziemnych wzniesień, co przydaje się w momencie, gdy np. wpadniemy w jakiś głębszy rów. Materiałów do zbierania jest sporo, od podstawowych, jak żywica, przez rozmaite rudy, spakowany w kapsułki tlen oraz żółte kulki z energią, aż po większych rozmiarów artefakty, które musimy dotachać do bazy i następnie przebadać.

Wczesny dostępGra dostępna jest w ramach wczesnego dostępu na Steam i Windows Store, a także konsoli Xbox One. Wersja zakupiona w sklepach Microsoftu działa w ramach inicjatywy Play Anywhere.

Większość z zebranych surowców faktycznie się do czegoś przydaje, ale jako że w zbiorniku mamy ograniczoną ilość miejsca, najlepiej zrobić sobie coś w rodzaju "listy zakupów", by wiedzieć jakiego materiału aktualnie potrzebujemy najbardziej do ukończenia któregoś z projektów. Czasami bowiem musimy udać się nieco dalej albo zapuścić się w podziemne jaskinie, więc powrót do bazy trwa dłuższą chwilę. W pewnym sensie jesteśmy zresztą ograniczeni co do odległości na jaką możemy się oddalić, z uwagi na kończący się tlen. Aby go nie brakowało, na drodze naszej wędrówki stawiamy specjalne pachołki połączone rurkami, w których transportowane jest niezbędne do oddychania powietrze (a także energia). Sam system działa bardzo sprawnie i generalnie nie mamy większego ograniczenia co do budowania tych "tlenowych odcinków", niemniej, przynajmniej początkowo, czujemy przez to pewną barierę ograniczającą eksplorację. Zapas tlenu kończy się bowiem bardzo szybko, a znalezienie kulek powietrza, mogących uzupełnić zapasy jest możliwe głównie w jaskiniach.

Obok podręcznego odkurzacza, kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest plecak, pełniący zarazem funkcję interfejsu. To z jego poziomu ulepszamy wyposażenie bohatera, tworzymy kolejne przedmioty i dowiadujemy się o aktualnym stanie tlenu oraz energii. Znajdują się tam także miejsca na specjalne moduły, np. panel słoneczny, przy pomocy którego przyspieszymy regenerację energii gdy nie jesteśmy podpięci do "systemu", niezbędnej do zasilenia naszej maszyny zbierającej i formującej teren. Sam pomysł na zawarcie interfejsu w formie plecaka jest niezły, choć początkowo dość ciężko się w tym odnaleźć, bo sterowanie nie jest do końca intuicyjne, nawet po skorzystaniu z dostępnej w menu planszy podpowiadającej, który przycisk na klawiaturze lub padzie za co odpowiada.

Screeny z Astroneer (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   16:06, 27.01.2017
Kurcze... fajnie to wygląda, nie powiem.
0 kudoswesolek87   @   23:07, 27.01.2017
Cytat: shuwar
Kurcze... fajnie to wygląda, nie powiem.

I fajnie się w to gra. Jednak na razie szału nie ma. Po trzech spędzonych w grze godzinach zaczęło wiać nudą.
Niemniej gra ma ogromny potencjał stania się kosmicznym symulatorem w przystępnej wersji.
0 kudosshuwar   @   07:58, 28.01.2017
No, to chyba trzeba dodać tą pozycję do listy zainteresowań i bacznie się przyglądać.
0 kudosdarkslide16   @   23:31, 30.01.2017
Filmik sympatyczny a gra wygląda na przyjemną i spokojną, ciekawe jak jest w niej z poziomem trudności bo po tej uspokajającej muzyce w tle ma się wrażenie dość prostej.
Fajny ten motyw z witaniem się astronautów SzczęśliwySzczęśliwy
0 kudosdontpanic   @   11:54, 28.06.2018
odgrzebie ten temat. dziwne troche że taka fajna gra jest tak mało popularna. moje pytanie: jaka jest różnica jesli bym gre zakupil na skype i dołączył do swojego konta od gry gdzie na allegro dostaje dane dostępu do czyjegos konta na sykpe by grac? bo wlasnie tak zakupilem gre astroneer i mimo grania na max ustawieniach nie mam szystkich efektow graficznych. wplywa to tez na dostepnosc aktualizacji w grze?

pozdrawiam
Dodaj Odpowiedź