Risen 3: Władcy Tytanów (PC)

ObserwujMam (83)Gram (36)Ukończone (42)Kupię (18)

Risen 3: Władcy Tytanów - już graliśmy (PC)


bigboy177 @ 17:20 30.07.2014
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Risen przez wielu graczy określany jest mianem substytutu Gothica. Chociaż określenie to nie jest idealne, to trzeba przyznać, że pod jednym zasadniczym względem pasuje.

Risen przez wielu graczy określany jest mianem substytutu Gothica. Chociaż określenie to nie jest idealne, to trzeba przyznać, że pod jednym zasadniczym względem pasuje. Risen powstał ponieważ Piranha Bytes straciło prawa do marki Gothic, a że chłopy chciały nadal kleić gry RPG, to postanowiły opracować coś nowego. Wzięto najbardziej charakterystyczne elementy Gothica, przyprawiono je innym sosem (stylistyka wyspiarska, jakieś nawiązania do Karaibów, starożytne cywilizacje, piraci) i podano, jako zupełnie nowe danie. Gracze, z braku laku, zdecydowali się zerknąć. Jedni byli zadowoleni, inni nie do końca.

Później przyszła druga część serii (Risen 2: Mroczne Wody), rozwijająca koncepcje pierwowzoru. Było… inaczej. Pod niektórymi względami lepiej, a pod innymi gorzej. Nie dało się nie zauważyć, że twórcy nieco motają się pomiędzy pomysłami. Nie do końca byli przekonani co do tego, co chcą opracować. Mieliśmy więc klimaty pirackie i te przypominające Gothica (pod postacią Inkwizycji). Duży nacisk kładziono na strzelanie bronią palną, ale ogromną rolę odgrywała też broń biała. Wyszło to ogólnie całkiem nieźle, ale także i tym razem ludzie byli podzieleni. Czy Risen 3: Władcy Tytanów wreszcie ma szansę ich zjednoczyć? Przyznam, że krótki czas powstawania gry, jak również relatywnie słabo nakreślony marketing sprawiają, iż mam pewne wątpliwości co do tego. Te jednak pozostawię na recenzję, a w niniejszym materiale chciałbym się skupić na wrażeniach, jakie zrobiła na mnie gra po kilkugodzinnej sesji z jej wersją beta.Już pierwsze kilka minut dają jasno do zrozumienia, że mamy do czynienia z grą Piranha Bytes. Silnik graficzny Risena 2 został jedynie lekko podrasowany, dzięki czemu całość wygląda znajomo. Jednocześnie, jest nieco bardziej efektownie, o czym nieco później. Protagonistę poznajemy w porcie. Schodzi on na suchy ląd ze swojej łajby, by natychmiast zacząć poznawać tubylców, faunę oraz florę. Co ciekawe, towarzyszy mu Mendoza z „jedynki”, o czym nie będę pisał nic więcej.

Pierwsza rozmowa i lekki zawód. Twórcy postanowili niby sprezentować nam bardziej dynamiczne konwersacje, w porównaniu do Risena 2, ale jednocześnie niewiele poprawiono w wyglądzie poszczególnych postaci. Modele sylwetek są w porządku, do nich nie mam większych zastrzeżeń, ale mimika twarzy oraz sposób poruszania się mięśni, pozostawiają niesmak. Nie tego oczekiwałem po grze w 2014 roku i po 6 z kolei RPGu Niemców. Mają już przecież doświadczenia co nie miara, dlaczego nadal nie potrafią więc skleić solidnych sylwetek i w miarę naturalnie wyglądających facjat? Tyle dobrze, że po kilku wymianach zdań przestaje się już w sumie o tym myśleć, a pierwsze skrzypce zaczyna grać fabuła.

Historii, ze względu na to, że nie miałem do czynienia z pełną wersją, nie jestem w stanie ocenić. Wydaje mi się jednak, że jest ona solidnie skrojona. Główny wątek fabularny kręci się dookoła tajemnych mocy, zwanych cieniami. Błądzą on gdzieś po okolicznych morzach, niszcząc wszystkie statki, jakie staną im na drodze. Główny bohater, ponownie Bezimienny, postanawiać je ubić, a sposobem na osiągnięcie tegoż celu ma być flota potężnych statków. Tylko one będą mogły stawić czoła przeciwnikowi.

Screeny z Risen 3: Władcy Tytanów (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   07:10, 31.07.2014
No cóż, opinia przydatna, utwierdzająca mnie... w moim niezdecydowaniu Puszcza oko
Jednak może mi przeszkadzać ta kańciatość postaci. Ja lubię jak protagonista i inne postacie wyglądają realnie.
0 kudosnovy13   @   10:03, 31.07.2014
"Twórcy postanowili niby sprezentować nam bardziej dynamiczne konwersacje, w porównaniu do Risena 2,"

Oby bo mi Risen 2 rozmowy których było dużo i długich mi nie przypasowały, dodatkowo ten piracki klimat też mi nie przypasił. Tak to na tą część czekam z niecierpliwością bo bardzo mi się podobały poprzednie gry; Gothic 2, Gothic 2 Noc kruka, Gothic 3, Risen
0 kudosPabloMG   @   10:41, 31.07.2014
Pierwszy Risen był całkiem udaną produkcją była alternatywą dla Gothica w części drugiej było za dużo pirackiego klimatu i broń palna psuła balanas gry, ważne żeby trzecia cześć czerpała więcej pomysłów z jedynki niż z dwójki.
0 kudossebogothic   @   12:55, 31.07.2014
Cytat: shuwar
Jednak może mi przeszkadzać ta kańciatość postaci. Ja lubię jak protagonista i inne postacie wyglądają realnie.

Może w Gothikach i Risenach postacie są kanciaste, ale przynajmniej reagują na poczynania gracza i zajmują się swoimi sprawami. Co mi po realistycznych postaciach na przykład w takim Mass Effecie jak z większością NPCów nie da się wejść w interakcję i jedynie stoją oni w miejscu niczym słupy soli? Poważnie cierpi na tym klimat.
0 kudosMicMus123456789   @   13:25, 31.07.2014
W poprzednie części grałem więc i w tą zagram, pewnie niedługo po premierze. Ciekawe czy Risen skończy się na trójce.
0 kudosroxa175   @   18:57, 31.07.2014
Ja również w poprzednie części serii grałam i z pewnością zagram w tą część. Mi tam "sztywne" twarze postaci w ogóle nie przeszkadzają, dla mnie najważniejsza jest fabuła i fajny klimat. Uśmiech
0 kudosZaprysiur   @   19:06, 31.07.2014
Cytat: roxa175
Ja również w poprzednie części serii grałam i z pewnością zagram w tą część. Mi tam "sztywne" twarze postaci w ogóle nie przeszkadzają, dla mnie najważniejsza jest fabuła i fajny klimat. Uśmiech

Tak jest! Za to kochamy gry RPG ;>
0 kudosAtukan   @   23:30, 31.07.2014
Może i ma swoje wady. Może. Ale która gra ich nie ma? I tak będę grau dla fabuły Uśmiech
0 kudosFox46   @   23:34, 31.07.2014
Sztywne modele twarzy to raczej porównanie do dzisiejszych standardów. Aczkolwiek R3 jedzie na starym kilkuletnim już silniku więc nie ma co się dziwić.

Taki Gothic 3 czy Arcania też mają ładniejsza oprawę graficzną, szczególnie Arcania na PC wymiata ale modele twarzy też są cienko wykonane, mimika praktycznie nie istnieje w tych grach.
0 kudosMicMus123456789   @   12:31, 01.08.2014
Że Gothic 3 na PC do dziś wygląda ładnie to się zgodzę, ale że Arcania z tym się nie zgodzę. Gra młodsza, a wygląda gorzej niż G3.
0 kudosPrzemekAWDS   @   13:32, 03.08.2014
Arcania ma lepszą grafikę od Gothic 3, który na moim kompie z patchem 1.75 laguje gorzej niż Zemsta Bugów na Rozszerzonej. Zamiast części od G3 dalej wolę sobie przejść G1 lub G2 na modach, np. Returning albo Mroczne Tajemnice. Ale żeby nie było off-topu, jeśli w tym Risenie chcą "wracać to korzeni" to na cholerę dają broń palną!? Nawet jeśli uda mi się zagrać, to i tak nie będę jej używał... Risen 1 był nawet ok, natomiast dwójka... o boże, lepiej nie mówić. Może nie była zlagowana jak G3, ale odczucia miałem podobne. No nic, jak pogramy to zobaczymy, mam nadzieję że coś z tego będzie.
0 kudosJackieR3   @   16:13, 03.08.2014
Cytat: PrzemekAWDS
Arcania ma lepszą grafikę od Gothic 3, który na moim kompie z patchem 1.75 laguje gorzej niż Zemsta Bugów na Rozszerzonej.

Może i laguje ale krajobrazy śliczne.Jakby nie zębacze czy inne tałatajstwo to by człek se łaził i patrzył....
0 kudoslukasrada   @   17:16, 03.08.2014
Risen 1 był naprawdę fajny, co prawda nie wciągał mnie tak jak gothic, że mogłem grać nawet kilka godzin, ale i tak grało mi się przyjemnie. W dwójkę grałem tylko trochę u kumpla i mi to wystarczyło. Stwierdziłem, że mimo fajnego pirackiego klimatu jakoś nie chce mi się w niego grać. Co do gothica to 1,2,NK były naprawdę super grami. W 3 był fajnie zrobiony świat, ale nawet pod koniec gry mógł cię zabić bez problemu chociażby ścierwojad. Graficznie G3 i Arcania są podobne, ale w rozgrywce gothic mimo wszystko wygrywa (w końcu zrobiło go jeszcze PB). Jeżeli Risen 3 będzie podobne, ale lepsze niż 1 może będzie fajne.
0 kudosFox46   @   22:33, 03.08.2014
Cytat: PrzemekAWDS
Arcania ma lepszą grafikę od Gothic 3,

Bo do Arcanii na 2010 rok trzeba było mieć mocną maszynkę by odpalić ją na pełnych detalach. Wtedy taki Radeon 4870 512mb się pocił przy pełnych detalach.
Zwłaszcza że jak się ma słabszy komp i nie poznało się pełni możliwości graficznych "X" tytułu nie warto wprowadzać w błąd, że gra A jest ładniejsza od gry B, kiedy gry B nie odpaliło się na maksymalnych ustawieniach.

Cytat: PrzemekAWDS
który na moim kompie z patchem 1.75 laguje gorzej niż Zemsta Bugów na Rozszerzonej.

To co juz opisujesz to już jest nie kwestia graficzna a optymalizacji którą gothic 3 od zawsze miał słabą, ja na niegdyś kompie AMD Atlon 6000+ o taktowaniu 3,1ghz, Radeonem X1950 512mb, 4gb ramu przy łatce 1,75 chodziło płynnie ale miała ścinki co jakiś czas.
Dodaj Odpowiedź