Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist

ObserwujMam (82)Gram (19)Ukończone (28)Kupię (7)

Poradnik - wiki Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist


Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist to gra, w której mamy prawie pełną dowolność postępowania. Są misje, które wymagają przejścia w jakiś określony sposób, są też fragmenty, podczas których nie mamy zbytniego wyboru, co do realizacji zadań, w większości przypadków możemy jednak samodzielnie wybrać styl prowadzenia rozgrywki. W niniejszym poradniku, postaram się napisać kilka słów na temat każdego z nich.

Wybierając jakiekolwiek zlecenie z interfejsu SMI masz możliwość sprawdzenia z czym konkretnie będziesz musiał się zmagać. Warto oglądnąć przybliżenie misji, a następnie, na ekranie wyboru uzbrojenia, posłuchać rady, którą serwuje nam jeden z członków oddziału - Charlie. Najczęściej całkiem trafnie określa sprzęt, który będzie przydatny podczas realizacji zadania.

Typów misji jest w sumie cztery: zadania fabularne, 4th Echelon, Spies vs. Mercs (szpiedzy vs. najemnicy oraz zlecenia ShadowNet. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, związane są z wątkiem fabularnym, popychają historię do przodu i ujawniają kolejne szczegóły na temat misji. 4th Echelon to misje poboczne, zlecane przez członków Rourth Echelon, jak i innych postaci, które w taki, czy inny sposób trafiły na pokład Paladyna. Spies vs. Mercs to potyczki wieloosobowe, w których biorą udział gracze z całego świata. Jedna ekipa wciela się w szpiegów, druga w najemników. Zwycięża ta drużyna, której uda się wyeliminować grupę oponenta. Na koniec jest jeszcze ShadowNet, wymagający rejestracji w serwisie shadownet.splintercell.com. Po przejściu procesu rejestracji oglądać można statystyki różnych graczy, porównywać z własnymi, dołączyć do jakiejś komórki, a nawet brać udział w specjalnych wydarzeniach, dostępnych ekskluzywnie dla subskrybentów.

Uczestnicząc w jakimkolwiek zleceniu jesteś oceniany, a następnie wedle tejże oceny gromadzisz pieniądze, za sprawą których możesz udoskonalać posiadany sprzęt, jak również kupować całkiem nowy. Fundusze zależne są od tego, jak sprawnie idzie nam wypełnianie założeń trzech stylów rozgrywki: Ghost (Duch), Panther (Pantera) oraz Assault (Szturmowiec). W pierwszym podstawą zabawy jest przebywanie w cieniu, nie zabijanie nikogo, a jeśli to możliwe, unikanie wszystkich napotkanych strażników (za udane podejście w ten sposób otrzymujemy specjalny bonus). W drugim również nie można dać się wykryć, ale jednocześnie jesteśmy w stanie likwidować oponentów, pozbawiając ich życia. Trzeci styl rozgrywki to otwarte potyczki z oponentami. Trzeba koniecznie wykorzystywać pistolety, karabiny i granaty - nie oszczędzać na amunicji. W zależności od sposobu przechodzenia misji, przydzielane są przeróżne bonusy. Przeciwnik uśpiony z nienacka to więcej punktów, aniżeli taki, który przez moment był świadom naszej obecności. Kilku zlikwidowanych wrogów "pod rząd" to również dodatkowe punkty.


Styl ducha:


Wybierając styl ducha, trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby zawsze poruszać się w cieniu i zwracać uwagę na diody rozmieszczone na naszym kombinezonie. Gdy są one zaświecone (wszystkie trzy) to znaczy, że jesteśmy całkowicie niewidoczni dla oponentów. Jeśli któraś z nich zgaśnie, oznacza to, że wróg jest w stanie nas zauważyć. Gdy wszystkie zgasną, jesteśmy w 100% widoczni dla przeciwnika. Oczywiście niektórzy przeciwnicy są w stanie nas dostrzec nawet w całkowitych ciemnościach. Dysponują albo latarkami, albo mają systemy noktowizyjne, za sprawą, których zauważą FIshera w ciemnościach i pośród gęstego dymu. Na szczęście przydatne są wówczas przeróżne gadżety, z paralizatorem oraz specjalną kuszą na czele.

Kolejna istotna rzecz po wybraniu taktyki ducha to dźwięk. Trzeba bowiem uważać aby nie robić zbyt dużo hałasu. Strażnicy są w stanie usłyszeć nasze kroki, jeśli nie będziemy się skradać, a czasem nawet wpadniemy podczas skradania ze względu na rozbite na ziemi kawałki szkła, albo inne przedmioty, robiące dużo hałasu. Aby uniknąć takich sytuacji warto posiadać broń z tłumikiem i możliwie jak najszybciej inwestować w lepsze rodzaje kombinezonu. Ubiór wykonany z droższych materiałów jest cichy i ułatwia skradanie.

Trzecim, najważniejszym aspektem trybu Duch jest chowanie ciał. Kiedy będziesz zmuszony by kogoś sprzątnąć np. kuszą z końcówką paralizującą, albo gazem usypiającym, nie pozostawiaj ciał wrogów w widocznych miejscach. Kiedy zostaną zauważone przez innych przeciwników, zostanie włączony alarm, co podniesie ostrożność strażników, a mogą nawet pojawić się posiłki. Po uśpieniu wroga warto więc znaleźć jakieś ciemne pomieszczenie i tam ukryć ciało, ewentualnie poszukać skrzynki i wrzucić ciało do środka. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych komplikacji.

Na koniec wypada jeszcze pamiętać o specjalnym "duchu" Sama, który pojawia się w momencie gdy zostaniemy zauważeni przez jakiegoś oponenta. Jeśli w polu widzenia przeciwnika pozostaniemy tylko na chwilę, w miejscu ostatniej znanej pozycji pojawia się kształt Fishera i to właśnie tutaj podbiegną strażnicy. Gdy to zrobią i nas nie znajdą, będziemy mogli dalej kontynuować rozgrywkę w trybie skradania.

Uwaga:  Niektórzy, lepiej opancerzeni wrogowie (z tarczą, albo szturmowiec z shotgunem) są niepodatni na ataki z zaskoczenia, które wykonujemy od frontu. W takiej sytuacji trzeba ich zajść od tyłu, albo wskoczyć na nich z góry, np. z jakiejś rury, tudzież krawędzi. Inne ataki skończą się porażką.


Styl Pantery:


Jeśli zdecydujesz się grać w stylu Pantery, posługuj się wskazówkami, które umieszczone są powyżej. Najważniejszą różnicą pomiędzy panterą, a duchem jest fakt, że swoich przeciwników musisz sprzątnąć. Nie możesz pomykać po cichu w cieniu, a po prostu zabić wszystkich, którzy staną Ci na drodze do celu. Sięgasz wtedy po broń, z tłumikiem rzecz jasna, i zaczynasz sprzedawać headshoty. Warto też, rozpoczynając rozgrywkę, przytrzymać na chwilę przycisk odpowiedzialny za włączenie menu ekranowego (na padzie do Xboksa 360 jest to lewa lub prawa strona na krzyżaku), a kiedy pojawi się lista opcji, wybierz zabiajanie, zamiast przyduszania.

W stylu Pantery, podobnie, jak w Duchu bardzo ważne jest chowanie ciał przeciwników. Lepiej żeby nie wiedzieli, że jesteś w pobliżu, chcesz bowiem każdego zlikwidować z osobna, jednocześnie nie wywołując alarmu. Wtedy potyczka zamieni się z cichej eksterminacji, w szturm, a nie o to chodzi.


Styl Szturmowca:


Ostatni z dostępnych sposobów przechodzenia gry to Szturm. Tutaj niepotrzebna jest finezja i planowanie. Wystarczy chwycić najpotężniejszą spluwę (przydają się m.in. te zakupione na czarnym rynku), sporo granatów i min, dodatkowe naboje, lepszy pancerz z kewlaru i już możesz robić zadymę. Mimo że uzbrojenie masz zacne, warto brnać do przodu powoli i metodycznie.


Kilka przydatnych wskazówek:
* korzystaj z zasłon i strzelaj na ślepo - możesz zdjąć w ten sposób sporo oponentów, nie narażając się na ostrzał;
* gdy natrafiasz na pokój pełen wrogów, spróbuj jednego z nich chwycić i wykorzystać jako żywą tarczę;
* pamiętaj, że broń bez tłumika jest głośna i gdy zaczniesz ją strzelać, zlecą się wszyscy okoliczni przeciwnicy;
* po każdym starciu przeładowywuj broń, nie czekaj, aż wpadniesz do jakiegoś pomieszczenia z pustym magazynkiem;
* szukaj miejsc, które zapewnią dodatkową ochronę i są poza wzrokiem wroga. Może to być jakiś pomost, rura, winda itd;
* staraj się nabieżąco aktualizować posiadane uzbrojenie, dokupując nowe przedmioty.


Ważna uwaga:

Niezależnie od wybranego stylu zerkaj co jakiś czas do Grim, aby dokupić nową funkcjonalność dla Paladyna. jedna z opcji to rozbudowany radar, dzięki któremu jesteś w stanie obserwować ruchy przeciwników na mapie, a nawet wiedzieć, w którym kierunku patrzą. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w przypadku stylów Ducha i Pantery, ale także gdy grasz stylem Szturmowca potrafi się przydać. Chociaż w tym przypadku warto zainwestować w celę Kobina. Jeśli będzie mu się "mieszkało" wygodniej, otworzy Ci dostęp do szerszego arsenału broni z czarnego rynku.
Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 7 razy   ●   zmienił(a): 8526 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudoskmicic66   @   06:30, 06.05.2020
Krótkie, ale bardzo pomocne dla nowych graczy (takich jak ja) wprowadzenie do gry. Wyjaśnia podstawowe założenia i wyjaśnia, o co w tym wszystkim mniej więcej chodzi.