Specyfikacja techniczna - wiki Xbox Series


Na temat specyfikacji technicznej konsoli Xbox Series X spekulowało się przez wiele miesięcy. Firma Microsoft nowe informacje dawkowała graczom bardzo oszczędnie, ale wreszcie korporacja postanowiła ujawnić konkretną specyfikację techniczną swojej nowej platformy.

Najważniejszym elementem konsoli Xbox Series X jest oczywiście procesor od firmy AMD wykonany w technologii Zen 2. Posiada on 8 rdzeni, a każdy działa z częstotliwością taktowania na poziomie 3,8 GHz. Gdy włącza się technologia SMT procesor przełącza się na taktowanie 3,6 GHz. Jeden z ośmiu rdzeni procesora wykorzystywany jest do obsługi systemu operacyjnego, pozostałe przetwarzają uruchamiane aplikacje.

Jeśli chodzi o układ graficzny, mowa o jednostce opracowanej na zamówienie, a opartej na architekturze RDNA 2 przygotowanej przez AMD. Układ dysponuje 56 jednostkami obliczeniowymi oraz 3584 rdzeniami. GPU taktowane jest częstotliwością 1,825 GHz, co pozwala osiągnąć wydajność na poziomie 12 teraflopów.

Zarówno CPU, jak i GPU jest w stanie korzystać z 16 GB pamięci GDDR6 SDRAM. Znaczną część tej pamięci, mniej więcej 13,5 GB, są w stanie spożytkować gry i aplikacje. Pozostałe 2,5 GB zarezerwowane są dla systemu operacyjnego urządzenia.

Dane w konsoli zapisywane są na nośniku SSD o pojemności 1TB, przy czym część pojemności pochłania system operacyjny. Około 802 GB pozostaje dla gier oraz aplikacji instalowanych przez gracza.

Specyfikacja techniczna Xboksa Series X
Procesor

Ośmiordzeniowy procesor AMD wykonany w technologii Zen 2, taktowany częstotliwością 3,8 GHz.

Układ graficzny

Opracowany przez firmę AMD, dysponujący wydajnością na poziomie 12 TFLOPS. Układ posiada aż 52 jednostki obliczeniowe, taktowane częstotliwością 1,825 GHz. Wykonano go w technologii RDNA 2.

Pamięć RAM

Konsola wyposażona jest w tzw. asymetryczną konfigurację pamięci. Ogólnie na potrzeby aplikacji i systemu inżynierowie przygotowali 16 GB pamięci GDDR6, działającej na szynie 320 bitowej.

10 GB tejże pamięci oferuje przepustowość na poziomie 560 GB/s. Pamięć ta wykorzystywana będzie przede wszystkim do przetwarzania grafiki. Pozostałe 6 GB pamięci oferuje przepustowość 336 GB/s. To właśnie w niej będą realizowane procesy związane z dźwiękiem, sztuczną inteligencją itd.

Pamięć do przechowywania

Xbox z serii X wyposażony został w pamięć SSD o pojemności 1 TB (802 GB są dostępne dla użytkownika, resztę rezerwuje system operacyjny). Pamięć działa w standardzie NVME, odpowiednio zmodyfikowanej przez inżynierów giganta z Redmond.

Przepustowość kontrolera jest na poziomie 2,4 GB/s w przypadku danych raw oraz 4,8 GB/s, jeśli mówimy o danych skompresowanych.

Rozszerzanie pamięci

Do konsoli da się podpinać specjalne karty rozszerzające pamięć do przechowywania danych. Technologia ta jest autorskim rozwiązaniem Microsoftu.

Prócz specjalnych kart pamięci, do konsoli możliwe będzie wpinanie dysków USB działających w standardzie 3,2.

Napęd optyczny

Konsola Xbox z serii X dysponuje napędem Blu-Ray, wspierającym standard 4K UHD.

Dzięki wszystkim powyższym podzespołom konsola Xbox Series X jest w stanie generować zaawansowaną oprawę wizualną, a właściciel platformy zakłada, że celem twórców powinna być rozdzielczość 4K oraz płynność na poziomie co najmniej 60 klatek na sekundę. Nie jest to jednak cel narzucony odgórnie, co znaczy, że deweloperzy mogą samodzielnie określać na czym się chcą skupić: na jakości oprawy czy na płynności animacji.

Specyfikacja techniczna sygnału wideo
Rozdzielczości oraz płynność
 • 2160p (4K) @ 120 Hz
 • 4320p (8K) @ 60 Hz
 • HDMI VRR oraz AMD FreeSync
HDR
 • HDR10
 • Dolby Vision Low Latency (małe opóźnienie)
Cechy HDMI 2.1
 • Tryb Auto Low Latency (małe opóźnienie)
 • Variable Refresh Rate (zmienna częstotliwość odświeżania)
 • Fixed Rate Link (stały przesył)
Ochrona zawartościHDCP 2.2
Kodeki wideoVP9, H.265 HEVC/MSP, H.264 AVC/MVC/SVC, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, VC1/WMV9

Specyfikacja techniczna sygnału dźwiękowego
Audio przez HDMI (kodowane)
 • Dolby Digital 5.1;
 • DTS 5.1;
 • PCM 2.0, 5.1 oraz 7.1;
 • Dolby TrueHD z Atmos.
Audio przez HDMI (surowe)
 • Dolby TrueHD (optycznie: Atmos);
 • DD+ (optycznie: Atmos), DTSHR/MA (optycznie: DTS:X).
Kodeki audioAAC, MP3, MPEG1, WMV

Interfejsy oraz porty
Komunikacja bezprzewodowa

IEEE 802.11 ac (dwa pasma: 5 GHz oraz 2.4GHz).

EthernetIEEE 802.3 10/100/1000
Radiówka dla akcesoriówDwupasmowe dedykowane dla Xboksa
USB3 porty USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps)
Wyjście HDMI2.1
Wejście HDMIBrak
S/PDIFBrak
IRTylko odbiornik.
CECTak
Port KinectaNie

Ważnym elementem nowej konsoli będzie oczywiście nowy kontroler. Jego projektanci postawili na większą wygodę użytkowania, dopracowany krzyżak oraz rozwiązania zmniejszające na przykład opóźnienie w trakcie rozgrywek.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 4650 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?