Divinity: Grzech Pierworodny II

ObserwujMam (20)Gram (4)Ukończone (5)Kupię (6)

Walka - jak wygrywać? - wiki Divinity: Grzech Pierworodny II


Walka w Divinity: Original Sin II przebiega w turach. Oznacza to tyle, że każda postać biorąca udział w starciu musi czekać na swoją kolej, nie da się atakować tak po prostu w całkowicie nieustalony sposób. Z tego względu potyczki są bardzo taktyczne i wymagają odpowiedniego podejścia.

Zauważ, że po rozpoczęciu walki interfejs użytkownika nieco się zmienia. Przede wszystkim, na górze ekranu pojawia się lista wszystkich walczących ze sobą jednostek. Każda umieszczona jest na niej na odpowiednim miejscu, wskazującym kolejność wyprowadzania ataków. Planuj więc swoje posunięcia kilka kroków do przodu. Dla przykładu, wiedząc, że czeka Cię garść ataków ze strony wroga, wzmocnij swoją drużynę (Encourage, Fortify itd.), co sprawi, że dzielnie przyjmie obrażenia.

Przed przystąpieniem do walki zwróć uwagę na to, w jakim obszarze się znajdujesz. Nigdy nie daj się podejść w wąskim przejściu albo w miejscu, w którym oponenci są ponad Tobą. Staraj się abyś to zawsze ty był na wzniesieniu, albowiem daje Ci to bonus do zasięgu oraz obrażeń. Nie stój też nigdy w pobliżu wybuchających beczek i staraj się unikać kałuż, czy to wodnych czy z oleju. Wodę można bowiem porazić lub zamrozić. Olej jest łatwo palny. Źle ustawiona drużyna może stracisz sporą część punktów życia już na początku starcia.

Posiadaj w swojej drużynie osoby specjalizujące się w różnych umiejętnościach. Nie ma sensu dysponowanie kilkoma magami ognia, przeciwnicy mogą być bowiem na płomienie odporni. W takiej sytuacji będziesz ich nawet leczył, miast eliminować. Bądź gotowy na każdą ewentualność i choć nie jest to konieczne, posiadaj w drużynie przynajmniej jednego wojownika. Będzie on w stanie ściągnąć na siebie uwagę wrogów, podczas gdy ty magami, strzelcami lub łotrzykami atakował będziesz z oddali lub znienacka.

Każda postać ma punkty ruchu - widnieją one na dole, nad listwą z umiejętnościami. Różne czynności/zdolności pochłaniają odmienną liczbę punktów ruchu. Planuj swoje posunięcia w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej optymalnie wykorzystać dostępne możliwości kontrolowanej postaci.

Pamiętaj, że listwę z umiejętnościami da się modyfikować. Trzeba w tym celu wcisnąć ikonkę kłódki po jej lewej stronie, a następnie przerzucać dostępnymi ikonkami. Co ciekawe, listw z umiejętnościami/przedmiotami jest kilka. Da się je przełączać strzałkami obok wspomnianej kłódki.

Niektóre umiejętności, głównie te obszarowe, zadają obrażenia nie tylko przeciwnikom, ale także Twoim sojusznikom. Staraj się więc, aby drużyna nie znajdowała się w obszarze ich działania. Dzięki temu na straty w punktach życia narazisz wyłącznie oponentów. Przyjacielski ogień potrafi być sporym problemem.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz uciec z pola bitwy. Robisz to każdym z bohaterów z osobna, wydając odpowiednie polecenie. Postać, której udało się czmychnąć może uzupełnić punkty życia oraz wszelkie potrzebne przedmioty, a następnie powrócić do walki. Co istotne, ucieczka jest możliwa tylko wtedy, gdy w Twoim bezpośrednim sąsiedztwie nie ma żadnego przeciwnika.

Widok taktyczny


Jeśli chcesz, możesz przełączyć się na widok taktyczny. Wystarczy, że wciśniesz klawisz "O" na klawiaturze, a kamera zmieni swoje położenie z rzutu izometrycznego na z lotu ptaka. Widząc wszystko z góry, będziesz w stanie dokładniej planować ruchy, choć nie jest też tak, że rzut izometryczny na to nie pozwala.

Efekty i żywioły


Efekty i żywioły to ważne elementy każdego starcia. Niektóre efekty wzajemnie się bowiem wzmacniają, inne niwelują. Trzeba więc sprawnie się nimi posługiwać, aby wiedzieć co w jaki sposób wykorzystać oraz jak bronić się prze atakami wroga.

NazwaOpisZ czym połączyćCzym zniwelować
Fire (Ogień)

Umożliwia podpalenie postaci albo wskazanego obszaru. Przy pomocy ognia usunąć można wodę oraz bycie mokrym.

  • Trucizna;
  • Olej;
  • Wodą.
Woda (Water)

Nakłada na postać efekt Wet. W połączeniu z powietrzem elektryzuje wskazany obszar.

Da się ją też zamrozić, co tworzy np. na ziemi lód, utrudniający przemieszczani się. Zamrożony przeciwnik może stracić kolejkę lub dwie.

  • Prądem;
  • Powietrzem;
  • Lodem.
  • Ogniem.
Powietrze (Air)

Pozwala zadawać obrażenia od powietrza.

  • Prądem.
Porażenie (Shock)

Efekt porażenia nakładają niektóre umiejętności związane z powietrzem. Dwukrotnie porażony przeciwnik może nawet znieruchomieć.

  • Wodą.
Trucizna (Poison)

Trucizna ma działanie zależne od tego, kim gramy. Żyjącym zadaje ona obrażenia, nieumarłych leczy.

  • Ogniem.
Ziemia (Earth)

Zadaje obrażenia od ziemi i tworzy plamy oleju.

  • Ogniem.
Krew (Blood)

Pojawia się na ziemi, kiedy postać otrzymuje obrażenia fizyczne. Jest ona bardzo ważna dla nekromantów.

  • Powietrzem;
  • Lodem.
Lód (Ice)

W połączeniu z wodą pozwala tworzyć śliskie obszary oraz zamrażać oponentów.

  • Wodą.
Ogniem.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 4682 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?