NiOh

ObserwujMam (13)Gram (2)Ukończone (6)Kupię (3)

Broń - lista i wyjaśnienie statystyk - wiki NiOh


Jako że kluczowy aspektem rozgrywki w Nioh jest toczenie pojedynków, ogromną rolę w grze odgrywa broń. Na potrzeby przedsięwzięcia opracowano system lootu, przypominający do pewnego stopnia cykl Diablo. Zarówno z rozmieszczonych na mapach skrzyń, jak i ciał poległych przeciwników oraz postaci niezależnych pozyskujemy różnej maści, losowo generowany, oręż. Ten podzielony został na kilka różnych kategorii, a w ramach każdej jest mnóstwo różnych wariantów pojedynczego przedmiotu. Dostępne egzemplarze różnią się między sobą głównie statystykami.

Inwentarz w Nioh dostępny jest w kilku wariantach, zależnych od tego, jak popularny jest dany przedmiot. Rzeczy pospolite łatwo znaleźć, ale pojedynki z nimi w ręku nie są jakoś wyjątkowo emocjonujące. Im rzadszą broń dzierżymy, tym większe zadajemy obrażenia i z większą zawziętością eliminujemy przeciwników.

KolorOpis
BiałyZwykły przedmiot, występujący w ogromnych ilościach, najczęściej nie oszałamiający swoimi statystykami.
ŻółtyPrzedmiot występujący nieco rzadziej, często posiadający unikatowe możliwoeści oraz statystyki.
NiebieskiPrzedmiot rzadki. Niełatwo na niego trafić, ale większość egzemplarzy wartych jest zachowania.
FioletowyPrzedmiot egzotyczny, najrzadziej spotykany, dysponujący przeważnie najlepszymi właściwościami.

Jako że każdy rodzaj broni to nieco odmienny sposób walki, zalety oraz wady, warto nosić więcej niż jeden. Nigdy bowiem nie wiadomo na jakiego oponenta się trafi i jaka broń okaże się skuteczniejsza. Przeciwnicy powolni są przeważnie solidnie opancerzeni, a zatem najlepiej sprawdzą się na nich topory. Kiedy mamy natomiast do czynienia z oponentem szybkim, lepiej chwycić w dłoń dwa miecze albo inny oręż, z pomocą którego sprawniej wyeliminujemy wroga.

Nie bacząc na tężyznę, adwersarze różnią się też między sobą odpornościami na konkretne rodzaje obrażeń. Możemy np. trafić na wroga, który będzie wyśmienicie radził sobie z ogniem. Jeżeli mamy broń, która korzysta głównie z tego typu obrażeń, walka będzie naprawdę katorżnicza. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie w takiej sytuacji zwykły miecz albo np. taki, który potrafi miotać błyskawicami.

Niektóre rodzaje oręża posiadają też cechy pasywne. Nie wpływają one na zadawane obrażenia, ale są np. w stanie zregenerować ki albo punkty życia głównego bohatera po tym, jak spełnione zostaną określone warunki, np. uda nam się wyprowadzić cios wykańczający nieprzyjaciela.

Warto jeszcze pamiętać, że statystyki oraz możliwości specjalne wyposażenia da się modyfikować. Wystarczy odwiedzić kowala i zlecić mu wykonanie jakiś konkretnych prac. Jego usługi są drogie, a zatem warto ostrożnie podejmować wszelkie decyzje. Tym bardziej, że przedmiotów oraz ich kombinacji jest bardzo dużo. Może się okazać, że wydamy fortunę na podrasowanie miecza, którego lepszy egzemplarz znajdziemy kilkadziesiąt minut później.

Statystyki broni


Na potrzeby Nioh dostępny oręż podzielono na kilka odmiennych kategorii. Każda nadaje się do innego stylu walki, a zatem warto bardzo uważnie dobrać wyposażenie do sposobu, w jaki preferujemy toczyć boje. Chodzi tu przede wszystkim o zależność szybkość-obrażenia. Broń zadająca dużo obrażeń jest najczęściej powolna. Ta nieco słabsza, pozwala zaś szybciej wyprowadzać ataki. Wybór ma wpływ na pancerz. Lżejszy nadaje się dla osób, które preferują uniki. Cięższy sprawdzi się wtedy, gdy częściej jesteśmy wystawieni na bezpośrednie trafienia.

Każda broń opisana została szeregiem statystyk. Poniżej prezentujemy tabelkę, w której każdy atrybut został nazwany i rozpisany, abyście mieli jasność do czego służy.

AtrybutOpis
ZnajomośćAtrybut ten widnieje na samej górze karcie broni. Rośnie on w miarę jak korzystasz z konkretnego oręża. Im wyższa znajomość, tym skuteczniej posługujesz się bronią i tym więcej jest ona warta, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż.
AtakStatystyka określająca jak duże obrażenia podstawowe zadaje broń.
Specjalne efektyRóżne specjalne cechy broni, np. podnoszące przełamanie, albo dające bonus do Amrity.
Mnożnik atakuObrazuje to w jaki sposób Twoje statystyki przekładają się na siłę ataku.
Zmiana ataku (atrybut)

Określa to, w jaki sposób dany atrybut wpływa na obrażenia zadawane przez broń. Zastosowano tu amerykańską skalę ocen, czyli im niższa litera alfabetu, tym lepiej dany atrybut wpływa na atak broni.

Dla przykładu, jeśli uchigatana ma następujące statystyki:

  • Zmiana ataku (serce) - D+;
  • Zmiana ataku (siła) - C+;
  • Zmiana ataku (umiejętność) B+.

Oznacza to, że najbardziej na jej atak wpływa atrybut umiejętność głównego bohatera. Najmniej serce.

PrzełamanieOkreśla jak skutecznie łamiesz blok przeciwnika. Im wyższe przełamanie, tym większa szansa, że przebijesz się przez blok wroga i zadasz mu obrażenia.
BlokowanieWpływa na to, jak dużo ki (wytrzymałości) tracisz, kiedy blokujesz ciosy przeciwnika.

Rodzaje broni


Jeśli chodzi o rodzaje broni, wachlarz jest dość szeroki, a zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Jest zarówno oręż, który nadaje się dla osób preferujących wojowników szybkich i zręcznych, jak i taki, który dedykowany jest typowym tankom, mogącym przyjąć na siebie sporo obrażeń, dość mozolnie, acz z dużą siłą, wymachujących własną bronią. 

BrońOpis
Miecze

Najłatwiejsze do opanowania, stanowiące całkiem niezły kompromis pomiędzy siłą i szybkością.


Największy wpływ na nie ma atrybut serce.

Dwa miecze

Wymagające przede wszystkim zręczności. Są nieco słabsze od pojedynczego miecza, ale w tandemie naprawdę zabójcze. Nadają się do walki z większymi grupami przeciwników.


Największy wpływ na nie ma atrybut umiejętność.

Włócznie

Duży zasięg sprawia, że włócznie nadają się przede wszystkim do eliminowania przeciwników, których utrzymujemy na dystans.


Największy wpływ na nie ma atrybut ciało.

Topory

Najpotężniejsza broń w grze, dlatego nadaje się dla osób, które preferują siłowe rozwiązania, miast elegancji.


Największy wpływ na nie ma atrybut siła.

Kusarigamy

Broń tę niełatwo opanować, warto jednak poświęcić czas na ćwiczenia. Kusarigamy są szybkie, niebezpieczne i wyśmienicie nadają się do potyczek w zwarciu.


Największy wpływ na nie ma atrybut zręczność.

Łuki

Ciche, zabójcze, stosunkowo łatwe do opanowania.


Największy wpływ na nie ma atrybut serce.

Strzelby

Głośniejsze, równie zabójcze, co łuki, stosunkowo łatwe do opanowania.


Największy wpływ na nie ma atrybut umiejętność.

Ręczne działa

Niebywale groźna broń. Ma jednak mocno ograniczoną amunicję oraz kiepską celność.


Największy wpływ na nie ma atrybut kondycja.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 6393 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?