NiOh

ObserwujMam (13)Gram (2)Ukończone (6)Kupię (3)

Walka, żywa broń - wiki NiOh


Walka w Nioh to podstawa. Z tego powodu w opcjach gry można wybrać odpowiadający nam typ konfiguracji przycisków kontrolera. Każdy jest nieco inny, a my polecamy albo typ A albo typ B - drugi najbardziej przypomina cykl Dark Souls, niemniej także pierwszy sprawdza się bardzo dobrze.

Przechodząc o specyfiki walki, wspomnieć należy o trzech postawach: wysokiej, średniej i niskiej. Każda to inne wady i zalety, a także odmienny zestaw ciosów. Z tego powodu postawę dobierać należy do przeciwnika, któremu stawiamy czoła. Ewentualnie zostawić można postawę środkową, będącą odpowiednim balansem pomiędzy siłą i zręcznością. Postawa średnia powinna wystarczyć do pokonania każdego napotkanego oponenta.

PostawaOpis postawy
WysokaBardziej agresywna, pozwalająca stosować potężne techniki. Nadaje się głównie wobec przeciwników powolnych, ale solidnie opancerzonych.
ŚredniaWyśmienicie sprawdza się podczas obrony. Ma szeroki wachlarz technik i jest idealna dla początkujących graczy. Stanowi świetne połączenie zalet i wad postawy wysokiej oraz niskiej.
NiskaPrzede wszystkim do uników. Nie zużywa wiele ki i utrzymuje automatycznie gardę, kiedy pozostajesz w miejscu.

Skuteczne wyprowadzanie ciosów oraz obrona są kluczowe. Stają się one jednak niemożliwe, kiedy główny bohater nie ma odpowiednio wysokiego poziomu energii ki - odpowiednika wytrzymałości. Trzeba zatem uważnie obserwować wskaźnik umieszczony pod paskiem energii życiowej, a ponadto próbować korzystać z tzw. impulsu ki.

Impuls ki wyzwala się podczas walki. Gdy wyprowadzimy ostatni cios, na ciele protagonisty powinna pojawić się niebieska kula światła. Należy wówczas wcisnąć przycisk R1, a część utraconej energii ki natychmiast się zregeneruje. Zostanie to zobrazowane w pełni mieniącą się postacią protagonisty. Wartość odzyskanego ki zależna jest od momentu, w którym wciśniesz R1, czyli Twojego refleksu.

Na potrzeby Nioh przygotowano oczywiście nie tylko broń białą, ale również dystansową. W tej kategorii znaleźć można m.in. łuk, kuszę oraz strzelbę. Każda broń dystansowa sprawdza się w obliczu innego przeciwnika i wymaga własnego zestawu nabojów/strzał.

Żywa broń


W Nioh występuje tzw. Żywa broń. Kiedy wskaźnik amrity ducha opiekuńczego jest pełny, wciśnij kółko + trójkąt, a odpali się umiejętność specjalna. Wskaźniki zdrowia i ki zmieniają się we wskaźnik żywej broni, a dopóki jest on aktywny, zachowujesz odporność na obrażenia, samemu zadając skuteczniejsze ciosy. Wskaźnik żywej broni zmniejsza się w miarę upływu czasu i celnych ataków przeciwnika. Kiedy się wyczerpie, efekty znikają. Gdy korzystasz z żywej broni i wciśniesz raz jeszcze kółko + trójkąt, uwolni się umiejętność specjalna ducha opiekuńczego.

Rozwijanie umiejętności


Aby rozwijać umiejętności posługiwania się bronią, trzeba korzystać z tzw. punktów samuraja. Gra przydziela nam je automatycznie w miarę postępów, a inwestycji dokonujemy na specjalnych drzewkach. Jedno drzewko dedykowane jest każdej broni (miecz, dwa miecze, włócznia, topór, kusarigama), a prócz nich jest też drzewko ninja (dla gadżetów) oraz magii. Punkty samuraja należy przydzielać ostrożnie, nie oznacza to jednak, że nie da się ich zresetować i rozdzielić ponownie. Służy do tego Księga Reinkarnacji.

Więcej na temat rozwoju umiejętności na dedykowanej podstronie.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 3278 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?