PlayStation Network - wiki PlayStation 4




PlayStation Network to usługa sieciowa, wprowadzona przez firmę Sony w momencie debiutu konsoli PlayStation 3, a dostępna także na łamach PlayStation Portable, PlayStation Vita oraz PlayStation 4. W jej skład wchodzą m.in. rozgrywki wieloosobowe, system trofeów, sklep PlayStation Store, a także serwis społecznościowy PlayStation Home.

Zalążkiem sieci PlayStation Network były usługi sieciowe dostępna na PlayStation 2. Niestety w przypadku drugiej konsoli Sony były one bardzo ograniczone, w zasadzie dotyczyły jedynie garści gier, umożliwiających zabawę sieciową, a w dodatku, wymagających zakupu specjalnego adaptera sieciowego. Wraz debiutem Xboxa 360 gracze zakosztowali także Xbox Live - rozbudowanej infrastruktury i oprogramowania, które bardzo szybko zyskało sobie wiernych zwolenników na całym świecie. Sony wiedziało, że jeśli nie chce pozostawać w tyle, musi także zaoferować coś podobnego - zunifikowaną usługę sieciową, łączącą wszystkie najważniejsze rozwiązania, jak również pozwalającą graczom na swobodną komunikację. W ten oto sposób zrodziła się koncepcja PlayStation Network.

Powstanie platformy (gdyż tak ją nazwano) Sony ogłosiło w marcu 2006 roku, podczas specjalnego spotkania biznesowego w Tokyo. Zapowiedziano, że PlayStation Network będzie zawsze włączone, całkowicie darmowe, a w dodatku, umożliwi rozgrywki wieloosobowe. Kilka miesięcy później ujawniono też, że na platformie dostępne będą gry z poprzednich odsłon knsoli PlayStation, jak również te z PlayStation Portable. Usługa cały czas ewoluowała, a w maju 2007 roku zapowiedziano powstanie specjalnych kart, można powiedzieć elektronicznych pieniędzy, umożliwiających dokonywanie zakupów w PlayStation Store. Karty o kilku różnych nominałach dało się kupować w specjalnych sklepach, a do uzupełniania wirtualnego portfela służył kod umieszczony na odwrocie karty. Po jego wstukaniu, suma dostępnych środków wzrastała o nominał posiadanej karty. 

W dniu 29 czerwca 2010 roku, Sony odpaliło usługę płatnej subskrypcji, w ramach której gracze otrzymywali co miesiąc różne zniżki oraz darmowe dodatki do swych gier. Subskrypcja nazwana została PlayStation Plus i odniosła spektakularny sukces. Głównie ze względu na to, że osoby, które zdecydują się na jej wykupienie, każdego miesiąca dostają nie tylko dodatki do gier oraz zniżki, ale także pełne wersje produkcji dostępnych w ramach PlayStation Store. Sony wybiera każdego miesiąca dwie gry i póki gracz opłaca PlayStation Plus, póty otrzymywane w gratisach gry są do jego dyspozycji.

Platforma sieciowa ciągle ewoluuje, a Sony wprowadza nowe możliwości. Cały czas ulega zmianie system trofeów, pojawiają się nowe rozwiązania, w tym także technologia chmury, pozwalająca na to, by wszystkie kluczowe informacje dotyczące gracza, jego historii oraz gier, przechowywane były na zewnętrznych serwerach. Dzięki temu ma do nich dostęp niezależnie od tego, na której platformie aktualnie przebywa. Czy jest to PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, albo inny sprzęt firmy Sony. Co równie istotne, dostęp do wszystkich posiadanych materiałów mamy na każdej platformie. Możemy zatem posiadać kilka konsol w domu, a na każdej z nich to samo. Wystarczy się bowiem zalogować, a zabawę, dzięki specjalnym funkcjom streamingu, rozpoczniesz jeszcze zanim cała gra lub film znajdzie się na dysku urządzenia.


Włamanie hackerów i wyłącznie usługi


Mimo że usługa sieciowa PlayStation Network posiada mnóstwo zabezpieczeń, w dniu 20 kwietnia 2011 roku nastąpiło największe w jej historii włamanie, w wyniku którego platforma została zamknięta, a hackerom udało się zdobyć częściowe informacje dotyczące blisko 77 milionów kont. W wyniku procederu gracze nie mogli korzystać z praktycznie żadnych serwisów działających w ramach PSN. Nie mieli dostępu do muzyki, filmów, sportu, programów telewizyjnych online oraz części gier, wymagających uwierzytelniania w sieci.

W dniu 26 kwietnia 2011 roku Sony ogłosiło oficjalnie, że część danych użytkowników została rzeczywiście skradziona, pośród zdobytych przez hackerów informaccji znajdowały się imiona i nazwiska, adresy, skrzynki pocztowe, daty narodzin, hasła, loginy, jak również historia zakupów, a nawet numery kart kredytowych i kody zabezpieczające. Sony szybko zablokowało jednak usługę i wydało oświadczenie, ułatwiające składanie wniosków dotyczących skradzionych informacji. 

Kolejnym ważnym momentem wydarzenia było wydanie publikacji prasowej, w której firma przeprosiła użytkowników za wszelkie niedogodności, nie tylko związane z włamaniem, lecz również z brakiem funkcjonalności usługi PlayStation Network. Nastąpiło to 1 maja 2011 roku. Wkrótce potem usługi platformy zaczęły być przywracane. Najpierw użytkownicy mogli korzystać z gier i muzyki, później były filmy, a na sam koniec przywrócono PlayStation Store - czyli wirtualny sklep. Wszystkie zabezpieczenia zostały oczywiście wzmocnione tak, aby nie doszło w przyszłości do podobnej sytuacji.

Jako rekompensatę całego zajścia Sony pozwoliło posiadaczom PlayStation 3, którzy założyli konto przed 20 kwietnia 2011 roku, pobrać całkowicie za darmo 2 gry przeznaczone dla PlayStation 3 oraz dwie dla PlayStation Portable. Użytkownicy dostali dodatkowo 30 dni darmowego PlayStation Plus, a Ci którzy byli subsybentami w momencie włamania, 60 dni.

W styczniu 2013 roku, rząd Wielkiej Brytanii wymierzył Sony karę w wysokości $400 000, firma odwołała się od tej decyzji.
Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 4 razy   ●   zmienił(a): 18444 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?