DualShock 4 - wiki PlayStation 4


DualShock 4 to kolejna wersja kontrolera z serii DualShock, dostępnego dla konsol marki PlayStation. Jego poprzednia odsłona, oznaczona numerkiem "3", prócz żyroskopowych czujników, wykrywających wychył pada, nie oferowała niczego nowego, w stosunku do DualShocka 2. Tym razem projektanci postanowili opracować nowe urządznie, oferujące większą wygodę i precyzję oraz garść nowych rozwiązań i usprawnień. Jednocześnie starano się zachować unikatową prezencję kontrolerów z rozdziny DualShock.
Największą uwagę twórców pochłonęły nowe gałki analogowe, przebudowane triggery, przycisk "Share" oraz specjalny panel dotykowy zamontowany na szczycie kontrolera. Co istotne, z przodu znajduje się też specjalna dioda, dzięki której PlayStation 4 może śledzić położenie pada w przestrzeni, podobnie jak to czyni w przypadku PlayStation Move. Jeśli chodzi o zmiany w detalach, to gałki analogowe zostały wykonane z innego materiału (lepiej przylega do dłoni) i mają odrobinę mniejszy wychył, co sprawia, że dużo łatwiej jest nimi manewrować. W ogóle cały kontroler zrealizowano z materiału, który nawet pod wpływem potu, nie staje się śliski, jak to miało miejsce w przypadku poprzednika.

Kolejne modyfikacje dotyczą triggerów. Są one bardziej wysunięte do przodu i wyprofilowane w taki sposób, że palce się z nich nie ześlizgują. Przypominają one trochę triggery stosowane w kontrolerze Xbox 360, lub Xbox One. Dzięki zmianom, deweloperzy gier mogą ponownie stosować przyciski R2 i L2 jako zbliżenie celownika i strzelanie (w przypadku shooterów), ich rolę do tej pory przejmowały bumpery, albowiem pozwalały na zabawę bez nadwyrężania palców.


Następne zmiany to przycisk "Share", z pomocą którego można nagrywać w czasie rzeczywstym materiały filmowe z gier, a następnie udostępniać je w sieci; panel dotykowy, oferujący wcześniej niedostępne funkcje; oraz dioda z przodu kontrolera. Jej wykorzystanie natenczas nie jest jeszcze jasne, niemniej należy się spodziewać swego rodzaju mariażu funkcji klasycznego pada oraz PlayStation Move. Być może niektóre gry będą w stanie sprawdzać ruchy kontrolera i modyfikować zachowanie kontrolowanej na ekranie postaci.

Kontroler DualShock 4 posiada wbudowany akumulator, pozwalający na kilkanaście godzin grania. Jego ładowanie odbywa się z użyciem kabla USB. Do specjalnego wejścia z przodu pada da się też podpiąć zestaw słuchawkowy, ułatwiający komunikację pomiędzy graczami.
Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 2596 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosremik1976   @   23:40, 12.09.2013
Zła wiadomość dla napalonych na przycisk "Share". Prawdopodobnie można zapomnieć o wysyłaniu filmików na YouTube. Sony znowu pomija najpopularniejszy serwis z filmami.