Specyfikacja techniczna - wiki PlayStation 4


Jeśli chodzi o technikalia, konsola PlayStation 4 pod wieloma względami przypomina komputery osobiste. Urządzenie jest bowiem wyposażone w proces zintegrowany (APU), w którym znajduje się jednostka centralna (CPU) oraz karta graficzna (GPU), opracowane przez firmę AMD, a wykorzystujące architekturę x86-64. Krok taki Sony podjęło po to, by ułatwić deweloperom tworzenie gier. PlayStation 3 było często krytykowane ze względu na potężny, acz unikatowy w kwestii programowania procesor Cell. Dlatego z niego zrezygnowano.

Prócz głównej jednostki centralnej, konsola posiada jeszcze jeden układ, kontrolujący proces pobierania i przetwarzania informacji w tle. Dzięki temu, urządzenie jest w stanie jednocześnie pracować nad renderowaniem gier, jak i w między czasie pobierać do nich łatki. Niestety nie ujawniono specyfikacji tegoż procesora. Podobnie zresztą nie zdradzono możliwości dźwiękowych maszynki, choć wiadomo, że za nie odpowiada również dedykowany moduł. Można jedynie spekulować, że jakość dźwięku oraz obsługiwane standardy będą podobne do tych, z PlayStation 3.

Kolejne unikatowe rozwiązanie we wnętrzu obudowy konsoli to pamięć RAM, której dostępne jest 8GB (co ciekawe, pierwsze dev kity miały jej jedynie 4GB, ale gdy Sony dowiedziało się, że Microsoft w Xbox One stosuje 8GB, zdecydowano się powiększyć tą liczbę). Pamięć ta jest w standardzie GDDR5, czyli są to układy dedykowane kartom graficznym. Twórcy konsoli zdecydowali się na ich wykorzystanie ze względu na ogromną przepustowość, sięgającą 176GB/s. CPU i GPU mają wspólną pulę pamięci, zmienną wedle zapotrzebowania.

PlayStation 4, podobnie, jak PlayStation 3, dysponuje napędem Blu-ray. Jest on szybszy w stosunku do tego z poprzednika, oferuje bowiem prędkość odczytu rzędu 27MB/s, podczas gdy czytnik w PS3 pozwalał odczytywać dane z prędkością maksymalną, wynoszącą 9MB/s. Dodatkowo, PlayStation 4 posiada układ, dekompresujący dane z nośników w czasie rzeczywistym, w rezultacie przepustowość jest znacznie wyższa, a to pozwoli na szybsze kopiowanie materiałów (instalowanie gier) z płyty, na dysk twardy. A skoro o dysku mowa, PS4 dysponuje napędem o pojemności 500GB, z możliwością wymiany go na urządzenie o większej ilości miejsca.

Dopełnieniem konsoli są oczywiście możliwości sieciowe (m.in. obsługa standardu 802.11 b/g/n), porty rozszerzające oraz wejścia i wyjścia, pozwalające na przesył i odbieranie danych.

Specyfikacja techniczna PlayStation 4
Kod produktu

Seria CUH-1000A

Jednostka centralna (CPU)

AMD “Jaguar”, wykonany w technologii x86-64, posiadający 8 rdzeni, taktowanie 1.6 GHz.

Karta graficzna (GPU)

Zrobiony na zamówienie układ AMD Radeon, posiadający 18 jednostek liczących i 1152 potoków renderujących, a oferujący szybkość przetwarzania na poziomie 1.84 TFLOPS. Całość taktowana jest częstotliwością 800MHz.

Pamięć RAM

8GB pamięci GDDR5 (układy dedykowane kartom graficznym).

Pamięć masowa

Dysk twardy o pojemności 500GB (wymienny).

Wymiarry konsoli

275 × 53 × 305 milimetrów.

Masa

Około 2.8 kg.

Napęd optyczny

BD × 6 CAV (brak blokady regionalnej gier), DVD × 8 CAV.

Wejście/wyjście
  • Super szybkie porty USB (USB 3.0) × 2;
  • Port AUX × 1.
Sieć
  • Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) ×1;
  • IEEE 802.11 b/g/n;
  • Bluetooth® 2.1(EDR).
Wyjścia AV
  • Port HDMI;
  • Port optyczny.
W zestawie
  • System PlayStation®4 × 1;
  • Kontroler bezprzewodowy (DUALSHOCK®4) × 1;
  • Zestaw słuchawkowy × 1;
  • Kabel zasilający × 1;
  • Kabel HDMI × 1;
  • Kabel USB × 1.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 9 razy   ●   zmienił(a): 199876 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?