Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

ObserwujMam (6)Gram (1)Ukończone (2)Kupię (4)

Zasady walki - wiki Metal Gear Solid V: The Phantom Pain


Najnowsza gra Hideo Kojimy przytłacza już od pierwszego jej uruchomienia i jest to doświadczenie kompletne. Pierwsze minuty, a nawet godziny obcowania z produkcją będą najważniejsze, ale właśnie w tym okresie można przegapić najwięcej istotnych elementów rozgrywki i ponieść sromotną porażkę w starciu z wrogami. Nowa odsłona serii odwraca do góry nogami większość schematów swoich poprzedniczek, dla przykładu - porzuca system radaru, ogłuszania wrogów czy chociażby komunikacji z bazą (brak kultowego Codeca).

Przygotowaliśmy więc dla Was dziesięć kluczowych wskazówek, dotyczących rozgrywki, których należy przestrzegać podczas wypełniania misji w Afganistanie. Poniższe porady to absolutne podstawy i wiedza, z której powinniście korzystać w trakcie zabawy.


1. Wzywaj zaopatrzenie z Mother Base

Nie dla każdego fana gier akcji wydaje się to oczywiste, ale w Metal Gear Solid V: The Phantom Pain uzupełnianie amunicji, tłumików karabinków i pistoletów, ładunków wybuchowych oraz granatów odbywa się na nieco innej zasadzie. Wrogowie pozostawiają nam amunicję, ale tylko do konkretnych modeli uzbrojenia, zaś sam Big Boss jest wyposażony w mnóstwo elementów, które trudno znaleźć w wirtualnym świecie.

Wsparcie z Mother Base możesz wezwać w dowolnym momencie i wyznaczyć miejsce na mapie, w którym ma pojawić się karton z zaopatrzeniem. Rób to rozważnie i wybieraj takie miejsca, gdzie nie będzie wrogów (zareagują na obiekt latający). Amunicja i zaopatrzenie ''rozsypywane'' jest nad ziemią, zaś nowe bronie (możesz zmieniać w dowolnym momencie w trakcie misji) wymagają otworzenia paczki.


2. Zaprojektuj wyrzutnię rakietową (RPG, GROM)

Już od samego początku rozgrywki warto zlecić projekt, bądź zdobyć na polu bitwy, wyrzutnię rakiet balistycznych. W tym przypadku mowa o wyrzutni GROM (świetnie sprawdza się w walce z czołgami) bądź też klasycznym RPG.

W Afganistanie niezwykle istotną rolę po stronie przeciwników odrywają tak zwane "Walkery", opancerzone wozy bojowe, czołgi czy helikoptery. Już we wstępie jest ich dość liczna grupa i Big Boss bez odpowiedniego wyposażenia nie ma szans w starciu z tymi jednostkami. Warto podkreślić, że po wywołaniu alarmu nasi przeciwnicy błyskawicznie kontaktują się przez radio i starają się wzywać właśnie "ciężki sprzęt" oraz posiłki.

Aby szybko i sprawnie zaopatrzyć się w wyrzutnie rakietowe przejmuj wrogie jednostki i wysyłaj je (Fulton) do swojej bazy, ale zwracaj uwagę na wysoki poziom umiejętności R&D. W Mother Base oddeleguj odpowiednich żołnierzy do pracy w placówce R&D i wydaj fundusze na opracowanie konkretnej wyrzutni.


3. System Fulton

Podczas wypełniania misji oraz swobodnej eksploracji świata gry Kojima Production warto zwracać uwagę na to, z kim mamy do czynienia. W początkowej fazie rozgrywki nie wypada likwidować wszystkich przeciwników, ale jak największą ich liczbę wysyłać do Mother Base. Wystarczy ogłuszyć bądź uśpić delikwenta, aby, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku (np. trójkąta na PS3 i PS4) spróbować wysłać ich do swojej bazy. Powodzenie ich lotu zależy od przestrzeni nad nimi, zatem zwracajcie uwagę na to, czy nad Waszymi głowami nie ma dachów, drzew i innych przeszkód.

Wysyłanie ludzi do bazy, dzięki systemowi Fulton, pozwala zdobywać coraz liczniejszy personel, odpowiadający za konkretne czynności (głównie wymyślanie i produkcję nowego uzbrojenia). Każdy przeciwnik w świecie gry jest opisany konkretnym nazewnictwem:

  • Research and Development Staff - odpowiadają za tworzenie broni;
  • Intel Staff - badają otoczenie, środowisko gry, robią wywiad i pomagają oznaczać istotne punkty na mapie;
  • Medical Staff - dbają o zdrowie ekipy Mother Base;
  • Support Staff - wspierają nas nalotami z helikoptera, dbają o szybkość rozbudowy bazy;
  • Combat Unit Staff - prywatne oddziały, które mogą być wysyłane na misje dodatkowe;
  • Base Development Staff - na bieżąco pozyskują materiały niezbędne do rozbudowy bazy i uzbrojenia.


4. Zwiad i korzystanie z lornetki

W piątej odsłonie serii Metal Gear Solid niemal całkowicie zrezygnowano z funkcji natywnego radaru. Zapomnijcie o indykatorze, który w czterech poprzednich odsłonach widniał w prawym górnym rogu ekranu i monitorował poczynania (trasę) przeciwników.

W The Phantom Pain zastosowano zupełnie inny system, tak zwany iDroid, dzięki któremu konkretni, oznaczeni przez nas samych adwersarze, są śledzeni na bieżąco. Nie ma aktywnej minimapy, ale wskaźnik przeciwnika jest wyświetlany w środowisku gry. To od gracza zależy, jak wielu żołnierzy wroga wypatrzy w Afganistanie i ilu ich oznaczy. Dlatego też korzystanie z wirtualnej lornetki w grze jest niesłychanie istotne.

Wystarczy zbliżyć się do interesującej nas lokacji, wcisnąć R2/RT i swobodnie rozglądać się po okolicy. Gra automatycznie zaznaczy przeciwników, których pozycje odkryliśmy (warto przybliżać maksymalnie). W taki sposób będziemy mieli podgląd pozycji przeciwnika w czasie rzeczywistym, nieważne w którą stronę się obrócimy i jak daleko od niego będziemy.


5. Rozbudowa Mother Base

Hideo Kojima zastosował bardzo fajny i przyjemny model rozbudowy naszej bazy w czasie rzeczywistym. Warto jest w ten element już od samego początku gry zainwestować fundusze. Aby rozbudować bazę wystarczy włączyć iDroid, przejść do zakładki Mother Base i tam po prawej stronie wybrać konkretny oddział bazy, który chcemy rozbudować. 

Aby mieć opcję rozbudowy bazy trzeba zdobyć odpowiednią liczbę materiałów (do znalezienia w grze - walizki, zioła) oraz poświęcić konkretny okres czasu. Dzięki temu gracz otrzyma wyższy poziom konkretnej infrastruktury i będzie mógł odkrywać nowe przedmioty. Dla przykładu: wyższy poziom działu R&D wpłynie na to, jaką broń będą w stanie nam przygotować jego pracownicy; wyższy poziom działu Combat pozwoli nam zaś szkolić naszych żołnierzy i wysyłać ich na misje.


6. Zabieraj na misje psa D-Dog

W grze Metal Gear Solid V: The Phanotm Pain możemy korzystać z usług dwóch zwierzaków. Jednym jest D-Horse (podróżowanie), a drugim D-Dog, którego obecność znacząco ułatwia rozrywkę. Psa możemy zdobyć w jednej z początkowych misji (C2W) na północ od miejscowości Spugmay Keep. Wysyłając go do bazy (Fulton) zdobywamy go na stałe.

D-Dog jest znakomitym kompanem, o nieocenionych umiejętnościach. Jego węch pomaga w detekcji przeciwników na polu bitwy. D-Dog praktycznie z automatu wyczuwa pobliskich wrogów i oznacza ich w interfejsie (gracz może to potwierdzić sam przy użyciu lornetki). Dodatkowo pies wyszukuje wartościowe przedmioty oraz zioła, również oznaczając je na mapie.

Ponadto D-Dog jest wprawionym w walce kompanem, potrafiącym skutecznie atakować wrogów (gryząc ich) co pozwala nam zdobyć przewagę. Oczywiście psiak nie jest kuloodporny i wysyłając go do większej grupki osób narazimy go na poranienie. Wtedy z automatu zostanie odesłany do Mother Base. Co ciekawe, gadżety D-Doga również mogą być opracowywane przez zespół R&D.


7. Przesłuchuj wszystkich i zdobywaj tłumaczy

W świecie gry niezwykle ważną rolę odgrywają przesłuchania wrogów. Już od samego początku możemy schwytać przeciwnika (R1/RB - na PlayStation) i po ponownym wciśnięciu R1/RB (na PlayStation) rozpocząć przesłuchanie. Wrogowie są w stanie ujawniać miejsca na mapie, gdzie przetrzymywani są więźniowie (najczęściej specjaliści przeznaczeni do Mother Base), żołnierze z wysokim poziomem przydatności w konkretnej dziedzinie, materiały oraz posiłki. 

Należy jednak pamiętać, że na samym początku Big Boss nie jest w stanie porozumieć się z rdzennymi Afgańczykami, bądź też mieszkańcami Afryki. Jedną z pierwszych misji powinno być więc pojmanie tłumacza. Taki osobnik raz odesłany do naszej bazy jest ciągłym źródłem informacji na temat sekretów i oddziałów wroga w trakcie zabawy. Przesłuchuj większość osób, aby odkrywać na mapie nowe miejsca.


8. Chowaj wyeliminowanych przeciwników

To nie nowość w grach skradankowych, ale pozostawione ciała przeciwników, lub obezwładnieni delikwenci bardzo szybko spowodują alarm wroga. Jeżeli zabijecie bądź obezwładnicie wroga, to należy go ukryć w ciemnym miejscu bądź skorzystać z pojemników na śmieci.

Dodatkowo wypada pamiętać, że czas nieaktywności obezwładnionego przeciwnika jest o wiele mniejszy, od tego, który został uśpiony. Na samym początku gry warto jest zlecić działowi R&D stworzenie WU Pistol, czyli podstawowego pistoletu na strzałki. Później możecie zdobyć również karabin ogłuszający, Riot SMG. Broń na gumowe kule również wydaje głośny dźwięk, dlatego też należy monitorować zużycie tłumika.


9. Nie wzywaj wsparcia i helikoptera, jeżeli nie ma takiej potrzeby

Większość misji The Phantom Pain pozwala nam, a nawet wymusza, wzywanie helikoptera, jako środka transportu dla celów, które musimy ocalić. Ponadto gracz może wezwać na pole bitwy wsparcie bojowe (nalot) z powietrza, które efektywnie wyeliminuje wielu wrogów jednocześnie.

Może to zabrzmieć niedorzecznie, ale podczas zabawy nie warto jest samemu wzywać helikoptera ani wsparcia. Jeżeli tylko musicie odesłać zakładnika, to zróbcie to na własną rękę opuszczając tak zwane "Hot Zone". Wtedy zaoszczędzicie kredyty GMP na wezwanie helikoptera, a w wielu przypadkach maszyna sama pojawi się w wyznaczonym miejscu. Wystarczy skorzystać z opcji "Return to ACC" po wypełnieniu misji i uspokojeniu alarmu wrogów. Ponadto zakładników możecie również odsyłać do bazy poprzez system Fulton.

W taki sposób otrzymacie nagrody za ukończenie konkretnych misji i nie stracicie kredytów GMP na wzywanie helikoptera. Oczywiście, w pewnych przypadkach będziecie do tego zmuszeni, jeżeli tylko rozpęta się "piekło" i bez wsparcia ogniowego się nie obejdzie.


10. Zdobądź C4 i niszcz komunikację

Wielu graczy wpada w szał i panikę, gdy nie są w stanie radzić sobie z kolejnymi posiłkami podczas walki w grze Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Zamiast z nimi walczyć, lepiej jest doprowadzić do sytuacji, w której ich się pozbędziemy. Zaleca się korzystanie z ładunków wybuchowych C4 oraz niszczenie nimi wrogich instalacji wywiadowczych.

W świecie gry znajdują się wielkie skrzynie z dołączonymi satelitami. W mniejszych obozach znajduje się jedna taka instalacja oraz panel kontrolny (komputery i nawigacja) w konkretnych budynkach. Większe obozy mogą mieć po dwie, a nawet trzy takie satelity. Wkraczając na nowy teren lepiej jest zrobić rozeznanie i pozaznaczać sobie miejsca instalacji na mapie. Wtedy, przy użyciu ładunków C4, możemy niszczyć takie struktury i odciąć konkretny obóz (placówkę) od reszty świata.

Warto podkreślić również, że nawet jeżeli wrogowie usłyszą wybuch w okolicach instalacji wywiadowczej, to nie oznacza to, że momentalnie nas będą poszukiwać. Dzięki temu gracz może zakraść się do kolejnej satelity bądź panelu kontrolnego i go zniszczyć. Cisza w eterze to dla wrogów największa zmora w grze Metal Gear Solid V: The Phantom Pain.

Ładunki C4 jesteśmy w stanie pozyskać w jednej z pierwszych misji bądź zlecić zespołowi R&D, aby nam je zaprojektowali (kolejno Start -> iDroid -> Mother Base -> Develop -> Weapons -> C4). Ponadto poleca się również ręczne wyłączanie instalacji oświetleniowych (niebieski przycisk).

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 17 znaków
juve
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 10983 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?