Wymiana dysku w Steam Deck na większy - polecane dyski SSD - wiki Steam DeckChoć Valve nie poleca samodzielnie ingerować w Steam Deck, to urządzenie jest proste w samodzielnej naprawie czy wymianie większości podzespołów. Jednym z najczęściej wymienianych przez posiadaczy Decka elementów jest dysk urządzenia, który możemy bez większego trudu zamienić na większy. Szczególnie zainteresowani tematem będą posiadacze najtańszej wersji Steam Deck 64GB, gdzie zainstalowano nie dość, że małą, to do tego wolniejszą pamięć eMMC. 

Jaki dysk SSD do Steam Deck wybrać?

Wybierając nowy dysk SSD do Steam Deck musimy pamiętać, że do urządzenia pasują jedynie dyski SSD NVMe PCIe M.2 w formacie 2230. Koniecznie szukajcie dysku NVMe, ponieważ dysk z protokołem SATA nie będzie obsługiwany. Niestety format 2230 nie należy do najbardziej popularnych, więc wybór takich dysków - szczególnie na polskim rynku - jest ograniczony. Na popularnych serwisach aukcyjnych znajdziecie jednak sporo modeli pochodzących z demontażu z laptopów - dyski te często są nowe, nieużywane i dobrze wycenione.

Jeśli chodzi o parametry, to nie należy się nimi szczególnie przejmować, gdyż Steam Deck nie jest na tyle wydajnym sprzętem by dało się odczuć różnice w prędkościach dysków NVMe.

Najtaniej kupimy modele o pojemności 256GB, dostępne już za około 100-150 zł. Większe dyski są droższe - modele 512GB to wydatek około 400 zł, z kolei modele 1TB to koszt około 800 zł. Największy obsługiwany rozmiar to 2TB. Pojemniejsze dyski trudno kupić w Polsce, dlatego warto poszukać chociażby na Aliexpress, gdzie wybór dysków w formacie 2230 jest znacznie większy.


Przykładowe modele dysków SSD NVMe M.2 kompatybilnych ze Steam Deck:

  • Western Digital SN530 M.2 2230

  • Western Digital SN740 M.2 2230

  • Hynix BC711 M.2 2230

  • Kioxia BG5 M.2 2230

  • Kioxia BG4 M.2 2230

  • Samsung PM991a M.2 2230

Dysk WD SN740 - format 2280 (duży - m.in. do PC i laptopów) i format 2230 (mały - do Steam Deck)


Jak wymienić dysk w Steam Deck? Instrukcja

Proces wymiany dysku w Steam Deck nie jest skomplikowany, a na łamach portalu iFixit całość jest pokazana krok po kroku. Z wymianą powinien poradzić sobie każdy użytkownik, wystarczy zapoznać się ze wspominaną instrukcją. Ważne, żeby kolejne kroki wykonywać cierpliwie i nie robić niczego na siłę. Szczególną uwagę zwróćcie przy otwieraniu obudowy (trzeba delikatnie podważyć tylni panel) oraz przy odłączaniu wtyczki od baterii (trzeba to robić z wyczuciem). Pamiętajcie by odłączyć baterię przed wyjęciem pierwotnie zainstalowanego dysku!

Po wymianie dysku należy od nowa zainstalować i skonfigurować SteamOS na Steam Deck. W tym celu potrzebujemy pendrive ze złączem USB-c, na który zgrywamy wcześniej pobrany obraz .iso SteamOS, za pomocą programu (np. Rufus). Cały proces ponownej instalacji systemu jest opisany na oficjalnej stronie Steam. Ponownie nie jest to nic trudnego - proces jest zbliżony do instalacji Windowsa, bo w końcu Steam Deck to nic innego jak miniaturowy PC.

Co z gwarancją przy samodzielnej wymianie dysku?

Temat gwarancji przy samodzielnej wymianie SSD jest dość zawiły. Valve oficjalnie nie zaleca samodzielnej wymiany dysku, ale też definitywnie nie zabrania takiego procesu. Na zagranicznych forach gracze donoszą, że nie mieli problemów z reklamacją po samodzielnej wymianie dysku. Należy jednak pamiętać, że urządzenie należy odesłać na reklamację z oryginalnym dyskiem - tzn. jeśli będziemy potrzebowali skorzystać z gwarancji, to konieczne będzie wyciągnięcie nowego dysku i zainstalowanie oryginalnego nośnika. Koniecznie więc go zachowajcie!

Autorzy strony:

Dirian
edytował(a): 9 razy   ●   zmienił(a): 3475 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?