Steam Deck - jaką kartę microSD wybrać? Polecane pamięci - wiki Steam Deck
Firma Valve zdecydowała się na umożliwienie rozszerzenia pamięci Steam Deck za pomocą powszechnie dostępnych kart microSD. Na rynku jest jednak całe zatrzęsienie różnych modeli nośników pamięci microSD, więc wybór odpowiedniej pamięci do naszego Decka nie jest prostym zadaniem. Jeszcze większe zamieszanie wprowadzają niezbyt łatwe do rozszyfrowania parametry tych kart, a także brak konkretniejszych rekomendacji w tej kwestii ze strony Valve. Dlatego przygotowaliśmy listę rekomendowanych kart, które na pewno dobrze sprawdzą się w Decku.
Co należy wiedzieć przed kupnem karty microSD do Steam Deck?
Karty microSD posiadają szereg specyficznych oznaczeń, które dla przeciętnego użytkownika mogą być trudne do rozszyfrowania. Tym bardziej, że karty tego typu są najbardziej popularne w rozmaitych kamerach czy video-rejestratorach, stąd wszelakie oficjalne parametry powiązane są głównie z zapisem materiału, a nie użytkowaniem karty w konsoli. Mimo tego kupując kartę z odpowiednimi parametrami możemy być pewni, że będzie ona świetnie radzić sobie w naszym Steam Decku.
Jeśli chcecie mieć pewność, że kupiliście odpowiednią kartę do Steam Deck, szukajcie modeli z oznaczeniami jak poniżej (lub lepszymi):
- U3 - oznacza, że karta oferuje parametr zapisu danych na poziomie minimum 30 MB/s;
- V30 - jest to nowszy standard zapisu, podobnie jak parametr U3 oznacza, że karta oferuje zapis sekwencyjny na poziomie minimum 30 MB/s;
- A2 - oznacza, że karta oferuje 4000 IOPS (operacje wyjścia-wejścia na sekundę) w odczycie, 200 IOPS w zapisie oraz prędkość przesyłu danych na poziomie minimum 10 MB/s. Choć Steam Deck nie obsługuje aż tak szybkich obliczeń, to mimo wszystko warto mieć kartę w tym standardzie, zamiast wolniejszego A1.
Warto też mieć na uwadze, że Steam Deck posiada interfejs UHS (Ultra High Speed) w wersji UHS-I. Oznacza to, że urządzenie oferuje odczyt z karty microSD na poziomie maksymalnie 104MB/s. Jeśli dysponujemy kartą w nowszym standardzie UHS-II (do 312 MB/s) czy UHS-III (do 624 MB/s) [standard UHS jest kompatybilny wstecz], to i tak Steam Deck ograniczy odczyt z tych kart do maksymalnej przepustowości standardu UHS-I. Stąd zakup najdroższych kart z możliwie najwyższej półki i z jeszcze szybszymi standardami, niż wypisano wyżej, nie ma większego sensu. Wydamy tylko większą ilość kasy, nie uzyskując z tego korzyści przez ograniczenia samego interfejsu.
Polecane modele kart microSD do Steam Deck:
- Samsung EVO Plus
- Samsung EVO Select
- Lexar Play
- Kingston Canvas Go! Plus
- SanDisk Extreme PRO
- PNY XLR8
- PNY Pro Elite
Uwaga - warto kupować karty pamięci ze sprawdzonych źródeł! Na popularnych portalach aukcyjnych roi się od podrobionych kart (szczególnie często podrabia się nośniki firmy SanDisk), które wyglądają bardzo podobnie do oryginału, ale mają dużo gorsze parametry i znacznie wyższy wskaźnik awaryjności.
Jaką pojemność microSD wybrać do Steam Deck?
Najbardziej optymalną pojemnością do rozbudowy pamięci w Steam Deck są karty microSD 512GB. Za taki nośnik, z parametrami U3, V30, A2, zapłacimy około 250-300 zł. Steam Deck obsługuje karty microSD o pojemności maksymalnie 2TB, ale są one bardzo drogie - już modele o pojemności 1TB to wydatek rzędu ~700 zł. Wynika to z faktu, że pamięci większe, niż 512GB nie są chętnie produkowane przez producentów tego typu nośników danych, a do tego przez swoją budowę bywają bardziej zawodne, więc konkurencja na rynku w tej kwestii jest mocno ograniczona.
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler