Mirror's Edge: Catalyst

ObserwujMam (20)Gram (3)Ukończone (8)Kupię (18)

Mirror's Edge: Catalyst - wiki i poradnik


Podstawowe informacje

Premiera światowa:07 czerwca 2016
Premiera polska:09 czerwca 2016
Producent:DICE
Wydawca:Electronic Arts Inc.
Dystrybutor:Electronic Arts Polska
Gatunek:Akcja / Zręcznościowa

Fabuła

Catalyst a "jedynka"
Mirror's Edge: Catalyst jest dość problematycznie umiejscowione na osi czasu serii. Otóż producenci postanowili, że nie przygotują ani kontynuacji przygód Faith (po zakończeniu polowania na Pope'a z pierwszej części), ani też jej wcześniejszych zmagań z korporacją rządzącą Miastem Szkła. Catalyst jest zatem rebootem - scenariusz traktuje wydarzenia z pierwszej części jak gdyby nigdy nie miały miejsca, więc w teorii obie produkcje łączy tylko główna bohaterka oraz miejsce akcji.
Uwaga! Opis jest szczegółowym przedstawieniem historii z Mirror's Edge: Catalyst. Ergo: jest jednym wielkim spoilerem.

Mirror's Edge: Catalyst opowiada historię Faith - doświadczonej Sprinterki, która przed dwóch laty trafiła do "poprawczaka" (tutejszego połączenia więzienia z ośrodkiem wychowawczym), a w momencie rozpoczęcia gry z niego wychodzi. Już po pierwszych kilku krokach poznaje nowego kompana w ekipie dowodzonej przez Noaha - Ikara. Naczelną zasadą Sprinterów jest niewchodzenie w drogę Gabrielowi Krugerowi, szwarccharakterowi i tyranowi Miasta Szkła, w którym rozgrywa się akcja gry.

Podczas jednej z relatywnie rutynowych misji zleconej dla kogoś z zewnątrz, polegającej na kradzieży niegroźnych planów Krugera, Faith w ośrodku badawczym zauważa jednego ze szpiegów Omnistatu. Rusza za nim. Gdy na miejscu pojawia się sam Gabriel wraz ze swoją córką, Izabelą, obezwładniają napastnika. Dane zgrane przez szpiega przejmuje bohaterka i od teraz zaczynają się jej kłopoty.

Noah zapoznaje Faith z Plastic - niezwykle zdolną, lecz nieco dziwną, programistką z Mieście Szkła - która ma wyciągnąć dane ze zdobytego urządzenia. Protagonista w międzyczasie wykonuje kilka robótek dla Doegena - biznesmena-przestępcy żyjącego w podziemiu - ponieważ wisi mu sporo pieniędzy.

Plastic po rozszyfrowaniu danych dowiaduje się, że to projekty Odbicia - magnum opus Krugera. Technologia pozwala na zdalną kontrolę nad mieszkańcami, pozwalając kontrolować m.in. ich emocje oraz uczucia. W tym samym czasie oddziały żołnierzy Gabriela Krugera napadają na siedzibę Sprinterów i zabijają wszystkich - łącznie z Noah. Faith wraz z Ikarem, który przeżył, uciekają do podziemia. Ukrywają się w kryjówce Czarnego Listopada kierowanego przez Rebekę Thane.

Podczas jednego z zadań wykonywanych dla Rebeki porywana zostaje Izabela, córka Krugera. Po tym zdarzeniu odzywa się do Faith Doegen z informacją, że Noah może żyć - podobno jest przetrzymywany w miejscu zwanym Królestwo i tylko Izabela wie, gdzie ono się znajduje. Po przesłuchaniu jej bohaterka rusza na zdobycie osobistego gridPrintu samego Gabriela, by móc zdobyć odpowiednie koordynaty.

Niestety, akcja ratunkowa nie powiodła się - Noah został zabity, a Faith poznaje przyjaciółkę swojej matki i jedną z głównych pracownic nad Odbiciem, której pomaga uciec. Kobieta wraz z Plastic - przy pomocy protagonistki - opracowuje specjalnego wirusa umożliwiającego na zniszczenie haniebnej technologii. Faith w międzyczasie dowiaduje się, że Izabela Kruger to tak naprawdę Cat Connors, jej siostra. Gabriel adoptował dziewczynkę po zamieszkach, w których zginęli ich rodzice.

Bohaterka dociera do zniszczonej w zamachu przeprowadzonym przez Czarny Listopad wieży The Shard i tam aplikuje wirusa. Na miejscu zjawia się sam Kruger wraz z Cat, lecz miejsce zaczyna się walić. Siostra w pewnym momencie ratuje nam życie przed rozpadającym się The Shard, lecz w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Gabriel Kruger. Izabela/Cat zostaje jego zastępczynią i obejmuje władzę nad całą korporacją. Faith odbudowuje struktury Sprinterów i wraca do pracy. Tryby rozgrywki

Akcja Mirror's Edge: Catalyst została umieszczona w otwartym świecie. Cechą charakterystyczną gry jest kamera umieszczona w perspektywie pierwszoosobowej, co pozwala pogłębić doznania wynikające z dynamicznego i efektownego pokonywania Miasta Szkła. Gameplay oparty jest na specjalnej technice szybszego i płynniejszego pokonywania przeszkód terenowych - parkourze.

Rozpędzenie się, utrzymanie prędkości, brak przestojów oraz jak najpłynniejsze przebieganie trasy powodują napełnianie się specjalnego paska, który pozwala na odbijanie pocisków wystrzeliwanych przez przeciwników z broni palnej. Oprócz tego ekran nabiera barw i wywołuje efekt rozmycia na bokach, co ma potęgować wrażenie naprawdę dużej prędkości.

Mirror's Edge: Catalyst wszystkie zadania - zarówno te fabularne jak i poboczne - odbieramy od konkretnych postaci niezależnych, do których - oczywiście - musimy dobiec. Ponadto Catalyst posiada cRPG-owe elementy w postaci zdobywania punktów doświadczenia oraz awansowania na wyższe levele. Co z kolei skutkuje możliwością odblokowywania kolejnych cech Faith - chodzi m.in. o lepsze rozeznanie w temacie konkretnych typów oponentów (odkrywanie ich słabych stron), zdobywanie bardziej zaawansowanego wyposażenia (tylko w przypadku postępów w fabule) oraz rozwijanie samych umiejętności parkourowych jak np. szybsze wdrapywanie się na drabiny, sprawniejsze fikołki etc.

Gra garściami czerpie z dorobku otwartego świata - z całym jego inwentarzem. Kiedy nie mamy ochoty wykonywać głównych misji, możemy poświęcić się na zabawę z wszelkimi nieobowiązkowymi aktywnościami. Mirror's Edge: Catalyst umożliwia bicie rekordów znajomych na trasach wymyślonych przez deweloperów, ale także wykreowanych przez samych graczy. Ponadto niemal każdy bohater niezależny prosi nas o przysługę i oferuje drobny wątek fabularny wraz z dwoma, trzema zleceniami.


Autorzy wiki:

Materdea
edytował(a): 66 razy   ●   zmienił(a): 68225 znaków
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?