Risen

ObserwujMam (539)Gram (289)Ukończone (270)Kupię (125)

Risen - wiki i poradnik


Podstawowe informacje

Premiera światowa:02 października 2009
Premiera polska:09 października 2009
Producent:Piranha Bytes
Wydawca:Deep Silver
Dystrybutor:Cenega S.A.
Gatunek:Akcja / RPG

Fabuła

W Risenie wcielamy się w postać bezimiennego bohatera, który rzucony przez splot nieszczęśliwych wypadków, trafia na wybrzeże Wyspy Faranga. Protagonista próbował nielegalnie przetransportować się z jednego punktu do drugiego, lecz po drodze rozpoczęła się swoista apokalipsa – Inkwizytor, będący na tej samej łajbie, przywołał jednego z Tytanów, przez co zesłał na Ziemię zniszczenie. Wzburzone morze odpowiedziało sztormem i zniszczyło łódź, którą podróżował Bezimienny (tak go ochrzcijmy).

Wraz z jedną z kompanek, Sarą, budzimy się na plaży Wyspy Faranga. Trafiamy do jednej z wielu farmerskich wiosek. Tam dowiadujemy się o frakcjach, które rządzą okolicą – bandyci pod przywództwem Dona Estabana (niegdysiejsi „posiadacze” wyspy), Inkwizycja z Mendozą na czele oraz magowie, od niedawno na usługach Inkwizycji.

W końcu trafiamy do Miasta – głównego ośrodka na Farandze. Tam dowiadujemy się o działalnościach wspomnianych frakcji oraz decydujemy się – poprzez wykonywanie stosownych zadań – na przyłączenie się do jednej z nich. Koniec końców jednak musimy zdobyć pięć kryształowych dysków, które pozwolą otworzyć tajemniczą świątynię ukrytą w Wulkanicznej twierdzy – siedzibie Inkwizycji.

Po otwarciu zapieczętowanej jaskini odkrywamy nieznany wcześniej typ przeciwników, domyślając się jednocześnie, że to pradawni mieszkańcy tego terenu – jaszczuroludzi. W środku, przebijając się przez kolejne pułapki, Bezimienny dociera do ducha Ursergora. Tajemniczy jegomość był swego czasu królem tego miejsca i władcą Tytanów. Teraz umarły, jednak posiadający cenne rady, jak ujarzmić obudzone zło.

Bezimienny musi skolekcjonować pięć czaszek sługusów Ursergora. Umieszczone w odpowiednim miejscu są w stanie otworzyć zaryglowane wrota i pozwolić zniszczyć reaktywowanego Tytana. Po wykonaniu tego zadania, Inkwizytor okazuje się zdrajcą i sam chce przejąć kontrolę nad Tytanem. Bezimienny rusza teraz na poszukiwania pancerza Tytanów oraz oręża, który pozwoli na pokonanie – już obu – zagrożeń.

Kiedy protagonista zgromadzi cały inwentarz, z zamkniętych do tej pory wrót wyłonił się Inkwizytor Mendoza. Dochodzi do pojedynku, z którego bohater wychodzi zwycięsko. Kieruje teraz swe kroki w stronę Tytana – finałowego bossa. Gdy i z nim się rozprawia, odracza wyrok ciążący na znanym mu świecie, ratując Ziemię i jej mieszkańców.



Tryby rozgrywki

Risen to przedstawiciel gatunku cRPG. Kierujemy poczynaniami Bezimiennego. Nazywanie tak kolejnych bohaterów stało się swoistą tradycją dla studia Piranha Bytes, producentów gry. Akcję obserwujemy zza pleców protagonisty, a więc mamy do czynienia z kamerą TPP.

W Risienie, jak w każdym cRPG-u akcji, na pierwszym miejscu stoi rozwój kierowanej postaci oraz fabuła. W „następcy” Gothika mamy do czynienia z historią opartą na motywie fantasty – trafiamy w sam środek konfliktu z pradawnymi bogami, zaś Bezimienny jest jedynym śmiałkiem mogącym zatrzymać zagładę ludzkości.

Wraz z kolejnymi, pomyślnie wykonywanymi, zadaniami, Bezimienny zyskuje punkty doświadczenia, które później przekuwa na nowe levele – pozwala to rozwijać umiejętności. Bohatera możemy kierunkować w wielu fachach, co jest domeną i cechą charakterystyczną ojców marki Gothic. Równie ikonicznym dla tego dewelopera jest mechanizm awansowania Bezimiennego – po nowym poziomie doświadczenia nie rozdajemy punktów do odpowiednich tabelek. Współczynniki naszych statystyk zwiększamy u nauczycieli za Punkty Nauki i pieniądze. Możemy rozbudować podstawowe atrybuty takie jak siła, zręczność, mądrość, mana oraz punkty życiowa, ale również te nieco mniej standardowe – ochronę przed ostrzami, obuchami, bronią kłutą, ogniem, lodem i magią.

Do tego dochodzi rozwijanie naszych skilli odpowiedzialnych za lepsze posługiwanie się daną bronią – od miecza, toporu, kosturu, przez łucznictwo, kończąc na kuszach. W zależności od wybrania ścieżki Bezimiennego (opowiedzenie się po jednej z kilku frakcji) możemy także usprawniać magię kryształów – magiczny pocisk, ognistą kulę o raz lodową lancę.

Oprócz wymienionych atrybutów, Bezimiennego możemy wyszkolić także w alchemii, kowalstwie, poszukiwaniu rudy oraz myślistwie. Do jego dyspozycji pozostaje również magia run (pieczęcie i tworzenie zwojów) oraz złodziejski fechtunek – otwieranie zamków, kradzież, akrobatyka oraz skradanie się.

Podczas eksploracji Wyspy Faranga, na której odbywa się akcja gry Risen, natrafiamy nie tylko na postacie niezależne chętne do wręczenia nam jakiegoś zadania, lecz również na wszelkiej maści potwory oraz zwykłych rabusiów. Za eliminowanie przeciwników, podobnie jak w przypadku pomyślnego ukończenia questa, otrzymujemy stosowną ilość punktów doświadczenia.

Rozgrywka zaprezentowana w Risenie nie odbiega do tego, co mogliśmy zobaczyć w poprzednich grach od studia Piranha Bytes. Walka opiera się na wyprowadzeniu własnego ataku oraz blokowaniu ciosów, korzystaniu z broni dystansowych (łuki oraz kusze), a także magii. Bezimienny ma na podorędziu mikstury lecznicze (może również przygotowywać je samodzielnie), runy oraz magiczne zwoje. Korzystając z palenisk oraz kociołków może coś upichcić, by na stale lub czasowo podnieść swoje atrybuty.


Autorzy wiki:

Materdea
edytował(a): 437 razy   ●   zmienił(a): 100833 znaki
bigboy177
edytował(a): 11 razy   ●   zmienił(a): 271 znaków
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?