Wiki PlayStation 4PlayStation 4 to, jak sama nazwa wskazuje, czwartej generacji urządzenie, sygnowane nazwą PlayStation. Prace nad konsolą rozpoczęto mniej więcej w 2008 roku, a jej głównym projektantem był Mark Cerny. Kontrukcję zainicjowano tak wcześnie głównie ze względu na to, aby nie doprowadzić do sytuacji znanej z debiutu PlayStation 3, kiedy to urządzenie trafiło na półki sklepowe dopiero rok po debiucie swojego największeo rywala - Xboxa 360. Spowodowało to oczywiście straty w finansach Sony, a firma poświęciła znacznie więcej środków na to, by podobny problem nie spotkał PS4 (oficjalny skrót).

Konsola została opracowana przez firmę Sony Computer Entertainment, a jej oficjalna zapowiedź odbyła się w trakcie specjalnej konferencji, zorganizowanej w dniu 20 lutego 2013 roku. Wówczas pokazano garść projektów na nią przeznaczonych, nie ujawniono jednak wyglądu urządzenia. Ten, świat poznał dopiero w trakcie targów E3 2013 (10 czerwca 2013 roku), odbywających się rokrocznie w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych. PlayStation 4 to przedstawiciel ósmej generacji konsol do gier, a jego bezpośrednimi konkurentami są Xbox One od Microsoftu, jak również Wii U, wyprodukowane przez firmę Nintendo.

Pierwsze zestawy deweloperskie (tzw. dev kity) wysyłane były do producentów już w 2012 roku. Składały się one ze zmodyfikowanych podzespołów komputerów PC, działających pod przewodnictwem APU (Accelerated Processing Unit)  firmy AMD. Właśnie na nich twórcy opracowywali swoje przyszłe produkcje, mimo iż, wedle pogłosek, zawierały one jedynie 4GB pamięci RAM, zamiast finalnych 8GB. Informacja ta nie została jednak oficjalnie potwierdzona.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika (PlayStation 3), PS4 nie jest oparte o technologię opracowaną tylko i wyłącznie w wewnętrznych laboratoriach firmy Sony. Japoński potentat zdecydował się bowiem uprościć architekturę urządzenia, a jednym z najważniejszych kroków w tym kierunku była rezygnacja z jednostki centralnej Cell, w imię układu przygotowanego przez firmę AMD, a zbudowanego w oparciu o popularną architekturę x86-64 bit. Dzięki temu przenoszenie gier tworzonych przecież na komputerach osobistych jest znacznie łatwiejsze, co pozwala deweloperom na szybszy i bardziej intyucyjny proces twórczy.

Prócz jednostki centralnej opracowanej przez AMD, konsola posiada także układ graficzny, oparty na architekturze chipu stosowanego w kartach z serii RadeOn, 8GB pamięci RAM w wersji GDDR5, jak również wbudowany dysk twardy o pojemności 500GB i napęd Blu-Ray. Jeśli zaś chodzi o wyjścia i wejścia, to najważniejszymi są HDMI, oraz optyczne audio, za ich sprawą dźwięk i obraz przesyłany do telewizora, tudzież kina domowego, nie tracą na jakości.

Wraz z premierą PlayStation 4, Sony udostępnia nowy interfejs użytkownika, jak również PlayStation Store. Co istotne, gracze, którzy zdecydują się na zabawę wieloosobową, w przeciwieństwie do PS3, na PS4 muszą opłacać comiesięczny abonament. W jego ramach otrzymują jednak darmowe dodatki, bonusy, a nawet pełne wersje gier. Nowością technologiczno-softwarową jest przycisk share na kontrolerze DualShock 4. Umożliwia on przy pomocy jednego ruchu wysyłanie materiałów nagrywanych w grach na serwersy Sony i dzielenie się nimi z innymi graczami.


Autorzy wiki:

bigboy177
edytował(a): 199 razy   ●   zmienił(a): 410619 znaków
Dirian
edytował(a): 16 razy   ●   zmienił(a): 6791 znaków
Lucas-AT
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 32 znaki
juve
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 943 znaki

Wszyscy autorzy
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?