Dodatek Elden Ring: Shadow of the Erdtree zbiera mieszane oceny od graczy na Steam

Dodatek jednak nie jest tak świetny jak go malują w recenzjach?

@ 22.06.2024, 17:42
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, ps4, xbox one, ps5, xbox x/s

Dodatek Elden Ring: Shadow of the Erdtree zbiera mieszane oceny od graczy na Steam

Wydany wczoraj dodatek Shadow of the Erdtree do Elden Ring został bardzo wysoko oceniony przez recenzentów. Średnia punktów to aż 95 oczek na metarcritic.com, co oznacza, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych rozszerzeń w historii.

Inne zdanie na ten temat mają jednak gracze publikujący swoje recenzje na platformie Steam. W chwili pisania tej wiadomości, grę oceniło około 12 tysięcy osób. Zaledwie 62% graczy ocenia jednak dodatek Shadow of the Erdtree pozytywnie. Dobrych kilka tysięcy recenzji jest więc negatywnych.

Najwięcej narzekań ze strony graczy dotyczy optymalizacji, która w wersji PC jest podobno kiepska. Już podstawka miała z tym problemy, a dodatek wypada jeszcze gorzej. Regularne spadki fps-ów i problem z osiągnięciem większej ilości klatek to niedociągnięcia zgłaszane przez wielu graczy. 

Obrywa jednak też sama rozgrywka - gracze narzekają na to, że większość bossów jest niezbyt ciekawa, a walki są zwyczajnie monotonne. Dodatkowo część oceniających zauważa, że do Shadow of the Erdtree wprowadzono skalowanie poziomu bossów do poziomu naszej postaci.

W efekcie czego jeśli nasz bohater ma bardzo wysoki level, ale nie zebraliśmy do tej pory odpowiednio mocnego ekwipunku, zadającego duże obrażenia, to boss będzie w zasadzie gąbką absorbującą nasze zbyt słabe ciosy. Konieczne może być wielogodzinne "farmienie" ekwipunku.

Irytujące, według graczy, są także starcia z wieloma zwykłymi przeciwnikami - From Software już wcześniej lubiło ukrywać wyskakujących na nas znienacka wrogów, ale w dodatku ilość takich "tanich zagrań" jest podobno zdecydowanie przesadzona. Jakby tego było mało, dodatkowo gra bardzo kiepsko nagradza nas duszami - z jednej strony twórcy rekomendują do rozgrywki w dodatku wysokopoziomowe postacie, z drugiej - ciężko dalej je rozwijać, skoro zdobywamy małe ilości run i bardzo powoli awansujemy na wyższe poziomy doświadczenia.

Kolejne negatywne opinie dotyczą konstrukcji świata gry. Choć dodatek ma bardzo klimatyczne lokacje, to gracze w recenzjach na Steam zauważają, że otwarte miejscówki nie oferują niczego ciekawego - są zwyczajnie puste. Eksploracja dużych sandboxowych połaci terenu traci sens, tym bardziej, że większość ciekawych przedmiotów ukryto w bardziej korytarzowych miejscówkach.

Wydaje się więc, że dodatek Elden Ring: Shadow of the Erdtree jest jednak daleki od ideału i pierwsze recenzje mogły okazać się nieco zbyt hurraoptymistyczne. Oczywiście najlepiej wyrobić sobie na ten temat własne zdanie, tym bardziej, że nie brakuje także wielu pozytywnych ocen (póki co jest ich więcej). DLC jest już dostępne na wszystkich docelowych platformach.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   18:02, 22.06.2024
Ech. I jak tu nie wierzyć w Spiskowe Teorie Dziejów że recenzje w dniu premiery Dużej Gry są sponsorowane. Jeżeli tak jest to korposy mogłyby mieć jakiś umiar bo to zaczyna trącić parodią, słupki sprzedażowe już całkiem rozum im odebrały? Biznesmeni wraz z dużymi pieniędzmi pojawili się w przemyśle growym i ciągle mają problem z przestawieniem się na inne reguły. Konsternacja
1 kudosmrPack   @   19:03, 22.06.2024
Takie to te 10/10 Niewinny Przy jakiejś grze się doczepią do każdej pierdoły byle obniżyć notę, ale są gry, które muszą dostać max punktów choćby nie wiem co.
0 kudosIgI123   @   19:15, 22.06.2024
Z tego co już udało mi się już zinwigilować, SoE to więcej tego samego co w Eldenie. Tam też był pusty, nudny świat. Oglądałem kilku bossów i nadal są słabi mechanicznie. To że finalny przeciwnik dodatku to zmodyfikowany jeden z bossów podstawki to już osobne xD
O skalowaniu poziomów nie słyszałem aż nie przeczytałem teraz newsa. Słaby pomysł lekko mówiąc.
Przyznam, cieszy mnie że gracze się nie dali ponieść hypowi i SoE zbiera po dupie.
0 kudosMicMus123456789   @   19:31, 22.06.2024
Dlatego wcześniej pisałem, że gracze wszystko zweryfikują. Ale większość problemów rozwiąże patch czy dwa i pewnie wtedy ruszy lawina pozytywów.
0 kudosBarbarella.   @   20:36, 22.06.2024
Cytat: MicMus123456789
Ale większość problemów rozwiąże patch czy dwa i pewnie wtedy ruszy lawina pozytywów.

Problemy optymalizacyjne tak ale z tego co piszą to nie tylko takie minusy są. Zresztą nie o to chodzi tylko o to skąd takie oceny? 10/10 to przecież ideał. Zdziwiony I to nie pierwszy raz coś takiego widzę. Podobnie było przy premierze Starfielda, Dragon's Dogmy itd. No nie wiem ale ja tu czuje lekki smrodek.
0 kudosluki505   @   01:13, 23.06.2024
Cytat: mrPack
Takie to te 10/10 Niewinny Przy jakiejś grze się doczepią do każdej pierdoły byle obniżyć notę, ale są gry, które muszą dostać max punktów choćby nie wiem co.

O wiele poważniejsze bugi miał CP 2077 o DD 2 nawet nie wspomnę a potrafili tym grom walnąć 10/10, dla mnie dodatek do Eldena jak na razie jest miodny.
Dodaj Odpowiedź