Assassin's Creed Shadows - historyk zbanowany przez Ubisoft za podważanie samurajskiego statusu Yasuke

Japoński historyk zablokowany przez Ubisoft na portalu X.

@ 17.06.2024, 12:46
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, ps5, xbox x/s

Assassin's Creed Shadows - historyk zbanowany przez Ubisoft za podważanie samurajskiego statusu Yasuke

Nie milkną emocje wokół Assassin's Creed Shadows, a konkretniej faktu stworzenia przez Ubisoft czarnoskórego samuraja Yasuke. Postać ta budzi wiele wątpliwości, szczególnie wśród Japończyków.

Tematowi postanowił przyjrzeć się japoński historyk Kenji Yamamoto z Uniwersytetu Tokio, zajmujący się badaniem m.in. okresów Sengoku i Edo, a także będący pasjonatem samurajskich tematów. Yamamoto przyznał, że źródła historyczne faktycznie potwierdzają żywot czarnoskórego mężczyzny, na którym wzorowany jest Yasuke. Według historyka, żadne źródło natomiast w pełni nie potwierdza, że wspomniana postać kiedykolwiek była samurajem. Najprawdopodobniej czarnoskóry mężczyzna był po prostu jednym z pomocników słynnego daimyo o imieniu Oda Nobunagi.

Kenji Yamamoto podzielił się swoimi spostrzeżeniami na oficjalnym profilu Assassin's Creed Shadows na portalu X, podważając założenia Ubisoftu. Przedstawiciele francuskiej firmy uparcie twierdzą, że Yasuke to postać historyczna, będąca samurajem. Wspomniany historyk ma jednak na ten temat inne zdanie. Najwyraźniej nie przypadło ono jednak do gustu osobom odpowiedzialnym za social media w Ubisofcie, bowiem Yamamoto poinformował, że w odpowiedzi na jego wpis przedstawiciele Ubisoftu... zablokowali mu możliwość obserwowania oficjalnego profilu gry. Oczywiście nikt nie wdał się w żadne dyskusje, po prostu wlepiono bana i tyle.

Zdaje się, że Ubisoft nie do końca radzi sobie ze studzeniem emocji związanych z tą bądź co bądź kontrowersyjną decyzją. Należy pamiętać, że Assassin's Creed Shadows to jedynie gra i Ubisoft zastrzega, że luźno interpretuje historię, ale jednak gry z tej serii przyzwyczaiły nas do raczej dość intensywnego poleganiu na wątkach historycznych. 

Gracze stanęli w obronie Yamamoto, negatywnie komentując "uciszenie" głosu historyka. Część osób twierdzi, że to bezczelne wręcz "odbieranie wolności słowa", co nie powinno mieć miejsca.

Premiera Assassin's Creed Shadows zaplanowana jest na 15 listopada.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   12:52, 17.06.2024
Kiepski ruch ze strony Ubi. Zaczynam myśleć, że wystarczyło by, że Ubi przestanie uparcie twierdzić, że był samurajem, a zamiast tego mogli mówić, że to ich interpretacja na temat tej postaci i wtedy, prawdopodobnie było by nieco mniej emocji.
0 kudosAqix   @   13:18, 17.06.2024
Słabo, że zablokowali go....ale w każdej ich grze jest tak komunikat, że w grze występują postacie i wydarzenia historyczne, ale....no właśnie. To tylko gra luźno zawierająca różne wątki historyczne...fani Kleopatry czy Benia Franklina też pewnie już pochodnie odpalająSzczęśliwy
Dochodzimy do momentu, gdzie wiedzą faktyczną myli się z tą wirtualną....a ludzie, którzy w grze, gdzie:
"ludzie wchodząc do animusa -hiper zaawansowanej technologii bazującej na danych pochodzacych z dna - cofają się w czasie zmieniając bieg historii, który ma doprowadzić do przechylenia szali na jedną ze stron, toczącej się odwiecznej walki dwóch mitycznych zakonów templariuszy oraz zabójców" oraz szukania artefaktów dających boskie moce nieśmiertelności...ble ble"....i w takiej grze szukają dokładnego oparcia na faktach historycznych, popartych wieloletnimi badaniami??? Ehh...to tacy ludzie muszą brać połowę, tego co biorąSzczęśliwy
0 kudospetrucci109   @   14:10, 17.06.2024
Strasznie słabo. Nie wiem czemu ma służyć to zakłamywanie/zaklinanie historycznych faktów w grach i filmach. Historia ma wiele mrocznych zakamarków i wciskając na siłę ciemnoskórych w rolę postaci, którymi nigdy być nie mogły nie zmienimy tej historii. Możemy ją jedynie zafałszować. Tylko po co...
Wiadomo to tylko gra. Ubisoft, czy inny Netflix jeśli chce może zinterpretować sobie każde miejsce w każdej epoce historycznej w taki sposób, że będą tam przedstawiciele wszystkich ras w rolach, w których w prawdziwych realiach historycznych nigdy nie mogłyby się pojawić... Możemy powiedzieć, że Robin Hood pochodził z Bliskiego wschodu, rozbiorów Polski nie było, Mieszko był Aborygenem, a w Xw. Skandynawii żyli Azjaci.
Tylko po co... Komuś od tego będzie się żyło lepiej?
Ja rozumiem, że to pewnie chodzi o parytety związane z tym, że w każdej grze trzeba wcisnąć na siłę kogoś z danej grupy etnicznej/społecznej/wyznaniowej/orientacji ale serio musi to być robione w taki nachalny, toporny, żenujący sposób odklejony od rzeczywistości...?
1 kudosBarbarella.   @   14:47, 17.06.2024
To może do tego Animusa niech wejdą komisyjnie rzecz jasna z przedstawicielami episkopatu, koła gospodyń wiejskich, komisji europejskiej oraz komitetu obrony demokracji i sprawdzą czy był czy nie był. Zadziorny
1 kudosIgI123   @   15:31, 17.06.2024
XDDDD Wiwat cenzura! A to dopiero początek, tylko czekajcie.
Hatfu na Ubi. Robienie z siebie pośmiewiska swoimi decyzjami to jedno, ale banowanie ludzi za normalne argumenty to już zgoła co innego. Żeby tak zbankrutowali.
0 kudosBarbarella.   @   16:07, 17.06.2024
Na pohybel coś tam coś tam jak mawiał Zoltan. Zadziorny Nie będzie Francuz pluł samurajowi w twarz. Zadziorny Ale Wielebny Igorku stań lepiej z tyłu a my załatwimy sprawę, zrobimy kamieniowanko. Szczęśliwy Tak, wiem że masz duże cojones ale żebyś przepukliny nie dostał się boję. Niewinny
0 kudoszubal22   @   16:21, 17.06.2024
Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą... etc.

Jeszcze kilka lat temu AC traktowało fabułę bardzo lekko - Aleksios lub Kasandra w Odysei byli grywalni ze względu na wybór gracza, "bo DNA na włóczni pasuje do dwóch osób", a ta dwójka przy okazji posiada - dosłownie - boskie moce i czyni jakieś cuda rodem z fantasy. I ok, taka była, wszystko odpływało w stronę opowiadań mitologicznych, gdzie to dosłownie nasza odyseja, z którą wątki i postacie historyczne jedynie się mieszają. No i fajnie, w końcu chyba żadna część serii nie sili się na pełną dokładność z zapisami historcznymi.

Ale w wypadku AC: Shadows to już nie fikcja literacka, a zakłamywanie rzeczywistości. Na Fb i innych socialach też widać już wojowników o prawdę i poprawność, którzy przeczytają wpis wiki czy jakiekolwiek OPOWIADANIE, a nie zweryfikowane źródło i silą się na ekspertyzy, że gość był historycznie samurajem. Ktoś faktycznie wykształcony i posiadający wiedzę w temacie się wypowiada, poprawia - myk banik. Cała wolność słowa.
0 kudosBarbarella.   @   16:26, 17.06.2024
A nie mówiłam że to świetna reklama. Do końca dnia będzie tu więcej postów niż mają wszystkie części Dark Souls, Elden Ring, Gothic, Elder Scrolls, Call Of Duty razem wzięte. Takie tematy zawsze działają. Dumny
0 kudosLabrio   @   19:48, 17.06.2024
Uwolnic orke ! a nie czekaj ... historyka !
0 kudosLabrio   @   20:03, 17.06.2024
Fajnie ze producenci robia gry zgodnie z prawda historyczna. Ubisoft szlo w zaparte ze ta gra wlasnie taka jest. Gdy zostali wyjasnieni przez historyka pojawila sie w ich oczach kompromitacja. Nie wiem, nie rozumiem co mial na celu ten ban? ze moze nikt sie jeszcze nie dowie co tu wlasnie zaszlo? proba ratowania swojej reputacji.
0 kudosBarbarella.   @   20:37, 17.06.2024
Tak mnie naszła refleksja że historycy to zawód często banowany. W naszej historii tej nowszej banowanie historyków nauczających tej "niewłaściwej" historii chyba nie było czymś niezwykłym. Ba. Mieli szczęście jak dostali bana a nie wyrok. Zadziorny Niech się ten Otake Takakura cieszy że to Ubi a nie UB go zbanowało. Zadziorny
Dodaj Odpowiedź