Twórcy Grand Theft Auto VI mają wrócić do biur i obawiają się crunchu

Deweloperzy ze studia Rockstar martwią się, że powrót do biur ponownie zrujnuje ich życia.

@ 04.03.2024, 13:21
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps5, xbox x/s

Twórcy Grand Theft Auto VI mają wrócić do biur i obawiają się crunchu

Rockstar Games, pracujące obecnie przy GTA VI, zawsze miało problemy z tzw. crunchem, czyli pracą po godzinach, w weekendy itd. Pisaliśmy o tym na naszych łamach wielokrotnie i choć doniesienia zawsze wzbudzały kontrowersje, Rockstar zdaje się nie zmieniać, a deweloperzy boją się, że po likwidacji pracy zdalnej, obecnie obowiązującej w studiu, crunch uderzy ze zdwojoną siłą.

Szefostwo studia Rockstar, zasłaniając się obawami o bezpieczeństwo, poinformowało swoich pracowników, że zamierza zrezygnować z pracy hybrydowej i całkowicie powrócić do biur. Twórcy będą musieli ponownie zacząć spełniać swoje obowiązki stacjonarnie od 15 kwietnia, co niestety nie wszystkim się spodobało. Organizacja zrzeszająca pracowników gamingu, IWGB Game Workers Union, wydała oświadczenie, z którego wynika, że wielu pracowników chciałoby nadal pracować zdalnie.

Jak czytamy w oświadczeniu, deweloperzy obawiają się o to, że konieczność pracy z biura będzie oznaczała powrót crunchu, czyli zostawania po godzinach i przesiadywania w weekendy, tylko po to by np. skoordynować działania z oddziałami z innych części świata. Pracownicy przyznają, że praca zdalna pozwoliła im powrócić do normalnego życia, pełnienia obowiązków wobec rodziny oraz regularnego odpoczywania. Przymus pracy z biura może być szczególnie trudny dla pracowników, którzy np. zdecydowali się na relokację. 

"Praca z domu była, jak zbawienie dla wielu pracowników Rockstar, pozwalając nam balansować pomiędzy obowiązkami, relokacją oraz niepełnosprawnościami. Teraz Rockstar to odbiera bez zastanowienia, nie myśląc o pracownikach, których dotknie to najmocniej. Po wielu złamanych obietnicach obawiamy się, że powrócą też toksyczne praktyki crunchu. Szefostwo musi przemyśleć swoją nieopatrzną decyzję i porozmawiać z pracownikami, by wypracować rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich", twierdzi jeden z pracowników dotkniętych zmianami.

Rockstar na razie nie wystosował oficjalnego oświadczenia w sprawie, ale jak tylko się to zmieni, będziemy Was oczywiście informować.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   13:54, 04.03.2024
Tak. Tak. Pandemia niektórym bardzo pasowała. Ciężko teraz do normalności wrócić. Pewno zaczną strajkować.
0 kudosMicMus123456789   @   17:00, 04.03.2024
Ciekawe jak to się rozwinie i czy odbije się na grze. Swoją drogą ciekawe, że jeszcze są miejsca gdzie pracuje się zdalnie. Myślałem, że już wszyscy zapomnieli co to była pandemia, a biura wróciły do prac z przed pandemii.
0 kudosBarbarella.   @   18:54, 04.03.2024
Cytat: MicMus123456789
Swoją drogą ciekawe, że jeszcze są miejsca gdzie pracuje się zdalnie. Myślałem, że już wszyscy zapomnieli co to była pandemia, a biura wróciły do prac z przed pandemii.

Moja siostra ma zdalną pracę jak na razie {w banku} i nie zanosi się na rychłą tego zmianę. Widocznie fizycznie nie jest tam potrzebna a takie stanowisko pracy chyba mniej kosztuje pracodawcę. Jest tam jakimś analitykiem czy coś podobnego i ma umowę na stałe.