Świetne Final Fantasy XVI nie pomogło, Square Enix pod kreską

Okazuje się, że Square Enix znowu zbyt wysoko postawiło sobie poprzeczkę.

@ 13.09.2023, 15:30
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.
ps5

Świetne Final Fantasy XVI nie pomogło, Square Enix pod kreską

Akcje Square Enix spadły o 30% w stosunku do szczytowego poziomu bieżącego roku, a w efekcie wartość spółki obniżyła się o blisko 2 miliardy dolarów. Mówimy oczywiście o wartości rynkowej, wyliczanej na podstawie cen akcji.

Kurs akcji japońskiego wydawcy osiągnął w tym roku najwyższy poziom w dniach poprzedzających czerwcową premierę Final Fantasy XVI, ale dziś zamknął się na najniższym poziomie od maja 2022 roku.

Spadek następuje po tym, jak sprzedaż wspomnianej gry na PlayStation 5 podobno nie spełniła wysokich oczekiwań firmy. Ale następuje to także po rozczarowujących wynikach innych wysokobudżetowych tytułów, takich jak Marvel's Avengers z 2020, którego wsparcie zakończy się w tym miesiącu, oraz Forspoken, debiutanckiego dzieła Luminous Productions, które według wydawcy miało „słabą” sprzedaż.

W artykule Bloomberga analizującym niedawne pogorszenie sytuacji Square Enix anonimowi pracownicy i kontrahenci stwierdzili, że firma cierpi na problemy ze strukturą tworzenia gier oraz kontrolą jakości, podczas gdy analitycy wyrazili obawy co do jej długoterminowych perspektyw.

Na początku tego miesiąca Square Enix ogłosiło, że trwają prace nad Final Fantasy XVI w wersji PC, oprócz dwóch płatnych DLC.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmrPack   @   16:15, 13.09.2023
Legenda głosi, że szefowie SE nigdy nie byli i nie będą zadowoleni Dumny Passa złych decyzji trwa (sprzedali tyle studiów wraz z markami za bezcen, próbowali z NFT, wtopa z Forspoken).
0 kudosGuilder   @   19:05, 13.09.2023
Niechybnie padną, pytanie tylko kiedy.
1 kudosMicMus123456789   @   20:18, 13.09.2023
FF XVI to dziwny twór, niby ładne, niby przyjemnie się gra, ale w pewnym sensie jest to ciężka i mało wciągająca produkcja.
0 kudosbalic87   @   13:10, 14.09.2023
Cytat: mrPack
Legenda głosi, że szefowie SE nigdy nie byli i nie będą zadowoleni Dumny Passa złych decyzji trwa (sprzedali tyle studiów wraz z markami za bezcen, próbowali z NFT, wtopa z Forspoken).
największą porażką była moim zdaniem sprzedaż świetnego Tomb raider!
0 kudosLucas-AT   @   20:42, 14.09.2023
Cytat: MicMus123456789
FF XVI to dziwny twór, niby ładne, niby przyjemnie się gra, ale w pewnym sensie jest to ciężka i mało wciągająca produkcja.

Właśnie chyba tu leży problem. Jest to łatwa i przyjemna gra, gdzie pozbyto się turowych walk. Niepotrzebnie kombinowali. Dobra gra sama się obroni i odniesie ogromny sukces - patrz Elden Ring, Zelda: Tears of the Kingdom, Baldurs Gate III - żadna z tych gier nie prowadzi za rączkę, wszystkie mają wymagające i głębokie mechaniki, które powinny odstraszyć casuali, a jednak gry biją rekordy popularności.
0 kudosDirian   @   21:37, 14.09.2023
Niestety ten nowy Final to taka wydmuszka. Niby miał otworzyć się na nowych graczy, więc postanowiłem spróbować. Co dostałem? Prostą grę z banalnymi i mało angażującymi mechanikami, niewidzialnymi ścianami i innymi ograniczeniami. Ani system walki nie wciąga, ani fabuła - więc już grywalność jest kiepska. Do tego wersja na PS5 nie działa dobrze (spadki klatek), przy tym oferując przeciętną oprawę - grafika ma swoje momenty, ale w wielu miejscach kuje kiepskimi teksturami czy generalnie - niskim kunsztem artystycznym. Po tych wszystkich głośnych zapowiedziach i prezentacjach to spory zawód.
0 kudosmrPack   @   09:54, 15.09.2023
Jeśli chodzi o FF XVI to odpadłem po godzinie w demo (trwa ono w całości chyba ze 2-3 godziny) Zdziwiony Nie wiem kto wpadł na genialny pomysł, by polegało ono na tym, że oglądało się jakieś pół godziny cutscenek i grało się jakieś 5-10 min, a później znów filmiki i kilka minut grania Konsternacja Nie przeszkadza mi zagłębianie się w fabułę przez długie sceny (uwielbiam MGS 4 Puszcza oko ), ale po co mi aż tak zapoznawać się z fabułą skoro w demo bardziej interesuje mnie jak wyglądają np. walki, a historię mógłbym poznawać po zakupie pełnej wersji.
0 kudosBarbarella.   @   11:46, 15.09.2023
Cytat: mrPack
ale po co mi aż tak zapoznawać się z fabułą skoro w demo bardziej interesuje mnie jak wyglądają np. walki, a historię mógłbym poznawać po zakupie pełnej wersji.

Zdaje się że to taki chwyt marketingowy. Chcieli Cię w fabułę wciągnąć żebyś był bardziej chętny na kupno pełnej wersji. Uśmiech
0 kudosKononowicziMajor   @   12:37, 15.09.2023
Widać że Square Enix mam duży kryzys i co niestety martwi kryzysy zniżyłyby już wiele firm. Być może to kryzys przejściowy i oby tak było.

Dodaj Odpowiedź