PlayStation sprzedaje się 4-krotnie lepiej niż Xboksy w Europie

Takie informacje docierają do nas przynajmniej z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską. Szczegółowy liczb Microsoft niestety nie podaje.

@ 29.05.2023, 13:05
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
ps5, xbox x/s

PlayStation sprzedaje się 4-krotnie lepiej niż Xboksy w Europie

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy na temat przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Mimo że na razie transakcja wciąż nie została sfinalizowana, pojawiło się sporo ciekawych informacji na temat Microsoftu oraz Sony. Obie spółki musiały bowiem dostarczyć rozmaitym urzędom szczegóły dotyczące swojej działalności.

Jedna z ciekawostek pochodzi z Komisji Europejskiej, a dokładnie od jednej z jego pracownic, Margrethe Vestager.  Pojawił się bowiem raport z jej przemówienia, z którego dowiadujemy się dlaczego Unia Europejska zgodziła się na ewentualną transakcję. Kluczowa była tu przewaga Sony, jeśli chodzi o sprzedaż konsol PlayStation.

Jak czytamy w raporcie, konsole PlayStation w naszym regionie sprzedają się około 4-krotnie lepiej od Xboksów. Tylko w konkretnym segmencie, w tym przypadku shooterów, ogólny podział rynku rośnie do ponad 20% w przypadku Microsoftu oraz Activision.

"Ważnym szczegółem było to, że ogólne udziały Microsoftu i Activision na rynku były generalnie niskie w Europie. Dopiero gdy spojrzy się na konkretne segmenty, jak strzelanki, przekraczasz 20%. W przypadku konsol, Sony sprzedaje około 4-krotnie więcej PlayStation niż Microsoft Xboksów".

"Mając to na uwadze, nie uważamy, że przejęcie będzie problemem. Powiedziano mi, że Call of Duty to popularna marka shooterów. Ale zauważyliśmy, że Microsoft prawdopodobnie nie strzeli sobie w stopę, ograniczając sprzedaż Call of Duty znacznie szerszej bazie użytkowników PlayStation. Nasi koledzy z CMA zgodzili się z tym i finalnie osiągnęli tę samą konkluzję".

Wspomniane powyżej CMA to organizacja, która zajmuje się rynkiem Wielkiej Brytanii. Zablokowała ona jakiś czas temu przejęcie, ale Microsoft złożył odwołanie. Czekamy w związku z tym na finalną decyzję urzędu.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   14:11, 29.05.2023
Heh. Jeżeli wysoka sprzedaż zaszkodziła protestom Sony'ego w sprawie Acti to teraz Japońce będą wycofywać PS5 ze sklepów w Europie? Rozbawiony
1 kudosguy_fawkes   @   16:38, 29.05.2023
Akurat w tym przypadku stosunek sprzedaży był MS na rękę. I teraz pytanie: ta przewaga to dzieło scalperów, którzy wykupowali każdą sztukę ze sklepów, czy podkoloryzowanie w celu przepchnięcia przejęcia Acti, czy rzeczywiście Sony ma aż tak druzgocącą przewagę w generacji, która długo się rozkręca, true nextgenowych gier wiele nie ma, bo ciągnie balast starych konsol, a Series X i PS5 są jednak bardzo podobne? Chyba wszystkiego po trochu. Sam nabiłem kieszeń obu firmom, choć Series X wylądował u mnie pierwszy.
0 kudosBarbarella.   @   18:28, 29.05.2023
Ja mam mikroskopijne pojęcie o konsolach ale gdybym już musiała takie ustrojstwo kupić to wybrałabym PS. Gdzieś tam w podświadomości się kołacze że japońskie to lepsze, pewno takich jak ja jest więcej.
0 kudosthiefi   @   12:08, 30.05.2023
Jeśli to prawda, wówczas oznacza to, że Sony ma monopol w stacjonarnych konsolach (Switch to mobile z opcją zadokowania coś jak smartfony Samsung Galaxy + dex).

W takim razie blokowanie połączeni Acti z MS jest niczym innym jak protekcja monopolu Sony.
0 kudosthiefi   @   13:34, 30.05.2023
Cytat: Barbarella.
Ja mam mikroskopijne pojęcie o konsolach ale gdybym już musiała takie ustrojstwo kupić to wybrałabym PS. Gdzieś tam w podświadomości się kołacze że japońskie to lepsze, pewno takich jak ja jest więcej.
ostatnie japońskie PlayStation to było PS3.

PS4 I 5 to są już custom PCboxy skonstruowane i zarządzane z USA. Do Japonii to lecą może tylko część końcowych zysków. Marka rządzi USA już od ponad dekady.
0 kudosBarbarella.   @   14:12, 30.05.2023
Cytat: thiefi
PS4 I 5 to są już custom PCboxy skonstruowane i zarządzane z USA. Do Japonii to lecą może tylko część końcowych zysków. Marka rządzi USA już od ponad dekady.

O kurka. Zdziwiony To w takim razie konflikt Sony-Micro to jakby nowa Wojna Domowa w USA. Północ-Południe? Puszcza oko Ale ten Prezes to Anglik chyba. Zdziwiony
Dodaj Odpowiedź