Counter-Strike 2 zapowiedziane, premiera w wakacje

Valve oficjalnie zapowiedziało grę Counter-Strike 2!

@ 22.03.2023, 21:57
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc

Counter-Strike 2 zapowiedziane, premiera w wakacje

Po długich latach oczekiwania fani Counter-Strike: Global Offensive wreszcie doczekali się zapowiedzi kontynuacji popularnej strzelanki. Nadchodzący Counter-Strike 2 jest jednak tak naprawdę dużą aktualizacją CS GO, a nie nową grą stworzoną od podstaw.

Counter-Strike 2 będzie darmową aktualizacją dla osób posiadających CS GO. W praktyce obecna wersja gry zostanie przeniesiona na silnik Source 2, ale to nie koniec nowości. Valve szykując CS 2 skupiło się w głównej mierze na trzech kwestiach: poprawie tickrate, odświeżeniu oprawy i przemodelowaniu systemu działania granatów. To nie jedyne nowości, ale tymi postanowiono pochwalić się w pierwszej kolejności. Więcej detali poznamy w kolejnych tygodniach.

  • Tickrate to system odpowiadający za odświeżenie wymiany informacji między graczem a grą - w dużym uproszczeniu. Do tej pory oficjalne serwery Valve obsługiwały tickrate 64, podczas gdy profesjonaliści na turniejach grali z tickrate 128. Różnica w wymianie informacji pomiędzy tymi systemami była znaczna i nie trzeba było być zaciętym esportowcem by ją zauważyć. Programiści z Valve przez lata pracowali nad usprawnieniem tego systemu i po gruntownym jego przemodelowaniu zniesiono podział na różne tickrate - opracowano jeden model, w ramach którego wymiana informacji między graczem a serwerem będzie odbywała się bez wyczuwalnego opóźnienia. 
  • Kolejne nowości to usprawniona grafika. Silnik Source 2 przynosi zupełnie odświeżony system oświetlenia, a także bardziej zaawansowaną fizykę. Każda z lokacji została przebudowana od podstaw, zachowując jednak ducha oryginału. Pojawią się nowe elementy, jak np. rozbryzgi krwi na ścianach, efektowne eksplozje czy nowa animacja ognia. Odświeżono też interfejs, który stał się bardziej nowoczesny i zarazem przejrzysty. 
  • Duże zmiany poczyniono w granatach dymnych, które od teraz będą wolumetrycznymi obiektami, reagującymi na nowy system oświetlenia. Dym będzie bardziej naturalnie rozchodził się po przestrzeniach, wydostawał przez otwarte okna czy "wspinał" po schodach. Wystrzelone pociski czy eksplodujące granaty mogą go ponadto rozproszyć. Zdaje się, że wszystkie poradniki w kwestii rzucania "smoke" będą musiały zostać gruntownie odświeżone, a gracze będą musieli nauczyć się nowych taktyk.

Jako że Counter-Strike 2 będzie aktualizacją do Counter-Strike: Global Offensive, Valve pozwoli nam zatrzymać dotychczas zgromadzone skiny. Zapewne był to jeden z głównych powodów, dla których nie zdecydowano się zrobić z CS 2 zupełnie nowej gry - w końcu niektórzy gracze mają nagromadzone skórki warte dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy dolarów. 

Counter-Strike 2 zadebiutuje latem, póki co nie podano konkretnego terminu. Już teraz rozpoczęły się zamknięte beta-testy gry, do których część graczy otrzymała dostęp. Zasady przyznawania dostępu do bety nie są jednoznacznie określone, ale więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmrPack   @   09:31, 23.03.2023
Reakcja jaką miał S1mple po zobaczeniu filmiku z dymem bezcenna Puszcza oko To chyba będzie największy game changer na meczach profesjonalistów.
0 kudosGuilder   @   18:50, 23.03.2023
W newsie jest dwa razy podpięte wideo o tickrate, a powinien być jeszcze zapewne ten.