Square Enix chce sprzedać udziały w swoich studiach

Wydawca planuje zdywersyfikować swój profil kapitałowy. Tylko najważniejsze studia pozostaną w 100% w rękach Japończyków.

@ 08.08.2022, 13:28
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, switch, ps4, xbox one, ps5, xbox x/s

Square Enix chce sprzedać udziały w swoich studiach

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Square Enix sprzedało kilka swoich studiów deweloperskich (Crystal Dynamics, Eidos Montreal oraz Square Enix Montreal) spółce Embracer Group. Mimo że wydawca otrzymał za transakcję sporo pieniędzy, zamierza nadal restrukturyzować swoje szeregi. Okazuje się, że Japończycy szukają nabywców na udziały w swoich pozostałych studiach.

Starszy analityk MST Financial, David Gibson, przygotował raport na podstawie konferencji, jaką Square Enix zorganizował dla inwestorów. W trakcie tego wydarzenia, okazało się, że korporacja sprzedała wspomniane wcześniej studia, aby uniknąć "kanibalizowania reszty grupy oraz aby poprawić przepływ kapitału". Teraz, w ramach drugiej fazy restrukturyzacji, Square Enix chce "zróżnicować swoją strukturę kapitałową".

Rosnące koszty produkcji gier doprowadziły do tego, że tylko część studiów należących obecnie do Square Enix będzie w 100% w posiadaniu spółki - te najbardziej dochodowe i najważniejsze. Pozostałe będą częściowo sprzedawane innym udziałowcom, a Square Enix obecnie zastanawia się które. Potencjalnych zainteresowanych nie będzie oczywiście brakować, bo m.in. Sony na pewno chętnie zdecyduje się na zakup.

Więcej informacji na temat potencjalnych transakcji będziemy mieć dla Was niebawem. Warto jeszcze na koniec podkreślić, że finanse Square Enix mają się obecnie dobrze i spółka nie jest zmuszona do restrukturyzacji. Robi to z własnej woli.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?