Konsole PlayStation mogą przestać uruchamiać gry

Chodzi o urządzenia, których wsparcie wygaśnie oraz o te, których baterie CMOS przestaną działać poprawnie. Co ciekawe, nie każde PlayStation będzie się zachowywać tak samo.

@ 20.04.2021, 10:11
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
ps3, psv, ps4, ps5

Konsole PlayStation mogą przestać uruchamiać gry

Ważnym elementem komputerów oraz konsol jest CMOS - czyli specjalny chip przechowujący różne istotne informacje na temat systemu. Pamięć w tym układzie utrzymywana jest za sprawą specjalnej baterii, która oczywiście może "umrzeć" i wymagać wymiany. W przypadku konsol PlayStation podmiana jest w zasadzie koniecznością, jeśli nadal chcecie grać. CMOS powiązany jest bowiem z DRM, czyli systemem zabezpieczeń gier. Bez sprawnego CMOS-a niektóre tytuły nie będą działać.

Wszystkie baterie wcześniej czy później umierają. Tym, co stanie się z konsolami po awarii tego komponentu zainteresowała się ekipa Does It Play, a efekty swojego dochodzenia opublikowała ona na Twitterze. Okazało się, że niesprawna bateria CMOS'a uniemożliwi uruchamianie gier dla PS3, PS4 oraz PS Vita; także większość tytułów dla PS5 nie będzie w stanie działać. Pomocne w takiej sytuacji będzie połączenie konsoli z PlayStation Network - pod warunkiem, że usługa będzie na sprzęcie nadal dostępna. Konsola z PSN pobrać musi aktualną datę, co pozwoli jej na poprawne działanie.

Sprawdzając konsole, Does It Play przeprowadzało krótkie i proste testy. Wyciągali oni baterie CMOS z każdego z urządzeń, a następnie odłączali je od PlayStation Network. Rezultaty były dość zaskakujące. PlayStation 3 nie odpalało gier cyfrowych, a PlayStation 4 żadnych (ani cyfrowych, ani tych z płyt), a jeśli chodzi o PlayStation 5 zachowywało się ono podobnie do PlayStation 3. Nadal zagramy na nim więc w tytuły z nośników optycznych, choć nie wszystkie. Niektóre funkcjonowały bardzo nieprzewidywalnie.

Co możemy zrobić aby nie utracić dostępu do gier? Albo wymienić baterię CMOS, albo liczyć na to, że Sony zmieni coś w oprogramowaniu konsol, umożliwiając zabawę nawet po zamknięciu PSN i awarii baterii. Sytuację będziemy oczywiście bacznie obserwować, przekazując Wam nowe wieści.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmrPack   @   21:22, 20.04.2021
O ile wymiana baterii nie jest jakimś trudnym wyczynem (choć mnie trochę przeraża rozkręcanie konsoli Konsternacja ), to jeśli kiedyś zabraknie możliwości połączenia z PSN może być niewesoło.

PS. Do zamknięcia PS Store na PS3 i Vicie nie dojdzie (przynajmniej na razie), więc Sony odzyskało nieco w moich oczach Dumny